Xitoyda tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov bugun, 29-avgust kuni «Huawei»ning Shenchjendagi ilmiy-tadqiqot va ishlanmalar markazi (R&D)da bo‘ldi.
Delegatsiya vakillari uchun R&D markazidagi 3300 kvadrat metr maydonni egallaydigan ko‘rgazma majmuasida korporativ mijozlar, sanoat vakillari, ekotizim bo‘yicha sheriklar va aloqa operatorlarining AKT yechimlari va mahsulotlari namoyish etildi.
Tashrif davomida Abdulla Aripov dunyoda «Huawei» kompaniyasi rivojlanishining so‘nggi tendensiyalari bilan tanishdi. Kompaniya mutaxassislari Bosh vazirga «xavfsiz», «aqlli» shahar, elektron hukumat, elektron sog‘liqni saqlash kabi davlatning raqamli transformatsiyasi bo‘yicha bulutli xizmatlar va sanoat konsepsiyalari taqdimotini o‘tkazdilar. Shuningdek, sun’iy intellekt texnologiyalariga ega so‘nggi turkumdagi chipsetlar asosida ishlaydigan iste’mol sigmenti uchun mo‘ljallangan mahsulotlar ham taqdim etildi.
Tadbir doirasida Bosh vazir «Huawei» kompaniyasi Kuzatuv kengashi raisi Li Sze bilan muzokara o‘tkazdi. Uchrashuvda tomonlar O‘zbekiston Respublikasida AKTni rivojlantirish sohasida amalga oshirilayotgan loyihalar, shuningdek, iqtisodiy rivojlanishning barcha sohalariga innovatsion yechimlarni joriy etish orqali mamlakatda investitsiya muhitini yaxshilash bo‘yicha istiqbolli loyihalarni muhokama qilishdi.
Kun tartibida O‘zbekistonda AKT infratuzilmasini modernizatsiya qilish bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirish, «Xavfsiz shahar»ni qurish sohasida, soliq tizimini takomillashtirish bo‘yicha, shoshilinch xizmatlar va tez tibbiy yordamga innovatsion texnologiyalarni joriy etish va yagona tibbiy ma’lumotlar bazalariga integratsiya qilish, davlat idoralari uchun bulutli data markazlarni qurish sohasida hamkorlik o‘rnatish kabi masalalar muhokama qilindi.
O‘zbekiston hukumati delegatsiyasining «Huawei» kompaniyasi bosh ofisiga tashrifi yakuniga yetgach, O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va «Huawei»  o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlik to‘g‘risidagi bitimlar imzolandi.
Birinchi kelishuv «Xavfsiz shahar» loyihasini O‘zbekiston Respublikasining butun hududida amalga oshirishga, jumladan, Yagona dispetcherlik markazi (112), aqlli xaritalar va yo‘l harakatini intellektual boshqarish, avtomobillarning to‘xtash joylari, jamoat joylarini videokuzatuv bilan qamrab olish va boshqalarga qaratilgan.
Ikkinchi kelishuv shoshilinch tibbiy xizmat faoliyatiga zamonaviy AKT texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha hamkorlik qilishga qaratilgan. Shuningdek, UMS (Universal Mobile Systems) mobil aloqa operatori va «Huawei» o‘rtasida O‘zbekiston Respublikasi hududini to‘liq qamrab olishni ta’minlash maqsadida operatorning texnologik uskunalarini modernizatsiya qilish bo‘yicha investitsiya loyihasini amalga oshirish to‘g‘risida anglashuv memorandumi imzolandi.
«Huawei» O‘zbekistonda 19 yildan ko‘proq vaqtdan buyon faoliyat yuritib kelmoqda va O‘zbekiston AKT infratuzilmasini qurish va modernizatsiya qilishda bevosita ishtirok etmoqda.

Находящийся в Китае с визитом Премьер-Министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов в четверг посетил Центр исследований и разработок (R&D) компании Huawei в Шенчжэне. В выставочном комплексе при R&D центре, занимающим 3300 кв.м, делегации были представлены ИКТ решения и продукты для корпоративных заказчиков, представителей вертикальных индустрий, партнеров по экосистеме и операторов связи.
Во время визита Абдулла Арипов ознакомился с последними тенденциями развития бизнеса компании Huawei в мире. Эксперты компании презентовали Премьер-министру облачные услуги и отраслевыe концепции по цифровой трансформации государства, такие как «безопасный», «умный» город, электронное правительство, электронное здравоохранение. Также были презентованы продукты для потребительского сегмента, оперирующие на базе последних чипсетов с технологией Искусственного Интеллекта.
В рамках мероприятия Премьер-министр провел переговоры с председателем Наблюдательного Совета компании Huawei г-ном Ли Цзе. В ходе встречи стороны смогли обсудить текущие проекты, реализуемые на территории Республики Узбекистан в области развития ИКТ, а также перспективные проекты, позволяющие улучшить инвестиционный климат в стране за счет внедрения инновационных решений во все сферы развития экономики. На повестке дня стояли такие темы для обсуждения, как развитие сотрудничества в сфере модернизации ИКТ инфраструктуры Узбекистана, сотрудничество в сфере построения «Безопасного города», сотрудничество в сфере усовершенствования системы налогооблажения, внедрение инновационных технологий в работу экстренных служб и скорой медицинской помощи и интеграции единой медицинской базы данных, установление сотрудничества в сфере построения облачных дата центров для государственных органов.
По завершению визита делегации Правительства Узбекистана в головной офис компании Huawei было подписано два Соглашения о сотрудничестве между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и компанией Huawei. Первое соглашение направлено на реализацию проекта «Безопасный город» по всей территории Республики Узбекистан, включая создание Единого диспетчерского центра 112, создание интеллектуальных карт и различных подсистем интеллектуального управления дорожно-транспортным движением, парковками, покрытие видеонаблюдением общественных мест, и тд. Второе соглашение направлено на сотрудничество по внедрению современных ИКТ технологий в деятельность службы скорой медицинской помощи. Также был подписан Меморандум о взаимопонимании между мобильным оператором связи UMS (Universal Mobile Systems) и компанией Huawei о реализации инвестиционного проекта по модернизации технологического оборудования оператора в целях обеспечения наиболее полного покрытия территории Республики Узбекистан.
Huawei в Узбекистане осуществляет свою деятельность более 19 лет, на протяжении которых компания принимала непосредственное участие в построении и модернизации ИКТ инфраструктуры Республики Узбекистан. На сегодняшний день был реализован ряд крупных проектов по созданию ИКТ инфраструктуры мобильных и фиксированных операторов связи, включая такие проекты, как развитие информационно-коммуникационной инфраструктуры Uztelecom, создание Центра обработки и хранения данных Uzcloud, создание GSM сети национального оператора мобильной связи Uzmobile, первый запуск решения RuralStar в сельской местности совместно с UMS, первое публичное тестирование 5G совместно с Beeline Uzbekistan, а также создание Центра обработки и хранения данных для Beeline Uzbekistan, и многие другие.