9 oktabr kuni "O'zbekiston pochtasi" AJ tomonidan O'zbekiston aloqa tarixi muzeyida Butunjahon pochta kuniga bag'ishlangan "Davra suhbati" shaklida uchrashuv o'tkazildi. Uchrashuvda Jamiyat rahbariyati, boshqaruv apparati, filiallar va pochta aloqasi bo'limlari xodimlari ishtirok etdi.
Yig'ilish ochilishida, Jamiyat Ishlab chiqarish bo‘yicha direktori A. Rahimov ishtirokchilarni xalqaro kasb bayrami bilan tabriklab, joriy yilda Butunjahon Pochta Ittifoqi 145 yillik yubileyini nishonlashini ta'kidladi.
So'ngra so'z Bosh direktor v. b. A. Fayzullayevga berildi, u o'z chiqishida 1874 yil 9 oktabrda Butunjahon Pochta Ittifoqining (BPI) tashkil etilishi tarixi haqida qisqacha ma'lumot berdi.
Shuningdek, A. Fayzullayev O'zbekiston pochtasi faoliyati, uning oldida turgan vazifalar, shu jumladan, pochta infratuzilmasini o'zgartirish, e-tijoratni rivojlantirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish, pochta xizmatlari turlarini kengaytirish, dilerlik va moliyaviy xizmatlar ko'rsatish kabilarni alohida ta'kidlab o'tdi. Bu borada ijobiy natijalarga erishilgani qayd etildi.

9 октября 2019 г. в Музее истории связи Узбекистана АО «Узбекистон почтаси» провело встречу в формате «круглого стола», посвященную Всемирному дню почты. Во встрече приняли участие руководство Общества, сотрудники аппарата управления, филиалов и отделений почтовой связи.
Открывая собрание, директор по производству А.Рахимов поздравил присутствующих с международным профессиональным праздником почтовых работников, отметил, что в этом году отмечается юбилейная для Всемирного почтового союза дата – 145 лет со дня основания.
Затем слово было предоставлено и.о. Генерального директора А.Файзуллаеву, который в начале своего выступления вкратце рассказал об истории создания Всемирного почтового союза 9 октября 1874 года. Также А.Файзуллаев осветил вопросы деятельности почты Узбекистана, стоящие перед ней задачи по трансформации почтовой инфраструктуры, созданию необходимых условий для развития э-торговли, расширение перечня почтовых услуг, в т.ч. за счет внедрения новых – оказание дилерских, а также финансовых услуг. Отмечено, что в этом направлении уже достигнуты некоторые положительные результаты.