“O‘zbekiston Shveytsariyasi”ga qiyoslanadigan Zomin tog‘lari inson salomatligi, kayfiyatiga ijobiy ta’sir qilib, kishiga unutilmas taassurotlar beradi.
Qurbon hayiti bayrami munosabati bilan hukumatimiz tomonidan ketma-ket besh kun dam olish deb e’lon qilingani sababli joriy yilning 30-iyun va 1-iyul kunlari Samarqand viloyati EMMX xodimlari Jizzax viloyatida joylashgan “Zomin” tog‘lariga qiziqarli sayohat qilib, uning diqqatga sazovor tabiatidan bahramand bo‘ldilar. Xodimlar hududdagi “Bobo yong‘oq”, “Ming yillik archa”, “Sherbuloq” deb ataluvchi mahalliy sayyohlar ko‘p tashrif buyuruvchi diqqatga sazovor joylarni ham borib ko‘rdilar va Zomin tog‘larini yanada go‘zal nuqtadan ko‘rish uchun, “Supa” nomli joyga chiqishdi.
Zomin tog‘lari dengiz sathidan 2500 metr balandlikda joylashgan bo‘lib, betakror tabiat, qalin archazorga burkangan tog‘lardan tushayotgan muzdek zilol suv va shifobaxsh buloqlarga boy. O‘ziga xos archa va qarag‘ay o‘rmonlarini ham boshqa joylardan topish amrimahol.
Ikki kunlik sayohat davomida xizmatimiz xodimlari dam olish kunlarini mazmunli oʻtkazib, juda foydali va maroqli hordiq chiqarishdi. Albatta bunday sayohat xodimlar ishchanlik qobiliyati va sog‘liqlariga ijobiy ta’sir qiladi.

Поездка в «Узбекскую Швейцарию»
Зааминские горы, прозванные «Узбекской Швейцарией», положительно влияют на здоровье и настроение человека, дарят человеку незабываемые впечатления.
В связи с праздником Курбан-хайит, объявленным нашим правительством выходными днями в течение пяти дней подряд, 30 июня и 1 июля текущего года сотрудники  СЭМС Самаркандской области совершили  увлекательную поездку в горы «Заамин», расположенные в Джизакской области, чтобы насладиться живописной природой. Сотрудники также посетили местные туристические достопримечательности в этом районе, называемые «Бобо ёнгок», «Минг йиллик арча», «Шербулок», и чтобы увидеть горы Заамин с более живописной панорамной точки, отправились в место под названием «Супа».
cmc1700x405.jpg
Зааминские горы расположены на высоте 2500 метров над уровнем моря и богаты уникальной природой, целебными источниками и ледяной кристально чистой водой, стекающей с гор, покрытых густыми можжевеловыми зарослями. Уникальные еловые и сосновые леса невозможно найти в других местах.
cmc2800x483.jpg
В течение двухдневного путешествия сотрудники нашей службы провели насыщенные выходные, совместив очень полезный и приятный отдых. Конечно, такая поездка положительно скажется на работоспособности и здоровье сотрудников.
От лица нашего коллектива выражаем благодарность руководству и профсоюзному комитету ГУП «ЦЭМС» за организацию такого путешествия.