“O‘zbek tili - milliy o‘zligimiz va mustaqil davlatchiligimiz timsoli”
Bugun, 18-oktabr kuni “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasi markaziy apparati bo‘lim va xizmatlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar Elektromagnit moslashuv xizmatlari xodimlari uchun O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 34 yilligi munosabati bilan “O‘zbek tili - milliy o‘zligimiz va mustaqil davlatchiligimiz timsoli” shiori ostida ma’ruza o‘tkazildi.
Tadbir A.Navoiy nomidagi Toshkent davlat o’zbek tili va adabiyoti universiteti professori, filologiya fanlari doktori Xakimova Muhayyo Karimovna tomonidan olib borildi. Bunda,  tinchlovchilarga Oʻzbek tilining dunyodagi qadimiy va boy tillardan biri ekanligi, u xalqimiz uchun milliy oʻzlik va mustaqil davlatchilik timsoli, bebaho maʼnaviy boylik, mamlakatimizning siyosiy-ijtimoiy, maʼnaviy-maʼrifiy taraqqiyotida gʻoyat muhim oʻrin egallab kelayotgan buyuk qadriyat ekanligi haqida fikrlar yuritildi.

«Узбекский язык – символ нашей национальной идентичности и независимой государственности»
Сегодня, 18 октября, в связи с 34-й годовщиной присвоения узбекскому языку статуса государственного состоялась лекция для сотрудников центрального аппарата ГУП “Центр электромагнитной совместимости”, Служб электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан и областей под девизом “Узбекский язык - символ нашей национальной идентичности и независимой государственности”.
Мероприятие провела Хакимова Мухайё Каримовна, доктор филологических наук, профессор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени А.Навои.  Было отмечено, что узбекский язык является одним из древнейших и богатейших языков мира,  символом национального самосознания и независимой государственности нашего народа, бесценным духовным богатством, великой ценностью, которая занимает чрезвычайно важное место в социально-политическом и духовно-просветительском развитии нашей страны.