O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazishda aloqachilarning o‘rni
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazuvchi 8-Sirdaryo saylov okrugi hududida 288 ta saylov uchastkalar tashkil etilgan va ularning hammasi yuqori tezlikdagi internet va sifatli aloqa xizmatlari bilan ta’minlandi.
Sirdaryo viloyati EMMX mutaxassislari tomonidan saylov uchastkalarini to‘liq telekommunikatsiya xizmatlari bilan tashkil etishda joylarga chiqqan holda qamrov holati o‘rganildi va tegishli takliflar berildi.
Raqamli texnologiyalar vazirligining Sirdaryo viloyati hududiy sho‘basi tomonidan hududlarda tashkil etilgan saylov uchastkalarida tegishli vazifalarning ijrosini ta’minlash bo‘yicha Sirdaryo viloyati EMMXga Sayxunobod tumani biriktirilgan.
Sayxunobod tumanida 32 ta saylov uchastkalari mavjud bo‘lib, ularning har biri 2 tadan jami 64 ta kompyuter bilan ta’minlandi.
Tumandagi barcha saylov uchastkalari GPON texnologiyasi asosida yuqori tezlikdagi internet xizmati bilan ta’minlandi.
Saylov uchastkalarida xatlov o‘tkazilib, natijada kompyuterlar texnik tavsifi, tarmoq kabellar holati, internet tezligi, telefon aloqa sifati, saylov jarayonlarini boshqarish axborot tizimini (SJBAT) ishlashi o‘rganilib, aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish uchun takliflar berildi va amaliy yordam ko‘rsatildi jumladan, internet brauzerlar (Mozilla, Google, Chrome)ning oxirgi versiyasi va antivirus dasturlari o‘rnatilib, antivirus bazalari yangilab berildi.
Bu kabi tadbirlarda telekommunikatsiya xizmatlari va axborot texnologiyalarini keng tatbiq etish hamda ularning uzluksiz ishlashini ta’minlash orqali aholimizga yaratilayotgan qulayliklarda aloqachilarning o‘rni beqiyosdir.

Роль связистов в проведении выборов Президента Республики Узбекистан.
На территории Сырдарьинского 8-го избирательного округа, где проходили выборы Президента Республики Узбекистан, образованы 288 избирательных участка, которые были обеспечены высокоскоростным интернетом и качественными услугами связи.
Специалисты СЭМС Сырдарьинской области изучившим ситуацию по покрытию сигналами сотовой связи избирательных участков, внесли соответствующие предложения для улучшению качества связи.
Сайхунабадский район был закреплен за СЭМС Сырдарьинской области, областным отделением Министерства цифровых технологий, для обеспечения контроля и выполнения соответствующих задач на избирательных участках.
В Сайхунабадском районе были определены 32 избирательных участка, на которых были установлены 64 компьютера.
Все избирательные участки в районе были подключены к высокоскоростному интернету на основе технологии GPON.
На избирательных участках были проведены технические проверки, в результате которых были изучены техническое состояние компьютеров, сетевых кабелей, скорости интернета, качества телефонной связи, работы информационной системы управления избирательным процессом. Сотрудниками службы оказана практическая помощь, в установке на компьютеры последних версии интернет-браузеров (Mozilla, Google, Chrome) и антивирусных программ, обновлены антивирусные базы.
Участие связистов в таких мероприятиях, показали свою значимую роль в создании для нашего населения широко внедрённых телекоммуникационных услуг и информационных технологий, а так же в обеспечения их непрерывной работой связи.