Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmasini tashkil etishning o‘ziga xos xususiyatlari
So‘nggi yillarda mamlakatimizda korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish, davlat va jamiyat qurilishining barcha sohalarida korrupsiyani keltirib chiqaruvchi omillarga chek qo‘yishga qaratilgan tizimli islohotlar amalga oshirilmoqda.
Xorijiy amaliyot tahlili shuni ko‘rsatadiki, bozor iqtisodiyoti qonunlariga asoslangan barcha mamlakatlarda korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi zamonaviy boshqaruv usullariga muvofiq, samarali faoliyat yuritishni ta’minlovchi eng muhim profilaktik vositalardan biri o‘z tarkibida korrupsiyaga qarshi “komplaens-nazorat” tizimini joriy etish hisoblanadi. “Komplaens-nazorat” tushunchasi - rozilik, muvofiqlik va aniq belgilangan qoida, standart hamda ko‘rsatmalarga muvofiq faoliyat yuritish degan ma’nolarni anglatadi.
Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmasini tashkil etishdagi asosiy omil kadrlar masalasidir. Xalqaro tajribada mazkur faoliyatni amalga oshiruvchi mutaxassis “komplaens xodim” deb yuritiladi. Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmasi xodimi - tashkilotda xodimlar tomonidan kasbiy odob-axloq qoidalariga qat’iy rioya etilishi, xizmat vazifalarini bajarishda manfaatlar to‘qnashuvining yuzaga kelishini oldini olish ustidan nazoratni amalga oshiruvchi hamda tashkilotda korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olish siyosatini yuritish uchun mas’ul bo‘lgan xodim hisoblanadi.
O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi qurashish agentligi tomonidan ishlab chiqilgan “Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat (komplaens) tizimini joriy etish bo‘yicha Qo‘llanma”da korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmasiga kadrlarni ishga qabul qilish bilan bog‘liq quyidagi tavsiyalar berilgan:
- birinchi navbatda, ushbu sohaga ishga qabul qilinayotgan kadrlar korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida amaliy ish tajribasiga ega bo‘lgan shaxslar orasidan to‘ldirilishi tavsiya etiladi;
- korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmasi xodimlarining tarkibi qoida tariqasida oliy ma’lumotga ega bo‘lgan va korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida o‘ziga yuklatilgan vazifalarni amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan yuqori malakali mutaxassislar orasidan to‘ldiriladi;
- korrupsiyaga oid amaldagi normativ-huquqiy hujjatlar bo‘yicha yetarli bilimga ega bo‘lish talab etiladi;
- mazkur lavozimga, yurisprudensiya, iqtisodiyot, moliya, soliq, audit, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, menejment va zimmasiga yuklatilgan vazifalarni amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan boshqa sohalar bo‘yicha kamida 3 yil ish tajribasiga ega bo‘lgan yuqori malakali, professional bilimga ega mutaxassislar orasidan ishga qabul qilinishi tavsiya etiladi;
- korrupsiyaviy xavf-xatarlarni o‘z vaqtida aniqlash, ularga imkon beruvchi sabablar va shart-sharoitlarni bartaraf etish choralarini ishlab chiqish qobiliyatiga ega bo‘lish;
- korrupsiyaga qarshi kurashish sohasini va “komplaens-nazorat” tizimini tartibga solishga qaratilgan milliy qonunchilik hujjatlari hamda ushbu sohadagi xalqaro standartlar (Foreign Corrupt Practices Act, Sarbanes-Oxley Act, Dodd-Frank Act, UK Bribery Act va boshqalar) yuzasidan nazariy-amaliy bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lishi tavsiya etiladi;
- maxfiy hujjatlar bilan ishlash uchun ruxsatnomaga ega ekanligi yoki kelajakda mazkur ruxsatnoma rasmiylashtirilishiga to‘sqinlik qiluvchi salbiy holatlarning mavjud emasligi;
- tezkor ma’lumotlarni olish va ular bo‘yicha ishlashni tashkil qila olish ko‘nikmasiga ega ekanligi;
- har bir soha-yo‘nalishlarning o‘ziga xosligidan kelib chiqib, korrupsiyaviy xavf-xatarlarni o‘z vaqtida aniqlash, ularga imkon beruvchi sabablar va shart-sharoitlarni bartaraf etish hamda ularni minimum darajaga tushirish choralarini ishlab chiqish qobiliyatiga ega bo‘lishi;
- unga nisbatan korrupsiyaga oid jinoyatlar yuzasidan sudlanganlik holatining mavjud emasligi;
- korrupsiyaviy xavf-xatarlarni oldini olish maqsadida, nomzodning moliyaviy qarzdorligi yoki moddiy majburiyatlarga ega bo‘lmasligi;
Xulosa o‘rnida, davlat tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmasini samarali joriy etilishi korrupsiyani ma’lum miqdorda oldini olishga xizmat qiladi. Natijada korrupsiyani oldini olish bilan bir qatorda, mamlakatimizning xalqaro reytinglarida o‘z o‘rnini yanada yaxshilashiga va investitsion jozibadorligini oshirishga yordam beradi.

Особенности организации структуры внутреннего антикоррупционного контроля
В последние годы в нашей стране проводятся системные реформы, направленные на предупреждение и борьбу с коррупцией, пресечение коррупциогенных факторов во всех сферах государственного и общественного строительства.
Анализ зарубежной практики показывает, что во всех странах, основанных на законах рыночной экономики, одним из важнейших профилактических средств, обеспечивающих эффективное функционирование в сфере противодействия коррупции, является внедрение системы внутреннего антикоррупционного «комплаенс-контроля». Понятие «комплаенс-контроль» означает согласие, соответствие и осуществление деятельности в соответствии с четко определенными правилами, стандартами и руководящими принципами.
Основным фактором в организации структуры внутреннего антикоррупционного контроля является кадровый вопрос. В международной практике специалист, осуществляющий эту деятельность, называется “комплаенс-сотрудником”. Сотрудник структуры внутреннего антикоррупционного контроля - это сотрудник, осуществляющий в организации контроль за строгим соблюдением сотрудниками правил профессиональной этики, предотвращением возникновения конфликта интересов при исполнении служебных обязанностей, а также ответственный за проведение в организации политики противодействия коррупции и её предупреждения.
В “Руководстве по внедрению системы внутреннего антикоррупционного контроля (комплаенс)”, разработанном Агентством по противодействию коррупциии Республики Узбекистан, даны следующие рекомендации по подбору кадров для структуры внутреннего антикоррупционного контроля:
- в первую очередь рекомендуется, чтобы кадры, принимаемые на работу в эту сферу, комплектовались из числа лиц, имеющих практический опыт работы в сфере противодействия коррупции;
- состав сотрудников структуры внутреннего антикоррупционного контроля пополняется, как правило, из числа высококвалифицированных специалистов, имеющих высшее образование, необходимое для реализации возложенных на них задач в сфере противодействия коррупции;
- требуется достаточное знание действующих нормативных правовых актов, касающихся коррупции;
- рекомендуется принимать на работу на данную должность высококвалифицированных специалистов, обладающих профессиональными знаниями, и имеющих опыт работы не менее 3 лет в области юриспруденции, экономики, финансов, налоговых органов, аудите, информационно-коммуникационных технологий, менеджменте и других областях, необходимых для реализации возложенных задач;
- уметь своевременно выявлять коррупционные риски, разрабатывать меры по устранению причин и условий, которые их допускают;
- обладать теоретическими и практическими знаниями национальных законодательных актов, направленных на регулирование сферы противодействия коррупции и системы “комплаенс-контроля”, а также международных стандартов в этой области (Foreign Corrupt Practices Act, Sarbanes-Oxley Act, Dodd-Frank Act, UK Bribery Act и др.) ;
- наличие разрешения на работу с конфиденциальными документами или отсутствие неблагоприятных обстоятельств, препятствующих в дальнейшем оформлению данного разрешения;
- умение быстро получать информацию и оперативно организовывать работу по ней;
- иметь возможность своевременно выявлять коррупционные риски, исходя из специфики каждой отрасли, устранять причины и условия, которые их допускают, и разрабатывать меры по их минимизации;
- отсутствие в отношении него судимости за коррупционные преступления;
- отсутствие у кандидата финансовой задолженности или материальных обязательств в целях предотвращения коррупционных рисков;
Эффективное внедрение антикоррупционной структуры внутреннего контроля в государственных организациях служит, в определенной степени, для предотвращения коррупции. Данный фактор не только предотвратит коррупцию, но и поможет нашей стране ещЁ больше улучшить свое положение в международных рейтингах и повысить инвестиционную привлекательность.