Raqamli sogʻliqni saqlash sohasida hamkorlik toʻgʻrisidagi memorandum imzolandi
19-aprel kuni Koreya Respublikasi Prezidentining mamlakatimizga tashrifi doirasida Toshkent shahridagi Inha universiteti, Toshkent Tibbiyot Akademiyasi  va Inha universiteti gospitali oʻrtasida raqamli sogʻliqni saqlash sohasida hamkorlik toʻgʻrisidagi memorandum imzolandi.
Teletibbiyot boʻyicha “Digital Health Care” loyihasining maqsadi Koreya Respublikasi tajribasi asosida Oʻzbekiston Respublikasida raqamli sogʻliqni saqlash sohasini rivojlantirishdir. Jumladan, aloqaning telekommunikatsiya kanallari orqali tibbyot maʼlumotlarini uzatish yoʻli bilan teletibbiyot konsultatsiyalarini amalga oshirishdir. Konsultatsiyalar “alohida vaqt” hamda real vaqt rejimida oʻtkazilishi mumkin.
Ushbu loyihani amalga oshirish natijasida Oʻzbekistonda tibbiyot xizmatlarini koʻrsatish boʻyicha biznes jarayonlarni optimallashtirish (qulaylashtirish)ga erishiladi. Turli kasalliklar boʻyicha diagnozlar qoʻyish jarayoniga axborot texnologiyalarini joriy etish va Koreya Respublikasi tajribasi asosida masofaviy konsultatsiyalar taqdim etish nazarda tutilgan.

Подписание Меморандума о сотрудничестве в цифровом здравоохранении
19 апреля в рамках визита Президента Республики Корея в нашу страну был подписан меморандум о сотрудничестве в цифровом здравоохранении между Университетом Инха в г.Ташкенте, Ташкентской Медицинской Академией и госпиталем Университета Инха.
Целью проекта по телемедицине «Digital Health Care» является развитие цифрового здравоохранения в Республике Узбекистан с применением опыта Республики Корея. В частности, осуществление телемедицинских консультаций путем передачи медицинской информации по телекоммуникационным каналам связи. Консультации могут проводиться как в «отложенном» режиме, так и в режиме реального времени.
В результате реализации данного проекта будет достигнута оптимизация бизнес процессов в предоставлении медицинских услуг в Узбекистане. В том числе внедрения информационных технологий в процесс определения диагнозов по различным заболеваниям и предоставления консультации дистанционно с применением опыта Республики Корея.