2020-yilda mamlakatimizda barcha sohalarda tub islohotlar amalga oshirildi. Shu bilan birga, pochta tizimida ham zamonaviy raqamli texnologiyalarni keng joriy etish, pochta xizmatini daromad keltiradigan sohaga aylantirish, xususiy operatorlar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, qo‘shimcha xizmatlarni taqdim etish orqali pochta bo‘limlari daromadini oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Jumladan, aholining pochta aloqasi xizmatlaridan foydalanishi uchun qulayliklar yaratish maqsadida, 38 ta pochta aloqasi bog‘lamalari va 88 ta aloqa bo‘limlarining faoliyati qayta tiklandi. Natijada 275 ta yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Ma’lumki, joriy yil davomida butun dunyoda COVID-19 tarqalishini oldini olish bo‘yicha karantin choralari ko‘rilib, chegaralar yopilgan bo‘lsada, 32 davlat bilan yer usti transporti orqali va 38 davlat bilan havo transporti orqali o‘zaro xalqaro pochta almashinuvlari o‘tkazildi.
Amalga oshirilgan ishlar natijasida pochta aloqasi ob’ektlari orqali 60 dan ortiq turdagi to‘lovlarni qabul qilish yo‘lga qo‘yildi va o‘tgan yilga nisbatan 1,6 barobar ko‘p to‘lovlar qabul qilindi. Shu bilan birga, ustama to‘lovli pochta jo‘natmalarini yetkazib berish xizmati tiklanib, 2020-yil yakuniga qadar 19 milliard so‘mlik jo‘natmalar yetkazib berildi.
Aytish joizki, pochta aloqasi ob’ektlarini modernizatsiya qilish va iqtisodiy barqarorligini oshirish, ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirish yuzasidan bir qancha choralar ko‘rildi. 2020 yilda “gibrid pochta” tizimi takomillashtirilib, uning negizida Yagona milliy tizimi joriy etildi.
Bugungi kunda, Yagona milliy tizimdan foydalanilgan holda pochta jo‘natmalarini yuborish bo‘yicha Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, “O‘zstandart” agentligi, “O‘zarxiv” agentligi va boshqa davlat organlari bilan shartnomalar tuzilib, tizimli ishlar davom etirilmoqda.
Pochta jo‘natmalarini yetkazib berish mexanizmlari va logistika tizimi qayta ko‘rib chiqilib, elektroskuterlardan foydalangan holda viloyat va tuman markazlariga xizmat ko‘rsatuvchi pochtalonlarni markazdagi saralash bo‘limidan “bog‘lama-mijoz” tamoyili asosida pochta jo‘natmalarini manzilgacha yetkazib berish amaliyoti joriy etilib, 45 ta elektro-mopedlar sotib olindi. Pochta va davriy matbuot nashrlarni tashishda foydalanilayotgan avtotransport vositalarini yangilash maqsadida, 47 ta yangi avtotransport vositalari xarid qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 14 dekabrdagi “Pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” qarori ijrosini ta’minlash yuzasidan 23 ta pochta aloqa ob’ektlarida davlat xizmatlari ko‘rsatilishi yo‘lga qo‘yildi. 1 ta avtomat konvertlash uskunasi sinov tariqasida “Toshkent pochtamti” filialiga o‘rnatildi. Milliy onlayn savdo maydonchasiga tadbirkorlarning ishlab chiqqan mahsulotlarini joylashtirish bo‘yicha 30 ta tadbirkor bilan shartnomalar tuzildi.
“O‘zbekiston pochtasi” AJ sayti orqali sayti orqali (www.pochta.uz) davriy matbuot nashrlariga onlayn obuna xizmati yo‘lga qo‘yilib, 250 turdan ortiq davriy matbuot nashrlariga onlayn ravishda obuna uyushtirish imkoniyati yaratildi.
Shuningdek, ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirish, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini qo‘llagan holda yangi zamonaviy xizmatlarni yo‘lga qo‘yish yuzasidan bir nechta loyihalar ustida ishlar olib borilmoqda. Jumladan, elektron tijorat bozorida faol ishtirok etishni yo‘lga qo‘yish yuzasidan “Milliy onlayn savdo maydonchasi”ni yaratish (hozirgi kunda mazkur loyiha test rejimida ishga tushirilgan), internet do‘konlarga to‘laqonli xizmat ko‘rsatishni yo‘lga qo‘yish yuzasidan zamonaviy logistika markazlarini tashkil etish ishlari bajarilmoqda.
Pochta aloqasi ob’ektlarida autsorsing asosida ayrim bank xizmatlarini ko‘rsatish, pochta aloqasi ob’ektlarini zamonaviy kompyuter texnikasi va mobil qurilmalar bilan ta’minlash, mijozlar nomiga kelgan pochta jo‘natmalarini olishi uchun mo‘ljallangan o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatuvchi avtomatlashtirilgan komplekslari va to‘lovlarni qabul qilish avtomatlashtirilgan tizimni joriy etish, pochta jo‘natmalarini qabul qilish, saralash va onlayn kuzatish imkonini beruvchi avtomatlashgan axborot tizimini joriy etish bo‘yicha ham vazifalar belgilangan.
Masalan, hozirgi kunda jadal sur’atlari bilan elektron tijorat rivojlanmoqda. Internet orqali sotib olingan tovarni egasiga yetkazib berishga doim talab bor. Bu imkoniyatlardan oqilona foydalanib, pochta jo‘natmalari va mahsulotlarni yakuniy manzilga yetkazib berishni yo‘lga qo‘yilishi yaxshi samara berib kelmoqda.
Shuningdek, pochta xizmati muhim strategik ahamiyatga ega hisoblanadi. Har qanday ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy, epidemiologik vaziyatlarda ham unga bo‘lgan talab hech qachon to‘xtab qolmaydi. Balki, muntazam ravishda o‘sib boradi.
Bu esa, tizimga yangi innovatsion texnologiyalarni joriy qilish, barcha hududlardagi soha xodimlarini doimiy ravishda o‘z ustida ishlash, sohada tizimli islohotlarni amalga oshirish va pochta xavfsizligini ta’minlash kabi muhim yo‘nalishlarni doimiy takomillashtirishni talab etadi.

В 2020 году произошли коренные реформы во всех сферах. Вместе с этим, особое внимание также было уделено внедрению современных цифровых технологий в почтовую сферу, трансформации почты в прибыльную отрасль, налаживанию сотрудничества с частными операторами, повышению доходности почтовых служб за счет оказания дополнительных услуг.
В частности, с целью создания удобств для населения при оказании почтовых услуг восстановлена деятельность 38 узлов и 88 отделов почтовой связи. В результате было создано 275 рабочих мест.
С целью предотвращения распространения COVID-19 в текущем году принят ряд мер. Наряду с этим был налажен почтовый обмен воздушным транспортом с 38 государствами.
В результате посредством почтовой связи было налажено оказание свыше 60 видов платежных услуг, а их общий объем по сравнению с предыдущим годом вырос в 1,6 раза. Вместе с этим, восстановлена услуга по доставке денежных надбавок посредством почты, и к концу 2020 года общий объем денежных доставок через почту составил 19 миллиардов сумов.
Следует отметить, что были осуществлены меры по модернизации почтовых объектов, повышению экономического благосостояния сферы, повышению качества почтового обслуживания. В 2020 года была усовершенствована система «гибридной почты», на ее основа была внедрена Единая национальная система.
В настоящее время были заключены договора о сотрудничестве с Государственным комитетом по туризму, Министерством физической культуры и спорта, Агентством «Узстандарт», Агентством «Узархив» и другими государственными органами по отправке почты через Единую национальную систему, осуществляется системная работа в этом направлении.
Пересмотрены механизмы и система логистики по отправке почтовых отправлений. Внедрена система по адресной доставке почтальонами из областных и районных центров почтовых отправлений по принципу «почтовый узел – клиент» с использованием электроскутеров. Для этой цели было закуплено 45 электромопедов. С целью обновления автопарка по доставке почты и периодической печати было закуплено 47 единиц автотранспорта.
С целью обеспечения исполнения постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по кардинальному совершенствованию системы оказания услуг почтовой связи» от 14 декабря 2020 года налажено оказание государственных услуг на 23-x почтовых объектах. В качестве пробного эксперимента установлен один автоматизированный почтовый объект в филиале «Тошкент почтамти». Заключены договоры с 30 предпринимателями по размещению произведенной ими продукции на национальной торговой онлайн-площадке.
Налажена система подписки на периодическую печать посредством сайта АО «Узбекистон почтаси» (www.pochta.uz), создана возможность онлайн-подписку на более чем 250 периодических изданий.
Также, с целью повышения качества оказываемых услуг и внедрения новых современных услуг путем широкого применения ИКТ ведется работа над рядом проектов. В частности, с целью активизации деятельности на электронном коммерческом рынке ведется работа по созданию Национальной торговой онлайн-площадки (в настоящее время данная платформа работает в тестовом режиме), созданию современных логистических центров для оказания полноценных услуг через интернет-магазины.
Также определены задачи по оказанию некоторых банковских услуг на почтовых объектах в качестве аутсорса, обеспечению почтовых объектов связи современной компьютерной техникой и мобильной аппаратурой, установке автоматизированных комплексов самообслуживания для получения почтовых отправлений на имя клиента, автоматизированных систем приема платежей, внедрению автоматизированной информационной системы по приему, сортировке и онлайн-мониторингу почтовых отправлений.
К примеру, в настоящее время динамичными темпами развивается сфера электронной коммерции. Т.е. весьма высок спрос на отправку товаров заказчику через Интернет. Правильно использовав имеющиеся возможности, можно наладить отправку почтовых отправлений и товаров до конечного адреса, что даст серьезный и положительный эффект.
Также почта имеет весьма важное стратегическое значение. Поэтому в сложных социально-политических, экономических, эпидемиологических случаях внимание к почте не только не ослабевает, а только усиливается.
В связи с этим усиливаются требования к сотрудникам почты в плане улучшения своей работы, внедрения новых технологий в систему, обеспечения безопасности почты.