Joriy yilning 29-noyabridan 1-dekabrigacha Jeneva shahrida (Shveytsariya) Butun jahon radioaloqa konferensiyasiga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda 100 dan ortiq mamlakat delegatsiyalari, jumladan, O‘zbekiston Respublikasi aloqa maʼmuriyati tarkibida "EMMM" DUK xodimlari ham ishtirok etdilar.
Butunjahon radioaloqa konferensiyalari (BRK) har uch-to‘rt yilda bir marta o‘tkaziladi. BRK ning vazifasi radiochastota spektridan foydalanishni tartibga soluvchi xalqaro shartnomani, shuningdek, geostatsionar va geostatsionar bo‘lmagan sun’iy yo‘ldosh orbitalarini tahlil qilish va zarurat tug‘ilganda, radioaloqa reglamentlarini qayta ko‘rib chiqishdan iborat. Qayta ko‘rib chiqishlar XEI Kengashi tomonidan ilgari o‘tkazilgan radioaloqa bo‘yicha butun jahon konferensiyalari tavsiyalarini hisobga olgan holda belgilangan kun tartibiga asoslanib amalga oshiriladi.
Butun jahon radioaloqa konferensiyalarining muvaqqat kun tartibi to‘rt-olti yil oldin, yakuniy kun tartibi esa a’zo davlatlarning ko‘pchiligining roziligi bilan XEI Kengashi tomonidan konferensiyadan ikki yil oldin belgilanadi.
XEI nizomiga muvofiq, BRK quyidagilarni amalga oshirishi mumkin:
• Radioaloqa reglamentlarini hamda ular bilan bog‘liq har qanday chastotalarni ajratish va biriktirish rejalarini qayta ko‘rib chiqish;
• butun jahon xususiyatiga ega har qanday radioaloqa masalalarini ko‘rib chiqish;
• Radioreglament qo‘mitasi va radioaloqa byurosiga ko‘rsatmalar beradi va ularning faoliyatini tahlil qiladi;
• bo‘lajak Radioaloqa konferensiyalariga tayyorgarlik ko‘rishda radioaloqa Assambleyasi va uning izlanish olib boruvchi komissiyasini o‘rganishi kerak bo‘lgan savollarni belgilaydi.
Butun jahon va mintaqaviy radioaloqa konferensiyalarida ko‘rib chiqiladigan tartibga soluvchi, texnik, ekspluatatsion va protsessual masalalar bo‘yicha ma’muriyatlar, izlanish olib boruvchi komissiyalardan va boshqa manbalardan (Qarang: Konvensiyaning 19-moddasi (Jeneva, 1992) asoslanib olingan ma’lumotlar bo‘yicha, Konferensiyaga tayyorgarlik yig‘ilishi (KTY) va bunday konferensiyalar ishini qo‘llab-quvvatlash uchun foydalaniladigan xulosa hisobotini tayyorlaydi.

Подготовка к всемирной конференции радиосвязи (ВКР)
С 29 ноября по 1 декабря текущего года, прошло заседание по подготовке к всемирной конференции радиосвязи(ВКР) в городе Женева (Швейцария). В нём участвовали делегации более 100 стран, в том числе в составе администрации связи Республики Узбекистан сотрудники ГУП «ЦЭМС»
Всемирные конференции радиосвязи (ВКР) проводятся каждые три-четыре года. В задачу ВКР входит анализ и, в случае необходимости, пересмотр Регламента радиосвязи, международного договора, регулирующего использование радиочастотного спектра, а также геостационарной и негеостационарной спутниковых орбит. Пересмотры осуществляются на основе повестки дня, определяемой Советом МСЭ, который учитывает рекомендации предыдущих всемирных конференций радиосвязи.
Предварительная повестка дня всемирных конференций радиосвязи устанавливается заблаговременно за четыре-шесть лет, а окончательная повестка дня устанавливается Советом МСЭ за два года до конференции с согласия большинства Государств-Членов.
В соответствии с Уставом МСЭ, ВКР может:
На основе вкладов, полученных от администраций, исследовательских комиссий по радиосвязи и из других источников (см. Статью 19 Конвенции (Женева, 1992 г.)), касающихся регламентарных, технических, эксплуатационных и процедурных вопросов, подлежащих рассмотрению всемирными и региональными конференциями радиосвязи, Подготовительное собрание к конференции (ПСК) готовит сводный отчет, который должен использоваться для поддержки работы таких конференций.