Yoshlar tarbiyasiga mas’ul rahbarlar uchun o‘quv seminar bo‘lib o‘tmoqda
Bugun 5-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasida Prezidentimizning Oliy Majlis va xalqqa Murojaatnomasi hamda "Yoshlar forumi"da belgilab berilgan vazifalar yuzasidan yoshlar tarbiyasiga mas’ul bo‘lgan rahbarlar uchun davlat idoralari rahbarlari ishtirokida ikki kunlik o‘quv-seminar boshlandi.
Mazkur o‘quv-seminarda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sodiqov, hamda AKT sohasida faoyliyat yuritayotgan tashkilot va korxonalarning rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan Oliy Majlis va xalqqa Murojaatnomasida hamda “Yoshlar forumi”da belgilab berilgan eng muhim vazifalardan biri yoshlarning bilim va saviyasini oshirish va yetuq malakali kadrlarni tayyorlash deb ko‘rsatildi.
2020 yil 29 dekabr kuni Davlatimiz rahbari tomonidan bu yilni “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili” deb e’lon qildilar.
Prezidentimiz 2020 yil 25 dekabr kuni Yoshlar forumida yurtimizda qanday islohotlarga qo‘l urmaylik, avvalo, yoshlarga, ularning kuch-g‘ayratiga va azmu shijoatiga suyanishini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Forumda juda ko‘plab sohalar qatori axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasi oldiga ham bir qancha vazifalar qo‘yildi. Ana shu maqsadlardan kelib chiqqan holda Vazirlik o‘z oldiga muhim vazifalarni belgilab oldi.
Yoshlar va mas’ullar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot o‘rnatishga xizmat qiluvchi “Yoshlar murojaati” elektron platformasini yaratish, yoshlarni AKT sohasiga yanada qiziqtirish, ularning bu boradagi bilim va ko‘nikmalarini oshirish maqsadida joriy yilda 100 dan ziyod shahar va tumanda Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil qilinadi.
Shu bilan birga, Toshkent viloyatida Axborot texnologiyalari universiteti filiali hamda barcha hududlarda mazkur yo‘nalishda texnikumlar faoliyatini yo‘lga qo‘yiladi.
2021 yildan boshlab xalqaro “IT” sertifikatlarini qo‘lga kiritgan yoshlarga xarajatlarining 50 foizgacha bo‘lgan qismini qoplab berish vazifalari belgilandi.
Keyingi ikki yilda “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida 300 ming yoshlarni kompyuter texnologiyalari yo‘nalishida bepul o‘qitish, masofaviy ta’limni va darslarni onlayn o‘tkazish imkoniyatini yaratadigan “Onlayn, Raqamli, Xavfsiz ixtisoslashtirilgan maktab”, “Oliy ta’lim jarayonlarini boshqarish” axborot tizimlar yaratiladi va ishga tushiriladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Buxoro, Xorazm va Namangan viloyatlarida IT Park filillari faoliyatini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 6 oktyabrdagi PQ–4851-son qaroriga muvofiq 2020 yilda 14 ta informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan tayanch maktablari tashkil etildi va jihozlandi. Shuningdek, 2021 yilda82 ta, 2022 yilda64 ta va 2023 yilda45 ta ixtisoslashtirilgan maktablar tashkil etilishi ko‘zda tutilgan.
TATUda 2020/2021 o‘quv yilida yangi Raqamli iqtisodiyot bakalavr ta’lim yo‘nalishi hamda 8 ta yangi magistratura mutaxassisligi ochildi.
Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori bilan TATU tuzilmasida O‘zbek-Belarus qo‘shma fakulteti tashkil etilib, 2020/2021 o‘quv yili uchun qo‘shma fakultetga 500 nafar talaba qabul qilindi.
TATU va uning filiallarida jami 1 5000 nafarga yaqin talaba tahsil olmoqda.
Prezidentimizning 2019 yil 7 yanvardagi PQ-4097-son qarori bilan Toshkent shahrida Amiti universiteti tashkil etilgan va o‘z faoliyatini 2019/2020 o‘quv yilidan boshlagan Toshkent shahrida Amiti universitetiga xorijiy mamlakatlardan 17 nafar PhD darajasiga ega professor-o‘qituvchilar jalb qilingan bo‘lib, 2019/2020 o‘quv yilida 498 nafar talaba birinchi bosqichni yakunladi. Toshkent shahridagi Amiti universitetiga 2020/2021 o‘quv yili uchun kirish imtihonlari to‘liq onlayn shaklda tashkil etilib, 384 nafar talaba qabul qilindi.
Bugungi kunda Toshkent shahridagi INHA universitetida 51 nafar professor-o‘qituvchi va assistent faoliyat yuritib, talabalarning umumiy soni 1506 nafarni tashkil etadi. Toshkent shahridagi INHA universitetiga 2020/2021 o‘quv yili uchun kirish imtihonlari to‘liq onlayn shaklda tashkil etilib, 420 nafar talaba qabul qilindi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab 2020/2021 o‘quv yili uchun qabul kvotasi 330 nafar etib belgilangan bo‘lib, kirish imtihonlari respublikamizda birinchi marotaba onlayn shaklda ikki bosqichda o‘tkazildi.
Prezidentimiz tomonlaridan ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning 3-tashabbusi doirasida Aholi va yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni tashkil etishga qaratilgan, shuningdek, ularni axborot texnologiyalari sohasida tadbirkorlik faoliyatiga keng jalb qilish maqsadida respublika bo‘yicha 107 ta Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil etildi.

Организован учебный семинар для руководителей по работе с молодежью
Сегодня, 5 января в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан начал свою работу двухдневный учебный семинар для руководителей по работе с молодежью с участием глав министерств и ведомств, в соответствии с задачами, определенными в Послании Президента Республики Узбекистан парламенту, а также в ходе выступления главы государства на Форуме молодежи.
В семинаре приняли участие Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садиков, а также руководители предприятий и организаций, осуществляющих свою деятельность в сфере ИКТ.
Одной из важнейших задач, определенных в Послании Президента Олий Мажлису и народу Узбекистана, а также в ходе выступления главы государства на Форуме молодежи, является повышение знаний молодежи и подготовка квалифицированных специалистов.
29 декабря 2020 года 2021 год был объявлен главой государства Годом поддержки молодежи и укрепления здоровья населения.
В своем выступлении на Форуме молодежи Узбекистана Президент отметил, что в реализации всех реформ в нашей стране опорой нам служит молодежь, их сила, энергия и решимость.
На форуме были выдвинуты важные задачи перед рядом отраслей, в том числе и перед сферой информационно-коммуникационных технологий. Исходя из этого Министерство определило важные задачи.
С целью установления непосредственного взаимодействия между молодежью и ответственными лицами будет создана электронная платформа «Ёшлар мурожаати» («Обращение молодежи»), для повышения интереса у молодежи, их знаний и навыков в ИКТ-сфере в более чем 100 городах и районах республики будут организованы Учебные центры цифровых технологий.
Вместе с тем, в Ташкентской области будет создан филиал Ташкентского университета информационных технологий, а также во всех регионах откроются техникумы по подготовке кадров в сфере ИКТ.
Начиная с 2021 года будет внедрена система по возмещению из бюджета до 50 процентов расходов на получение международных IT-сертификатов молодыми гражданами.
В ближайшие два года в рамках проекта «Один миллион программистов» 300 тысяч молодых людей на бесплатной основе будут обучаться азам компьютерного программирования. Будут созданы и внедрены в работу информационные системы «Онлайн, цифровая, безопасная и специализированная школа», «Управление процессами в высшем образовании».
Запланировано открыть филиалы IT Park в Республике Каракалпакстан, Бухарской, Хорезмской и Наманганской областях.
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 6 октября 2020 года №ПП-4851 в 2020 году были созданы 14 специализированных базовых школ с углубленным изучением информатики и информационных технологий. В 2021 году намечается организовать 82, в 2022 году64 и в 2023 году45 таких школ.
В 2020/2021 учебном году в ТУИТ открылось новое направление бакалавриата — «Цифровая экономика», а также 8 новых направлений по магистратуре.
Соответствующим постановлением Кабинета Министров в структуре ТУИТ был открыт совместный Узбекско-Белорусский факультет. В 2019/2020 учебном году 505 студентов успешно окончили первый курс факультета. В 2020/2021 учебном году на совместный факультет поступило 500 студентов.
В настоящее время в ТУИТ и его филиалах в настоящее время обучается порядка 1500 студентов.
В соответствии с постановлением Президента от 7 января 2019 года был организован Университет Амити в Ташкенте. В начавшем в 2019/2020 учебном году свою работу университете преподают 17 профессоров и преподавателей со степенью PhD. В 2019/2020 учебном году 498 студентов успешно окончили первый этап обучения. В 2020/2021 учебном году по результатам онлайн-приема поступили 384 студента.
В настоящее время в Университете Инха в Ташкенте осуществляет свою деятельность 51 профессор, преподаватель и ассистент. Общее количество студентов университета составляет 1506 человек. Вступительные экзамены на 2020/2021 учебный год в университет также были полностью проведены в онлайн-формате, по итогам которых поступило 420 студентов.
Квота на поступление в Специализированную школу по углубленному изучению предметов направления информационно-коммуникационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий в 2020/2021 году составила 330 человек, и вступительные экзамены в школу впервые были проведены в онлайн-формате.
С целью создания условий для широкого и эффективного использования компьютерных технологий и Интернета населением и молодежью, их широкого привлечения к предпринимательской деятельности в сфере ИКТ в рамках третьего направления Пяти инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан по всей республике было открыто 107 Учебных центров цифровых технологий.