“Open Data Challenge” – bu davlat idoralari taqdim qilgan ochiq ma’lumotlarga asoslangan holda dasturlar ishlab chiqish bo‘yicha tanlov bo‘lib, O‘zbekiston uchun nisbatan yangi bo‘lgan ochiq ma’lumotlar g‘oyasini targ‘ib etishga xizmat qiladi.
Hakatonning asosiy vazifasi Ochiq ma’lumotlar portali (data.gov.uz) va O‘zbekiston davlat organlari veb-saytlarida joylashtirilgan hamda xususiy sektor tomonidan taqdim etilgan ochiq ma’lumotlardan o'zaro ijtimoiy va innovatsion ilovalar hamda xizmatlar yaratishdir.
Mazkur tanlov O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Toshkent shahridagi Inha universiteti, O‘zbekistondagi BMTTD vakolatxonasi, Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi elchixonasi, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi, “Elektron Hukumat” tizimini rivojlantirish markazi va “UZINFOCOM” markazlari tomonidan tashkil etilmoqda.
“Open Data Challenge” Hakatonida ishtirok etishni istaganlar 2017 yilning 24 noyabr kuniga qadar https://data.gov.uz/uz/hackathon/register saytida ro‘yhatdan o‘tishlari lozim.
Tanlovning asosiy tadbirlari 2017 yilning 30 noyabrdan 3 dekabriga qadar Toshkent shahridagi Inha universiteti binosida bo‘lib o‘tadi. 2017 yilning 30 noyabr va 1 dekabr kunlari Hakaton ichshtirokchilari taklif etilgan mutaxassislar o‘tkazadigan turli trening va master klasslarda ishtirok etadilar.
2--3 - dekabr kunlari trening va master klasslarda olgan bilimlari va takliflar, hamda ochiq ma’lumotlar asosida o‘z loyihalarini yaratadilar. Tanlov hay'at a'zolari loyihalarni o‘rganib chiqadi va uch nominiatsiya asosida g‘oliblarni aniqlaydi:
• Ochiq ma’lumotlarda asoslangan eng yaxshi ijtimoiy loyiha (mobil yoki veb ilova, xizmat, messenjerlar yoki ijtimoiy tarmoqlar uchun botlar, ma’lumot yig‘uvchi, qayta ishlovchi va taqdim etuvchi uskunalar);
• Ochiq ma’lumotlarda asoslangan eng yaxshi biznes loyiha (mobil yoki veb ilova, xizmat, messenjerlar yoki ijtimoiy tarmoqlar uchun botlar, ma’lumot yig‘uvchi, qayta ishlovchi va taqdim etuvchi uskunalar);
• Hakatonning eng innovatsion loyihasi.
Birinchi ikki nominatsiyada g‘oliblar yakka va jamoaviy tarkibda aniqlanadi. Hakatonning eng innovatsion loyihasini g‘olibi Hakatonga taqdim etilgan yechimlar orasidan tanlab olinadi.
Tanlov g‘oliblarini taqdirlash marosimi 2017 yilning 16 dekabr kuni bo‘lib o‘tdi.
Bizning kanallar:
Facebook - http://fb.me/OpenDataChallenge
Telegram - https://t.me/OpenDataChallenge

Организаторы Хакатона Open Data Challenge начали прием заявок от участников
Конкурс по разработке приложений, сервисов и решений по визуализации на основе открытых данных Open Data Challenge с 10 ноября 2017 года начал принимать заявки от участников.
Хакатон Open Data Challenge организуется с целью популяризации идеи открытых данных в Узбекистане и привлечения внимания разработчиков и широкой общественности к этой сравнительно новой для Узбекистана области знаний.
Задача Хакатона – создание общедоступных социально значимых или инновационных приложений и сервисов на основе открытых данных, доступных на Портале открытых данных (data.gov.uz) и официальных веб-сайтах государственных органов Узбекистана, а также данных предоставленных частным сектором.
Конкурс организован Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, Университетом Инха в г. Ташкенте, Представительством Программы развития ООН в Узбекистане, Посольством Великобритании в Узбекистане, Союзом молодежи Узбекистана, Центром развития системы «Электронное правительство» и Центром «Узинфоком».
Участники, желающие принять участие в конкурсе Open Data Challenge, должны пройти регистрацию до 24 ноября 2017 года на сайте: https://data.gov.uz/ru/hackathon/register.
Основные мероприятия Хакатона пройдут с 30 ноября по 3 декабря 2017 года в Университете Инха в г. Ташкенте. 30 ноября и 1 декабря 2017 года участники Хакатона примут участие в тренингах и мастер-классах, которые будут проведены гостями конкурса.
2 и 3 декабря участники на базе полученных знаний на тренингах и рекомендаций менторов будут разрабатывать новые общественно-полезные проекты на базе открытых данных. Жюри конкурса оценят работы участников и опередят победителей по трем номинациям:
• Лучший социальный проект на основе открытых данных (мобильное или веб-приложение, сервис, расширение, бот для мессенджеров или социальных сетей, устройства для сбора, обработки и представления данных);
• Лучший бизнес проект на основе открытых данных (мобильное или веб-приложение, сервис, расширение, бот для мессенджеров или социальных сетей, устройства для сбора, обработки и представления данных);
• Самый инновационный проект хакатона.
По первой и второй номинациям будут определяться победители в индивидуальном и командном зачетах. Самый инновационный проект присуждается членами жюри наиболее новаторским решениям.