Innovatsion g’oyalar X Respublika yarmarkasida AKT muassasalari faol qatnashmoqdalar
11-13 may kunlari Toshkent shahridagi “O‘zekspomarkaz” majmuasida Innovatsion g‘oyalar, texnologiya va loyihalar X Respublika yarmarkasi bo‘lib o‘tmoqda. Yarmarkaning asosiy maqsadi – ilm-fan va ishlab chiqarish o'rtasidagi o'zaro aloqalarni ta`minlashdan iborat bo'lib, korxonalar, ilmiy tashkilotlar va oliy ta`lim muassasalari o'rtasida o'zaro manfaatli, har tomonlama munosabatlarni o'rnatish imkoniyatlarini yuzaga keltirishdir.
Ko'rgazmaning "Axborot texnologiyalari" bo'limiga tashrif buyuruvchilar axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasi korxonalari tomonidan ilgari surilayotgan ilg'or loyiha va g'oyalar bilan tanishish imkoniga ega bo'ladilar.
Jumladan, «UNICON.UZ», UZINFOCOMAxborot xavfsizligini ta’minlashmarkazlari, Toshkent axborot texnologiyalari universitetiToshkent shahridagi Inha universiteti, «Bepro» dasturchilar markazi, «O’zbektelekom» AK, «O’zbekiston pochtasi» AJ va boshqa qator muassasalar o'zlarining innovatsion g‘oya, ishlanmalari bilan sihtirok etishmoqda.
500 dan oshiq ilg'or g'oya hama ishlanmalar namoyish etilayotgan ko'rgazmada axborot-kommunikatsiya yo'nalishlarida jami 110 dan ziyod ishlanmalar namoyish etilmoqda. Aytish joizki, ko'rgazma maydonidan 100 nafar yosh olimlarning turli yo'nalishlarga bag'ishlangan tadqiqot va izlanishlariga oid stendlar o'rin olgan.
Yarmarka doirasida III Toshkent xalqaro innovatsion forumi bo'lib o'tadi. Forumning bosh maqsadi -- jahon va milliy ilg'or tizimlarning rivojlanish holati, tahlili va mavjud muammolarni muhokama qilishdan iborat.
Innovatsion g‘oyalar, texnologiya va loyihalar yarmarkasi yangi g'oyalarning ishlab chiqarishga joriy qilinishi, ilmiy izlanishlarning amalda tatbiq etilishi, xizmat va mahsulotlar sifatining oshishi, iqtisodiyot tarmoqlari rivoji hamda mamlakatning eksport salohiyatining oshishiga xizmat qiladi.

Предприятия сферы IT широко представлены на X Республиканской ярмарке инновационных идей, технологий и проектов
С 10 по 12 мая в выставочном павильоне ОАО НВК «Узэкспоцентр» проходит X Республиканская ярмарка инновационных идей, технологий и проектов. Предприятия сферы информационных технологий и коммуникаций представлены на ярмарке целым выставочным рядом в разделе «Информационные технологии».
Свои стенды представляют АК «Узбектелеком», ГУП «UNICON.UZ», Центр «UZINFOCOM», Ташкентский университет информационных технологий и его филиалы, Университет Инха в г. Ташкенте, ООО «Центр программистов – BePro», АО «Узбекистон почтаси», Центр обеспечения информационной безопасности, Научно-техническое общество радиотехники, электроники и связи Узбекистана, АК «Алокабанк».
Всего в этом году представлено более 110 инновационных проектов в сфере информационных технологий и коммуникаций.
На Х Республиканской ярмарке инновационных идей, технологий и проектов созданы широкие возможности для демонстрации научных разработок молодых учёных, исследователей, студентов.
В частности, представлены 100 разработок молодых учёных и студентов. Общее количество, предусмотренных на Х Республиканской ярмарке инновационных идей, технологий и проектов превышает более 500 передовых инновационных идей и разработок.
В рамках ярмарки также проходит «III Ташкентский международный инновационный форум». Основная цель форума состоит в обсуждении мировых тенденций в развитии национальных инновационных систем, анализ состояния, проблем и факторов их формирования.
Проводимая в нашей стране ярмарка инновационных идей, технологий и проектов способствует реализации новых разработок и идей в жизнь, последовательному обновлению экономики, повышению видов, объема и качества продукции, дальнейшему повышению экспортного потенциала.