O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqora chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida”gi
801-son Qarori ijrosini ta’minlash maqsadida, 2024-yilning 3-oktabr kuni “Elektromagnit moslashuv markazi” DUK mutaxassislari hamda O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari bilan hamkorlikda O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Bojxona qo‘mitasining majlislar zalida o‘quv seminari tashkil etildi.
Mazkur tadbirda hozirgi kunning dolzarb muammolaridan sanalgan, “Baofeng” rusumli radioaloqa vositalari hamda “Starlink” rusumli sun’iy yo‘ldosh tizimlarini respublikamiz hududiga noqonuniy yo‘llar orqali olib kirish, ulardan foydalanish holatlari kun sayin ortib borayotganligiga alohida to‘xtalib o‘tildi.
Shuningdek, o‘quv seminarda O‘zbekiston Respublikasi hududiga radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni olib kirish hamda ulardan foydalanish tartibi tushuntirildi va seminar ishtirokchilarining qiziqtirgan barcha savollariga tegishli javoblar berildi.

Во исполнение требований Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №801 от 22 декабря 2020 года «Об упорядочении выдачи разрешений на использование радиочастотного спектра, а также использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств» 3 октября 2024 года в зале заседаний Таможенного комитета при Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан специалистами ГУП «Центр электромагнитной совместимости» совместно с сотрудниками Службы государственной безопасности Республики Узбекистан был организован учебный семинар.
На данном мероприятии было особо отмечено, что с каждым днём растет число случаев незаконного ввоза на территорию республики средств радиосвязи типа “Baofeng” и спутниковых систем типа “Starlink”, являющихся одной из актуальных проблем на сегодняшний день.
В ходе учебного семинара был разъяснён порядок ввоза и использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств на территории Республики Узбекистан, а также были даны соответствующие ответы на все интересующие вопросы участников семинара.