Davlatimiz rahbari tomonidan berilgan topshiriqlar asosida Andijon viloyatida AKT sohasini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari belgilab berildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida 2022-yil 14-aprel kuni axborot texnologiyalari va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish borasidagi islohotlar natijadorligi hamda sohada 2022-yilda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar yuzasidan o‘tkazilgan yig‘ilishda davlatimiz rahbari soha va hududlar rahbarlariga qator topshiriqlar berdi. Topshiriqlar ijrosi yuzasidan bugun, 29-aprel kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Andijon viloyatiga tashrifi doirasida Digital City texnologik parkida soha korxonalari rahbarlari ishtirokida yig‘ilish o‘tkazdi. Yig‘ilishda asosiy masala viloyatning AKT sohasidagi xizmatlar ulushi va hududda dasturiy mahsulotlar hajmini oshirish, BPO markazlar tashkil etish orkali eksport salohiyatini yuksaltirish, aloqa operatorlari daromadlarini oshirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi. Shuningdek, viloyat buyicha, ayniqsa chekka hududlarda mobil aloqa qamrovi va internet tezligi sifatini yaxshilash bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar va soha oldida turgan vazifalar belgilab olindi. Uchrashuvda AKT sohasida amalga oshirilayotgan ishlar va istiqbolli rejalar muhokama qilindi. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining Andijon viloyati hududiy boshqarmasi rahbariyati viloyatda AKT sohasini rivojlantirish bo‘yicha moliyaviy ko‘rsatkichlarni e’lon qildi. Unga ko‘ra, 2021 yilda Andijon viloyati bo‘yicha ko‘rsatilgan AKT xizmatlari hajmi 409 milliard so‘mni tashkil etib, o‘sish sur’ati 111 foizga yetgan. O‘tgan yilda viloyatda AKT infratuzilmasini yanada rivojlantirish loyihalariga 152 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltirilgan. Telekommunikatsiya tarmoqlarini rivojlantirish bilan bir qatorda viloyatdagi 1 680 ta ijtimoiy soha ob’yektlaridan barchasi, jumladan 785 ta xalq ta’limi, 543 ta maktabgacha ta’lim, 273 ta tibbiyot muassasalari yuqori tezlikdagi internet xizmatlari bilan ta’minlandi. Mobil aloqa qamrovini kengaytirish va sifatini yaxshilash maqsadida, 2021 yil davomida 117 ta yangi baza stansiyalari o‘rnatildi va 361 ta mavjud baza stansiyalarida modernizasiya ishlari amalga oshirildi. Natijada aholi maskanlari mobil aloqa bilan 99,6 foizga hamda keng polosali mobil internet xizmati bilan 84 foizga qamrab olindi. Viloyatda pochta xizmatini rivojlantirishga ham jiddiy e’tibor qaratilmoqda. Bugungi kunda Andijon filialida 9 ta pochta aloqa bog‘lamasi va 146 ta pochta aloqa bo‘limlari mavjud bo‘lib, ular orqali pochta aloqa xizmatlari ko‘rsatilmoqda. Shuningdek, hybrid.pochta.uz veb sayti orqali 14 dan ortiq tashkilotlarga gibrid pochta xizmatlari ko‘rsatilmoqda. Kuryerlik xizmatlari bo‘yicha viloyatda 11 ta korxona va tashkilotlari bilan shartnoma tuzilib, ularga xizmatlar ko‘rsatib kelinmoqda. Bundan tashqari mahalliy tadbirkorlar tomonidan ishlab chiqarilgan mahsulotlarni viloyat miqyosida Internet orqali savdoga chiqarish, reklama qilish va mahsulotlarini xaridorlarga yetkazib berish imkoniyatini beruvchi “Milliy onlayn savdo maydoncha” tizimi yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, unisavdo.uz sayti ishga tushirildi. Hozirda Andijon filialida jami 146 ta avtomatlashtirilgan pochta aloqa ob’yektlari xizmat ko‘rsatmoqda. 2021 yilda Andijon viloyatidagi shahar va tumanlarning na’munali umumta’lim maktablarida 16 ta “IT school” lar hamda oliy o‘quv muassasalarida yoshlarni bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazish maqsadida 4 ta Andijon mashinasozlik instituti, Andijon davlat universiteti va Andijon qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti, Andijon tibbiyot institutida Inkubasiya markazlari tashkil etilib, faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Viloyatda tashkil etilgan markazlar soni 2022 yilda 37 tani tashkil etmoqda. “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida bugungi kunga qadar 215 836 nafar yoshlar www.uzbekcoders.uz sayti orqali ro‘yxatdan o‘tib, 178 796 nafari ishtirokchi sertifikatlarini va 130 871 nafari bitiruvchi sertifikatini qo‘lga kiritgan. 2021 yilda Andijon viloyati Andijon tumanidagi Mashinasozlik texnikumi negizida Andijon axborot texnologiyalari texnikumi tashkil etildi. Texnikumda 2 ta kompyuter sinf xonalari zamonaviy ko‘rinishga keltirilib, 40 ta monoblok jamlanmasi va mebellar bilan ta’minlandi. 150 o‘rinli yotoqxona tashkil etilib qayta jihozlandi va foydalanishga topshirildi.  2022 yilda Andijon viloyatida Axborot texnologiyalarini yanada rivojlantirish uchun 180,2 mlrd. so‘m mablag‘lar yo‘naltiriladi: Jumladan: – zamonaviy telekommunikatsiya xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish maqsadida 2 740 km optik tolali aloqa liniyalarini qurish va 73 ming portga teng raqamli qurilmalar o‘rnatish (83,7 mlrd so‘m); – mobil aloqa xizmatlari qamrovini kengaytirish va xizmatlar sifatini yaxshilash maqsadida 128 ta qo‘shimcha baza stansiyalari o‘rnatiladi va 316 tasi modernizasiya qilinadi (93,7 mlrd so‘m); – aholi va yurtimiz mehmonlariga qulayliklar yaratish maqsadida turistik va aholi gavjum joylarida 108 ta nuqtada bepul Wi-Fi zonalar tashkil etiladi. (530 mln.so‘m); – elektron tijoratni yanada rivojlantirish, jumladan internet-savdo maydonchalari egalariga o‘z mahsulotlarini saqlash va internet-savdo maydoncha orqali xarid qilingan mahsulotlarni shu yerning o‘zida tez fursatlarda qadoqlab, mijozlarga yetkazib berish imkoniyatini yaratish maqsadida pochta sohasida 1 ta logistika markazi tashkil qilish (520 mln.so‘m); – aholiga davlat xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarin kengaytirish maqsadida pochta aloqa bo‘limlarida joriy etilgan 34 ta davlat xizmat turlari 80 taga yetkaziladi (loyiha-smeta hujjatlari asosida); – xorijiy davlatlarga ko‘rsatilayotgan autsorsing xizmatlarini ko‘rsatish markazi tashkil etilib, 30 nafar yangi ish o‘rinlari yaratiladi va yil yakuniga qadar eksport hajmi 100 ming AQSH dollarga yetkaziladi (loyiha-smeta hujjatlari asosida); – yoshlarni axborot texnologiyalari va dasturlashga bo‘lgan ko‘nikmalarini oshirish maqsadida 6 ta ixtisoslashtirilgan IT-maktablar tashkil etiladi (1,8 mlrd. so‘m); –“Bir million dasturchi” loyihasi doirasida bitiruvchi sertifikatini qo‘lga kiritganlar yoshlar soni 150 mingtaga yetkaziladi.

Определены приоритетные направления развития сферы ИКТ в Андижанской области на основе поручений главы государства
На совещании, прошедшем 14 апреля при Президенте Республики Узбекистан по достигнутым результатам в сфере информационных технологий и задачам на 2022-й год, руководителем страны был дан ряд поручений. В рамках исполнения поручений сегодня, 29 апреля, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов в ходе визита в Андижанскую область провел совещание с участием руководителей отраслевых предприятий. На совещании были рассмотрены предложения по увеличению доли услуг в сфере ИКТ в регионе, повышению объема программных продуктов, повышения экспортного потенциала путем организации BPO-центров, доходов операторов связи. Также была рассмотрена работа по увеличению охвата мобильной связью и повышению качества интернет-услуг в области, особенно в отдаленных районах, определены дальнейшие задачи. На встрече были обсуждены осуществляемые меры в сфере ИКТ и перспективные планы. Руководство территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по Андижанской области огласило фиансовые показатели по развитию сферы ИКТ. В соответствии с ними, в 2021 году объем оказанных услуг в сфере ИКТ за 2021 год в Андижанской области составил 409 миллиардов сумов, или рост в 111 процентов. В прошлом году было направлено 152 миллиарда сумов на проекты по дальнейшему развитию ИКТ-инфраструктуры. В рамках развития телекоммуникационных сетей из 1680 социальных объектов в Андижанской области 785 объектов народного образования, 543 объектов дошкольного образования и 273 объектов здравоохранения обеспечены высокоскоростным интернетом. С целью расширения охвата и улучшения мобильной связи, в течение 2021 года было установлено 117 новых базовых станций связи, модернизирована 361 станция. В результате охват мобильной связью населенных пунктов достиг 99,6 процента, мобильным интернетом – 84 процента. Серьезное внимание уделяется также развитию почтовых услуг. В настоящее время в Андижанском филиале АО «O‘zbekiston pochtasi» действует 9 почтовых узлов и 146 почтовых отделений, через которые оказываются почтовые услуги населению. Также более 14 организациям оказываются услуги гибридной почты через веб-сайт (hybrid.pochta.uz). В рамках оказания курьерских услуг заключены договоры с 11 предприятиями и организациями.   Помимо этого, налажена работа Национальной торговой онлайн-системы, с помощью которой выставляется и доставляется продукция местных производителей через интернет, запущен сайт unisavdo.uz. В настоящее время в Андижанском филиале осуществляют свою деятельность 146 автоматизированных почтовых объектов. В 2021 году в образцовых городских и районных общеобразовательных школах было организовано 16 IT-школ. С целью организации содержательного досуга молодежи в местных вузах – Андижанском машиностроительном институте, Андижанском государственном университете, Андижанском институте сельского хозяйства и агротехнологий, Андижанском медицинском институте были организованы IT-инкубационные центры. Количество организованных IT-центров в Андижанской области в 2022 году достигло 37 единиц. В рамках проекта «Один миллион программистов» к настоящему времени свыше 215,8 тысячи молодых людей прошли регистрацию на сайте проекта (www.uzbekcoders.uz), из них более 178,7 тысячи получили сертификаты об участии и 130,8 тысячи – об успешном окончании курсов. В 2021 году на базе техникума машиностроения в Андижанском районе был организован техникум информационных технологий. В техникуме было организовано два современных компьютерных класса в соответвии с современными требованиями, которые укомплектованы 40 моноблоками и мебелью. Организовано общежитие, рассчитанное на 150 мест. Оно было реконструировано и сдано в эксплуатацию. В 2022 году с целью развития сферы информационно-коммуникационных технологий в Андижанской области будет направлено 180,2 миллиарда сумов. В частности: расширить возможности по пользованию современными телекоммуникационными услугами путем строительства 2 740 километров оптоволоконных линий и установки цифрового оборудования емкостью 73 тысячи портов (83,7 миллиарда сумов); с целью расширения охвата мобильной связью и повышения качества будет установлено 128 дополнительных базовых станций, модернизировано 316 станций (93,7 миллиарда сумов); с целью создания удобств для населения и гостей будут организованы Wi-Fi-зоны в 108 точках, в туристических и оживленных местах (530 миллионов сумов); организация логистического центра с целью дальнейшего развития электронной коммерции, хранения товаров владельцев площадок интернет-торговли, их быстройй упаковкии доставки до адресата; с целью расширения возможностей для населения по пользованию интернет-услугами количество внедренных госуслуг в почтовых отделениях будет увеличено с 34 до 80 (на основе сметной документации; путем организации центров оказания аутсорсинговых услуг для оказания сервиса иностранным компаниям. Будет создано порядка 30 рабочих мест, и к концу года объем экспорта будет доведен до 100 тысяч долларов (согласно сметной документации; с целью повышения навыков молодежи в сфере ИКТ и программирования будет организовано 6 специализированных IT-школ (1,8 миллиарда сумов); В рамках проекта «Один миллион программистов» количество выпускников прбудет доведен до 150 тысяч.