So‘nggi yillarda mamlakatimizda korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish, davlat va jamiyat qurilishining barcha sohalarida korrupsiogen omillarga chek qo‘yishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar izchil amalga oshirilmoqda. Davlat organlari zimmasidagi vazifa va funksiyalarni bajarishda yuzaga keladigan korrupsiyaga oid xavf-xatarlarni baholash tizimini takomillashtirish hamda davlat xizmatiga halollik standartlarini joriy etish bo‘yicha ishlar amalga oshirilmoqda. Аholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini oshirishga, jamiyatda korrupsiyaga murosasiz munosabatni shakllantirishga yo‘naltirilgan tizimli choralar ko‘rilmoqda.
“EMMM” DUKning korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ishlarning samaradorligi reytingini yuqori darajaga ko‘tarish bo‘yicha 2022-yil 16-avgustda tasdiqlangan chora-tadbirlar rejasining bajarilishini ta’milash yuzasidan joriy yilning 20-dekabr kuni Xorazm viloyati Urganch shahar IIB “Huquqbuzarliklar profilaktikasi” guruhi profilaktika inspektori kapitan Rustamov Ravshan Alisherovich ishtirokida “Korrupsiyani birgalikda yengamiz” mavzusida davra suhbati oʻtkazildi.
Mazkur uchrashuvdan ko‘zlangan asosiy maqsad, korxona xodimlari tomonidan korrupsiyaga yo‘l qo‘ymaslik, xizmat vazifalarini sidqidildan bajarish, bu jinoyatga birgalikda qarshi kurashishdir.
Davra suhbati davomida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 6-iuyldagi “Korrupsiyaga qarshi kurashish faoliyatini samarali tashkil etishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-5177-sonli Qarori hamda “Korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatda bo‘lish muhitini yaratish, davlat va jamiyat boshqaruvida korrupsiyaviy omillarni keskin kamaytirish va bunda jamoatchilik ishtirokini kengaytirish chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-6257-sonli Farmonning mazmun-mohiyati haqida atroflicha fikr yuritildi.
Bir so‘z bilan aytganda, korrupsiya balosidan qutulish, yurtimizning har jabhada rivojlanishi uchun har bir fuqaro o‘z huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarining ustuvorligini anglab yetishlari kerak, ochiqlik va shaffoflik, tizimlilik, davlat va fuqarolik jamiyatining hamkorligi amalga oshirilayotgan islohotlarda namoyon bo‘lishi lozim.
Seminar so‘ngida mavzu yuzasidan berilgan savollarga huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlari tomonidan tomonidan javob berildi.

Остановим коррупцию вместе!
В последние годы в нашей стране последовательно реализуются масштабные реформы, направленные на предупреждение и противодействие коррупции, ликвидацию коррупционных факторов во всех сферах деятельности государства и общества. Ведется работа по совершенствованию системы оценки коррупционных рисков, возникающих при выполнении задач и функций государственных органов, внедрению стандартов честности на государственной службе. Принимаются системные меры, направленные на повышение правосознания и правовой культуры населения, формирование в обществе нетерпимого отношения к коррупции.
В целях выполнения плана мероприятий, утвержденного 16 августа 2022 года, по повышению рейтинга эффективности антикоррупционной работы в ГУП «ЦЭМС», 20 декабря текущего года в г. Ургенч Хорезмской области с участием инспектора профилактики группы «Профилактика правонарушений» капитана Рустамова Равшана Алишеровича проведён учебный семинар на тему «Победим коррупцию вместе».
Основная цель этой встречи – не допустить коррупцию со стороны сотрудников Службы, добросовестно выполнять свои обязанности и совместно бороться с этим преступлением.
В ходе встречи были обсуждены требования Постановления Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по эффективной организации деятельности по противодействию коррупции» №ПП-5177 от 6 июля 2021 года, а также Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по созданию среды нетерпимого отношения к коррупции, кардинальному сокращению коррупционных факторов в государственном и общественном управлении, а также широкому вовлечению общественности в этот процесс» №УП-6257 от 6 июля 2021 года.
Одним словом, чтобы избавиться от коррупции и всесторонне развивать нашу страну, каждый гражданин должен понимать приоритет своих прав, свобод и законных интересов. А открытость, прозрачность, системность, а также сотрудничество государства и гражданского общества должны найти своё отражение в проводимых реформах.