Ochiq Wi-Fi tarmog‘i: Foydalanuvchi shaxsining tasdiqlanishi majburiy bo'ldi
2018 yilning 10 iyulida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining "Ma’lumotlar uzatish tarmoqlari, jumladan yangi tahrirdagi Internet xizmatlarini ko‘rsatish tartibini tasdiqlash to‘g‘risidagi"gi buyrug‘i Adliya vazirligi tomonidan ro‘yxatga olindi. Bir qator vakolatli davlat organlari bilan hamkorlikda tayyorlangan hujjatning bosh maqsadi – O‘zbekistonda Wi-Fi tarmoqlari xavfsizligini ta’minlash va sayyohlikni rivojlantirishdan iborat.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Kirish turizmini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida Vazirlik zimmasiga ochiq Wi-Fi tarmoqlaridan foydalanish qoidalarini, xususan ochiq Wi-Fi tarmoqlari foydalanuvchilariga qo‘yiladigan talablarni ishlab chiqish vazifasi yuklatilgan edi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi turizm salohiyatini rivojlantirish uchun qulay sharoitlar yaratish bo‘yicha qo‘shimcha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmonida jamoat joylarida Internet tarmog‘iga simsiz bepul ulanishni tashkil etgan operatorlar, provayderlar va boshqa xo‘jalik yurituvchi sub’ektlar oldiga foydalanuvchilarning shaxsini majburiy tartibda aniqlash tizimini ta’minlash vazifasi qo‘yilgan.
Bugungi kunda shaharlarimizning katta qismi Wi-Fi tarmoqlari bilan qoplab olingan. Aksariyat jamoat joylarida, savdo markazlari hamda binolarda Internetga Wi-Fi orqali ulanish joriy qilingan.
Biroq ochiq Internet tarmoqlaridan qonunga xilof maqsadlarda (tovlamachilik, korrupsiya) foydalanish, terrorchilik harakatlarida qo‘llash ko‘lamining oshib borayotgani hamda boshqa omillar jamoat joylarida Wi-Fi orqali Internet xizmatlari ko‘rsatishni tartibga solishni taqozo qilmoqda.
Ma’lumotlar uzatish tarmoqlari, jumladan yangi tahrirdagi Internet xizmatlarini ko‘rsatishning yangi tartibida ochiq Internet tarmog‘idan foydalanish bo‘yicha talablar alohida bo‘limda keltirib o‘tilgan. Unga ko‘ra, axborot xavfsizligini ta’minlash maqsadida har bir foydalanuvchi ochiq Internet tarmog‘idan foydalanayotganda shaxsini tasdiqlashi zarur.
Ochiq Wi-Fi tarmoqlaridan foydalanishda shaxsni tasdiqlash jarayoni jahon miqyosida millionlab foydalanuvchilar tomonidan amalga oshiriladi. Bu – vaqt sinovidan o‘tgan xalqaro tajriba.
Buyruq bo‘yicha yangi kiritilgan tartib-qoida quyidagicha:
Foydalanuvchilar o‘z shaxslarini mobil telefon raqamlari orqali yoki shaxsni tasdiqlovchi hujjatdagi ma’lumotlar (chipta, mehmonxonadan ro‘yxatdan o‘tish ma’lumotlari) orqali tasdiqlashlari mumkin.
Foydalanuvchi mobil telefoni orqali shaxsini tasdiqlamoqchi bo‘lsa, cheklangan muddatda faoliyat ko‘rsatuvchi (10 daqiqadan ko‘p bo‘lmagan) hamda foydalanuvchining telefon raqamiga SMS-sxabar tarzida yuborilgan bir martalik kirish paroli (One Time Password) dan foydalaniladi;
Wi-Fi xizmati tashkilotchisi foydalanuvchining telekommunikatsiya tarmoqlari orqali uzatilayotgan shaxsiy ma’lumotlari hamda xabarlarining maxfiyligini ta’minlashi shart. Mazkur holat bo‘yicha cheklovlar qonunchilikda ko‘zda tutilgan holatlarda amal qilishi mumkin;
Wi-Fi xizmatlarining sifatli ko‘rsatilishi yuzasidan nazorat Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi qoshidagi Aloqa, axborotlashtirish va telekommunikatsiya texnologiyalari sohasida nazorat bo‘yicha davlat inspeksiyasi zimmasiga yuklatiladi. Mazkur hujjatni tayyorlash jarayonida Vazirlik mutaxassislari hamda ekspert guruhi xalqaro tajribani yaqindan o‘rgangan, shuningdek hujjat Me’yoriy-huquqiy hujjatlar loyihasini muhokama qilish portalida jamoatchilik e’tiboriga havola qilingan.
Xalqaro tajribaga ko‘ra, Wi-Fi tarmog‘iga imtiyozli ulanish jamiyatning "shaxsi tasdiqlangan" hamda Wi-Fi tarmog‘i rivojiga hissa qo‘shuvchi a’zolariga beriladi. Misol uchun, o‘z uyining tom qismiga Wi-Fi qurilmalari o‘rnatilishini qo‘llab-quvvatlagan shaxslarga. Estoniya, Parij, Isroil, Finlyandiya kabi mamlakatlar qonunchiligida bunday jihat ko‘zda tutilgan.
Jamoat joylarida Wi-Fi tarmog‘idan o‘z shaxsini tasdiqlash orqali foydalanish amaliyoti xorijda, jumladan Italiya, Janubiy Koreya va bir qator davlatlarda joriy qilingan. Mustaqil davlatlar hamdo‘stligi mamlakatlarida, xususan Rossiyada 2014 yildayoq axborot-telekommunikatsiya tarmog‘i (Internet) da axborot almashishni tartibga solishga oid qonun qabul qilingan.
Tushunish kerakki, bugun foydalanuvchilar, jumladan sayyohlar va turli mamlakatlardan tashrif buyurayotgan mehmonlar aeroport, vokzal, mehmonxona va jamoat transportlari, madaniy-sayyohlik ob’ektlarida mavjud ochiq Internet tarmoqlaridan xavfsiz foydalanishni istaydilar. Shu bois ham, yuqorida nomi keltirilgan hujjatda Wi-Fi tarmog‘i xavfsizligini ta’minlash va undan foydalanishda shaxsni tasdiqlashning sodda usullaridan foydalanish belgilab berilgan.
O‘zbekistonda ma’lumotlar uzatish tarmoqlari, jumladan Internet xizmatlarini ko‘rsatishda zamonaviy hamda aniq qoidalarning joriy qilinishi mamlakatimiz aholisi hamda turli mamlakatlardan kelayotgan sayyohlarning ochiq Wi-Fi tarmoqlaridan xavfsiz foydalanishlarini ta’minlaydi.

Открытые сети Wi-Fi: Идентификация пользователя обязательна в интересах общества
10 июля 2018 года Министерство юстиции зарегистрировало приказ Мининфокома «Об утверждении правил оказания услуг сети передачи данных, в том числе Интернет в новой редакции». Данный документ принят в целях развития туризма и роста количества безопасных открытых сетей Wi-Fi по всему Узбекистану.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О дополнительных организационных мерах по созданию благоприятных условий для развития туристского потенциала Республики Узбекистан» операторы, провайдеры и другие хозяйствующие субъекты создали в общественных местах зоны беспроводного доступа к сети Интернет (Wi-Fi). При этом доступ должен быть соответствующего качества с обязательной идентификацией личности пользователей.
В Постановлении Президента Республики Узбекистан «О мерах по развитию въездного туризма» Мининфокому было поручено разработать правила использования открытых сетей Wi-Fi, включив в них, в том числе, требования к пользователям.
На сегодняшний день сетями Wi-Fi охвачена большая часть территории городов республики. Имеются точки доступа во многих общественных местах, торговых центрах, заведениях.
Однако, участившиеся случаи использования открытых сетей Интернета в противозаконных целях (мошеннических, коррупционных), рост террористической активности в мире и другие факторы явились предпосылкой для определения порядка предоставления доступа к Wi-Fi в общественных местах.
В новой редакции Правил оказания услуг сети передачи данных, в том числе Интернет, отдельным параграфом введены требования по созданию и использованию открытых сетей, согласно которым пользователь Wi-Fi должен пройти идентификацию, что обеспечит информационную безопасность. Нововведения включают в себя и то, что:
•  пользователь может пройти идентификацию личности по номеру мобильного телефона или иным регистрационным данным, осуществленным по паспортным данным. При идентификации пользователя по номеру мобильного телефона должна использоваться аутентификация с помощью одноразового пароля (OTP – One Time Password) с ограниченным сроком активности (не более 10 минут), отправляемого на номер мобильного телефона пользователя посредством SMS-сообщения;
•  организатор услуги Wi-Fi должен соблюдать тайну персональных данных и сообщений пользователя, передаваемых по сетям телекоммуникаций. Ограничения по данному условию допускаются только в случаях и порядке, предусмотренных законодательством;
•  контроль качества предоставляемых услуг Wi-Fi осуществляется Инспекцией по контролю в сфере связи, информатизации и телекоммуникационных технологий при
Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан. При разработке данных правил, специалисты и эксперты Мининфокома изучили международный опыт, а также учтены комментарии в системе обсуждения проектов нормативно-правовых актов – СОВАЗ.
Отметим, что в ряде стран бесплатный доступ к Wi-Fi предоставляется только идентифицированным членам «сообщества» - тем, кто способствует развитию сети Wi-Fi, например, предоставляющим крышу своего дома для монтажа соответствующего оборудования. Подобные схемы используются муниципалитетами, университетами, коммерческими организациями, например, в Эстонии, Финляндии, а также в отдельных городах, таких как Париж, Иерусалим.
Подобные требования по идентификации пользователя публичной точки доступа Wi-Fi имеются также в ряде других зарубежных стран, например, в Италии, Южной Корее и других.
Такая же ситуация и в странах СНГ. К примеру, в 2014 году в России был принят закон, по упорядочению обмена информацией с использованием информационно-телекоммуникационных сетей (Интернета). Изменения в законе о предоставлении доступа к Wi-Fi в публичных местах были разработаны Министерством связи и массовых коммуникаций совместно с несколькими ведомствами.
Необходимо понимать, что сегодня пользователи, в их числе и туристы, гости из разных стран, хотят иметь безопасный доступ к открытым сетям в аэропортах, вокзалах, на общественном транспорте, объектах культурного и туристического назначения. Именно в целях обеспечения развития открытых и безопасных сетей Wi-Fi и принята простая и удобная для пользователей система идентификации, утвержденная вышеназванным документом. Миллионы пользователей по всему миру ежедневно проходят процесс идентификации для доступа к открытым сетям Wi-Fi. Это мировая практика, проверенная временем.
Благодаря принятию современных и четких Правил оказания услуг сети передачи данных, в том числе Интернет в Узбекистане, миллионы пользователей нашей страны и гости со всего мира смогут пользоваться открытыми и безопасными сетями Wi-Fi по всему Узбекистану!