O‘zbekiston vakillari WTDC-22 Elektroaloqani rivojlantirish bo‘yicha Butunjahon konferensiyasida qator qo‘mitalarda rahbarlik lavozimlariga saylanib faol ishtirok etmoqdalar
Joriy yilning 6-16-iyun kunlari Ruandaning Kigali shahrida Elektroaloqani rivojlantirish bo‘yicha Butunjahon konferensiyasi (WTDC-22) bo‘lib o‘tmoqda. Xalqaro elektraloqa ittifoqining Elektraloqani rivojlantirish Byurosi tomonidan 6-iyun kuni Elektroaloqani rivojlantirish bo‘yicha Butunjahon konferensiyasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Konferensiya ochilish marosimida BMT Bosh kotibi Antoniu Guterresh, XEI Bosh kotibi Xoulin Chjao, Ruanda Respublikasi Prezidenti Pol Kagame, XEI elektraloqani rivojlantirish byurosi direktori Dorin Bogndan-Martin, Ruanda Respublikasi AKT va innovatsiyalar vaziri Paula Ingabire hamda boshqalar nutq so‘zladilar. Mazkur konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi delegatsiyasi ham faol ishtirok etmoqda. Jumladan, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi delegatsiyasi a’zolaridan uch nafari XEIga a’zo davlatlar delegatsiyalari tomonidan Vazirlikning Tashkiliy nazorat boshqarmasi boshlig‘i M. Azimov Konferensiyaning Ishlash usullari bo‘yicha 4-qo‘mita raisi o‘rinbosari lavozimiga, Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i U. Musayeva Konferensiyaning Vazifalar bo‘yicha 3-qo‘mita raisi o‘rinbosari lavozimiga hamda “UNICON.UZ” DUK direktorining birinchi o‘rinbosari T. Mashanpin Konferensiyaning Byudjet nazorati bo‘yicha 2-qo‘mita raisi o‘rinbosari lavozimiga saylandilar. Hozirda mazkur qo‘mitalarning faoliyati boshlanib, unda tegishli qarorlar qabul qilinmoqda.

Представители Узбекистана, занимающие руководящие позиции в ряде комитетов, принимают активное участие во Всемирной конференции по развитию электросвязи WTDC-22.
Всемирная конференция по развитию электросвязи (WTDC-22) проходит в Кигали, Руанда, с 6 по 16 июня текущего года. 6 июня в Бюро развития электросвязи Международного союза электросвязи состоялась церемония открытия Всемирной конференции по развитию электросвязи. На церемонии открытия с докладами выступили Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, Генеральный секретарь МСЭ Хоулинь Чжао, Президент Республики Руанда Поль Кагаме, директор Бюро развития электросвязи МСЭ Дорин Богндан-Мартин, министр ИКТ и инноваций Республики Руанда Паула Ингабире и другие.  Делегация Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан также принимает активное участие в данной конференции. В частности, три члена делегации Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций были назначены делегациями государств-членов МСЭ на следующие должности: начальник управления государственного контроля М.Азимов на должность заместителя Председателя 4-го Рабочего комитета Конференции, начальник отдела международных связей У.Мусаева на должность Заместителя Председателя 3-го Целевого комитета Конференции и заместитель директора ГУП Т.Машанпин Т.  на должность 2-го заместителя Председателя комитета конференции по бюджетному контролю. В настоящее время данные комитеты работают и принимают соответствующие решения.