Mobil qurilmalarni hisobga olish tizimini joriy qilish rejalashtirilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Vazirlar Mahkamasining topshirig‘iga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining "O‘zbekiston Respublikasida mobil qurilmalarni hisobga olish va olib kirish tizimini tartibga solish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi qarori loyihasini ishlab chiqdi. Mazkur hujjat O‘zbekiston Respublikasining Me’yoriy-huquqiy hujjatlar muhokamasi portalida aholi fikr-mulohazalari va munosabatlarini o‘rganish maqsadida e’lon qilingan
Ushbu qaror loyihasida O‘zbekistonga olib kirilayotgan mobil aloqa vositalarini hisobga olish, xususan mamlakatimizga olib kirilayotgan mobil qurilmalarning xalqaro identifikatsiya kodi (International Mobile Equipment Identity, IMEI) bilan majburiy ro‘yxatdan o‘tkazishni tizimini tartibga solish ko‘zda tutilgan. Mazkur mexanizmning muqobillaridan ko‘plab xorijiy mamlakatlarda foydalaniladi. Bu tizim mamlakat ichkarisiga sertifikatsiz mobil aloqa qurilmalarini olib kirish hamda ulardan foydalanishga chek qo‘yadi va qarshi kurashadi.
Shu bilan birga, qurilmalarni IMEI-kod bilan ro‘yxatdan o‘tkazish tizimi telekommunikatsiya tarmoqlari va vositalaridan ruxsatsiz foydalanishga qarshi kurash samaradorligining oshishi, mobil qurilmalarni o‘g‘irlash bilan bog‘liq holatlarni kamayishi va bu turdagi o‘g‘irliklarga qarshi tezkor choralarni ko‘rilishiga xizmat qiladi. Shuningdek, ushbu tizimning joriy qilinishi mahalliy mobil qurilma ishlab chiqaruvchilarini qo‘llab-quvvatlashga, mahsulot ishlab chiqarish ko‘lami va sifatini oshirishga zamin yaratadi.
Qaror loyihasiga ko‘ra, IMEI-kodlaridan foydalanish va ularni ro‘yxatga olish masalalarini boshqarish va muvofiqlashtirish Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, tizimni ro‘yxatga olish operatori vazifasi O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlarini boshqarish Respublika markazi, mobil qurilmalarga guvohnoma berish UNICON DUK zimmasiga yuklatilishi rejalashtirilgan.
Qarorda mobil qurilmalardan noqonuniy foydalanish, ularni uchinchi shaxsga berish maqsadida, IMEI-kodlarni o‘zgartirish (klonlashtirish, ko‘paytirish, boshqasiga almashtirish) kabi xatti-harakatlarning qonunga zidligini belgilab qo‘yish taklif qilinmoqda.
Hujjatda tegishli ravishda IMEI-kodga ega bo‘lmagan mobil qurilmalardan foydalanayotgan abonentlarga mobil xizmatlarni ko‘rsatishni taqiqlash taklif qilinmoqda.
Qarorda O‘zbekiston Respublikasida mobil qurilmalarni ro‘yxatga olish qoidalarini qabul qilish, buning uchun maxsus apparat-ta’minoit kompleksini yaratish hamda IMEI-kodlarni ro‘yxatga oluvchi tizim operatori qoshida abonentlarga xizmat ko‘rsatish markazini ishga tushirish ko‘zda tutilgan.
Hozirda foydalanilayotgan, import bo‘yicha olib kelingan va mahalliy kompaniyalar tomonidan ishlab chiqarilgan mobil qurilmalarni IMEI-kod uchun ro‘yxatdan o‘tkazishni pullik asosda amalga oshirish taklif qilinmoqda. Aytish joizki, bugungi kunda foydalanilayotgan barcha mobil gadjetlar avtomatik tarzda ro‘yxatga olinadi. Foydalanuvchi yoki abonentning biror joyga murojaat qilishiga zarurat tug‘ilmaydi. Bu to‘g‘rida batafsil qaror imzolanganidan so‘ng ishlab chiqiladigan Vazirlar Mahkamasining qarorida bayon qilinadi. Shuningdek, import qilinayotgan qurilmalarning narxlaridagi o‘sishni muvofiqlashtirish uchun ularga qo‘llanilayotgan bojxona to‘lovlarini kamaytirish reja qilinmoqda.
Mazkur qaror loyihasini takomillashtirishga qiziqish bildirgan barchani O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining "O‘zbekiston Respublikasida mobil qurilmalarni hisobga olish va olib kirish tizimini tartibga solish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi qarori loyihasining muhokamasida faol ishtirok etishga taklif qilamiz. Hujjat loyihasi bilan tanishish, fikr va taklif bildirish uchun bu manzilga o‘ting
Ma’lumotnoma
O‘zbekistondagi mobil aloqa abonentlari soni ayni paytda 21,5 million nafarni tashkil qiladi. Har yili O‘zbekiston bozorida o‘rtacha 2-3 million dona mobil qurilmalar sotiladi. Ularning aksariyati mamlakatga aylanma yo‘llar orqali, bojxona va rasmiylashtirish jarayonlarini chetlab o‘tgan holda noqonuniy olib kiriladi.

Планируется внедрение системы учета мобильных устройств по IMEI
Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций по поручению Кабинета Министров разработало проект постановления Президента «О дополнительных мерах по упорядочению системы учета и ввоза мобильных устройств в Республике Узбекистан». Документ опубликован для обсуждения на портале СОВАЗ.
Проектом постановления предусмотрено в целях упорядочения учета мобильных устройств внедрение в Узбекистане системы их обязательной регистрации по международным идентификационным кодам мобильных устройств (International Mobile Equipment Identity, IMEI).
Аналогичные механизмы используются во многих странах мира, позволяя пресекать и бороться с нелегальным ввозом и использованием несертифицированных мобильных устройств.
Наряду с этим, система регистрации устройств по IMEI-кодам позволит повысить эффективность борьбы с несанкционированным использованием сетей и средств телекоммуникаций, снизить количество краж и повысить оперативность реагирования при их совершении.
Ожидается, что внедрение системы также послужит стимулированию отечественных производителей мобильных устройств в увеличении объемов производства и повышении качества продукции.
Планируется, что государственным органом управления в области регулирования вопросов использования и регистрации IMEI-кодов будет Мининфоком, оператором системы регистрации - Республиканский центр управления сетями телекоммуникаций Узбекистана, а органом по сертификации мобильных устройств - Центр научно-исследовательских и маркетинговых исследований министерства.
Проектом предлагается установить, что изменение IMEI-кодов (клонирование, дублирование, установка нового кода, отличающегося от заводского и т. д.) с целью использования, реализации либо передачи мобильных устройств третьим лицам является нарушением правил торговли и оказания услуг.
Предоставление услуг мобильной связи абонентам, использующим мобильные устройства, IMEI-коды которых не зарегистрированы в установленл ном порядке, предлагается запретить.
Документом намечено принятие Правирегистрации мобильных устройств в Республике Узбекистан, создание специального аппаратно-программного комплекса и центра обслуживания абонентов на базе оператора системы регистрации IMEI-кодов.
За регистрацию IMEI-кодов действующих мобильных устройств и устройств, ввозимых по импорту или произведенных отечественными компаниями, предлагается ввести плату. При этом во избежание роста цен на импортируемые устройства планируется оптимизировать ставки таможенных платежей.
Приглашаем всех заинтересованных лиц к обсуждению проекта постановления Президента «О дополнительных мерах по упорядочению системы учета и ввоза мобильных устройств в Республике Узбекистан». Ознакомиться с проектом, дать замечания и предложения можно здесь.
Справка
Объем рынка мобильных устройств в Узбекистане оценивается примерно в 2-3 миллиона единиц в год. Он подпитывается в основном за счет нелегального ввоза в обход таможенных и сертификационных процедур. Количество абонентов мобильной связи составляет 21,5 миллиона.