Unda markaziy apparat bo‘lim va xizmatlari, shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi hamda viloyatlar Elektromagnit moslashuv xizmatlari faol ishtirok etdilar.
O‘quv soatida:
Radiochastota taqdimotlarini muvofiqlashtirish va hisobga olish xizmatining 1-toifali muhandislari R. Tadjimatov va Sh. Turgunovlar 2026-yil 23–27-mart kunlari Qozog‘iston Respublikasining Shimkent shahrida Radiochastota spektri va yo‘ldosh orbitalaridan foydalanishni tartibga solish bo‘yicha Aloqa sohasidagi mintaqaviy hamdo‘stlik Komissiyasining 29-yig‘ilishi, shuningdek, uning Butunjahon radioaloqa konferensiyasi va Radioaloqa assambleyasi 2027-yilga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha ishchi guruhlari, Radiochastota spektrini boshqarish bo‘yicha ishchi guruhi, Radioeshittirish bo‘yicha ishchi guruhlarining yig‘ilishlarida ko‘tarilgan masalalar bo‘yicha ma'lumot berishdi.
Shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Elektromagnit moslashuv xizmati 2-toifali muhandisi T. Asamatdinov tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 26-avgustdagi “Sunʼiy intellekt texnologiyalarini qoʻllash boʻyicha maxsus rejimni joriy qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-5234-son Qarori batafsil tushuntirildi.

9 апреля текущего года в Центре электромагнитной совместимости был организован очередной учебный час.
В нем приняли активное участие отделы и службы центрального аппарата, а также службы электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан и областей.
photo2026-04-1717-21-18.jpg
photo2026-04-1717-21-23.jpg
Во время учебного часа:
Инженеры 1-й категории Службы по координации и учёту радиочастотных присвоений Р. Таджиматов и Ш. Тургуновы представили информацию по вопросам, поднятым на 29-м заседании Комиссии РСС в области связи по регулированию использования радиочастотного спектра и спутниковых орбит, а также на заседаниях его рабочих групп по подготовке к Всемирной конференции радиосвязи и Ассамблее радиосвязи на 2027 год, Рабочей группы по управлению радиочастотным спектром, Рабочей группы по радиовещанию, которые прошли 23-27 марта 2026 года в городе Шымкент Республики Казахстан.
photo2026-04-1717-21-29.jpg
Также инженер 2-й категории Службы электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан Т.Асаматдинов подробно разъяснил Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по внедрению специального режима  применению технологий искусственного интеллекта» от 26 августа 2021 года № ПП-5234.