O‘zbekiston Respublikasida saylov jarayonlariga raqamli texnologiyalarni joriy qilishning asosiy yo‘nalishlari to‘g‘risida matbuot anjumani
Bugun 2021 yil 23-oktabr kuni Markaziy saylov komissiyasi Matbuot markazida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov ishtirokida matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasida saylov jarayonini yanada takomillashtirishning eng muhim yo‘nalishlaridan biri – raqamli texnologiyalarni keng joriy etish hisoblanadi.
Bu borada O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumatining tegishli qarorlari qabul qilingan va ularda saylov jarayonlariga AyTi texnologiyalarni keng joriy etish va ushbu yo‘nalishni raqamlashtirish yuzasidan aniq vazifalar belgilangan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Saylov jarayoniga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2018 yil 4 oktyabrdagi PQ–3961-son;
Vazirlar Mahkamasining “O‘zbekiston Respublikasi Saylovchilarining yagona elektron ro‘yxatini shakllantirish va yuritish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2017 yil 15 avgustdagi 630-son qarorlari asosida saylov jarayonlarini boshqarish axborot tizimi, saylovchilarning yagona elektron ro‘yxati ishlab chiqilgan va avvalgi saylovlar tajribasidan kelib chiqib, takomillashtirish choralari ko‘rildi.
2019 yilda respublikamizda o‘tkazilgan Parlament saylovlarida saylovchilarning yagona elektron ro‘yxatini shakllantirish bo‘yicha olingan tajribadan kelib chiqib, joriy yilda o‘tkaziladigan Prezident sayloviga tayyorgarlik ko‘rish jarayonlarida quyidagilarga alohida e’tibor qaratildi.
Birinchi navbatda, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahri, shuningdek shahar va tumanlar miqyosida saylash huquqiga ega bo‘lgan fuqarolar haqidagi ma’lumotlarni aniqlashtirish uchun mutasaddi vazirlik va idoralar (jumladan Ichki ishlar vazirligi, Davlat soliq qo‘mitasi huzuridagi Kadastr agentligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, mahalliy hokimliklar va boshqalar) vakillaridan iborat shtablar tuzildi.
Ikkinchi navbatda, hududlarda tashkil etilgan shtablar tomonidan 7,2 milliondan ortiq xonadon va 23,8 million nafar fuqaroning ma’lumotlari o‘rganib chiqildi.
Uchinchi navbatda, ko‘chmas mulk ob’ektlari to‘g‘risida davlat organlari tomonidan tegishli axborotlar raqamlashtirilib, ularni real vaqt rejimida yangilash ishlari amalga oshirilishi yo‘lga qo‘yildi.
To‘rtinchi navbatda, saylov uchastkalarining joylashuvi va ularning chegaralaridan kelib chiqib, interaktiv xaritani shakllantirish uchun saylov uchastkalarining chegaralari belgilab chiqildi.
Uchastka saylov komissiyalari a’zolarini raqamli texnologiyalardan foydalanish ko‘nikmalariga o‘rgatish jarayonini tashkil qilish maqsadida tegishli Konsepsiya tasdiqlanib, 30 nafar respublika trenerlari tayyorlandi.
Ular tomonidan hududiy miqyosida 797 nafar trener shakllantirilib, ularning har biri 14-15 ta saylov uchastkalariga biriktirilib, 3-bosqichda joriy yilning avgust va sentyabr oylarida jami 32 856 nafar saylov komissiyalari a’zolari (operator) o‘qitildi.
Bundan tashqari, o‘z-o‘zini tayyorlash uchun tegishli o‘quv materiallari – foydalanuvchi yo‘riqnomalari, videorolik, infografika va boshqalar tayyorlandi.
Foydalanuvchilarga ko‘mak berish, savollarga tezkor javob qaytarish va yuzaga kelgan kamchiliklarni tezkorlik bilan bartaraf etish bo‘yicha 10 nafar malakali mutaxassisdan iborat, kun-tun ishlaydigan qo‘ng‘iroqlarni qayta ishlash markazi faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Respublikada mavjud 10 761 ta saylov uchastkalarining barchasi telefon aloqasi bilan to‘liq ta’minlangan.
Shundan 96,7 foizi yoki 10 416 tasi optik tolali yuqori tezlikdagi internet tarmog‘iga ulangan. Qolgan 3,3 foizi yoki 345 tasi mobil va radio aloqa tarmog‘i hamda sun’iy yo‘ldosh orqali yuqori tezlikdagi Internet bilan ta’minlandi.
Saylov jarayonlarining shaffof va oshkora o‘tkazilishini ta’minlash maqsadida Markaziy saylov komissiyasi tomonidan taqdim etilgan ro‘yxatga asosan 207 ta saylov uchastkalariga 414 ta videokuzatuv kameralari o‘rnatildi.
Mazkur videokuzatuv kamerlarini Markaziy saylov komissiyasining Matbuot markazida katta hajmdagi ekranda, saylov portalida va Milliy teleradiokompaniyaning “O‘zbekiston 24” telekanalida saylov kuni on-layn namoyish qilish yuzasidan texnik ishlar amalga oshirildi.
Shuningdek, Saylovchilarga qulaylik yaratish maqsadida kKoll-markaz tashkil etgan holda Markaziy saylov komissiyasi uchun “12 00” va saylov jarayonini texnik qo‘llab-quvvatlash uchun “12 09” maxsus qisqa raqamlari biriktirildi.
Saylov jarayonlarida axborot resurslaridan foydalanishda qator imkoniyatlar yaratildi. Jumladan:
Prezident saylovi portali hamda Markaziy saylov komissiyasi rasmiy veb-saytining yangi talqini ishlab chiqildi va ishga tushirildi;
Prezident saylovi portalida Kadastr agentligi bilan hamkorlikda Okrug va saylov uchastkalari haqida batafsil ma’lumot olish imkonini beruvchi hamda qo‘shimcha xizmatlarni ko‘zda tutadigan interaktiv xarita (geoportal) ishga tushirildi;
uchastka saylov komissiya a’zolarini masofaviy o‘qitish va test tizimi (telegram bot), saylovga oid savol-javob, saylov ta’minoti va saylov uchastkasini aniqlash bo‘yicha maxsus telegram-bot ishga tushirildi;
Saylov qonunchiligi bo‘yicha o‘quv materiallari (kontentlar)dan foydalanish bo‘yicha mobil ilova Toshkent shahridagi Inxa universiteti tomonidan ishlab chiqildi.
Saylov jarayonlarini raqamlashtirish doirasida ishlab chiqilgan axborot resurslari, tizimlari, veb-saytlar Axborot texnologiyalari vazirligi tizimidagi korxona va tashkilotlar, oliy o‘quv yurtlari mutaxassislari tomonidan yaratilgan va texnik qo‘llab-quvvatlab boriladi.
Boshqacha qilib aytganda, IT kadrlarni tayyorlash, IT kompaniyalar uchun yaratilgan keng imkoniyatlar va sharoitlar natijasida bularning barchasi mahalliy ishlab chiqaruvchilar tomonidan yaratilgan.

Пресс-конференция по вопросам внедрения цифровых технологий по основным направлениям избирательных процессов
Сегодня, 23 октября 2021 года в Пресс-центре Центральной избирательной комиссии прошла пресс-конференция с участием Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрата Садикова.
Одно из важнейших направлений дальнейшего совершенствования избирательных процессов в Республике Узбекистан – широкое внедрение цифровых технологий.
В этом плане приняты соответствующие решения Президента Республики Узбекистан и Правительства, где определены основные задачи по широкому внедрению цифровых технологий в избирательные процессы и их цифровизации.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 4 октября 2018 года №ПП-3961 «О мерах по внедрению современных информационно-коммуникационных технологий в избирательный процесс» и постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 15 августа 2017 года №ПКМ-630 «О мерах по формированию и ведению единого электронного списка избирателей Республики Узбекистан» были разработаны Информационная система по управлению избирательным процессом, Единый список избирателей, и исходя из опыта предыдущих выборов, приняты меры по совершенствованию избирательных процессов.
Исходя из опыта по формированию единого списка избирателей на последних парламентских выборах, прошедших в республике в 2019 года, в текущем году в рамках Президентских выборов было уделено внимание следующим вопросам.
Во-первых, с целью формирования информации о гражданах по Республике Каракалпакстан, областям, городу Ташкенту, а также в разрезе городов и районов, имеющих право голоса, были созданы штабы из представителей соответствующих министерств и ведомств (в частности, Министерства внутренних дел, Кадастрового агентства при Государственном налоговом комитете, Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, хокимиятов и других).
Во-вторых, созданными штабами на местах была изучена информация о более чем 7,2 миллионах домохозяйств и 23,8 миллионах граждан.
В-третьих, государственными органами была проведена цифровизация данных об объектах недвижимости. Налажена работа по их обновлению в режиме реального времени.
В-четвертых, исходя из месторасположения и границ избирательных участков, были определены их границы с целью формирования интерактивной карты.
С целью организации обучения членов избирательных комиссий навыкам работы с цифровыми технологиями была разработана и утверждена Концепция, подготовлено 30 республиканских тренеров.
С их стороны было подготовлено региональных 797 тренеров, каждый из которых был прикреплен к 14-15 избирательным участкам. На третьем этапе в августе-сентябре текущего года было обучено 32 856 членов избирательных комиссий (операторов).
Помимо этого, были подготовлены соответствующие учебные материалы для самостоятельной подготовки — инструкции, видеоролики, материалы с инфографикой и другие.
С целью создания удобств для пользователей, оперативного реагирования на их запросы и разрешения недочетов была налажена деятельность круглосуточного Центра обработки запросов, где работают 10 квалифицированных специалистов.
Все избирательные участки (10 761) были обеспечены телефонной связью. Из них 96,7 процента (10 416) подключены к оптоволоконной сети. Оставшиеся 3,3 процента обеспечены мобильной, спутниковой и радиосвязью.
С целью обеспечения открытости и прозрачности на 207 избирательных участках по предоставленному ЦИК перечню было установлено 414 камер видеонаблюдения.
Трансляция с видеокамер будет осуществляться в день выборов круглосуточно в здании Центральной избирательной комиссии, на сайте портала, а также на телеканале «O‘zbekiston 24» Национальной телерадиокомпании.
Также, с целью создания удобств для избирателей были организованы колл-центры для Центральной избирательной комиссии с коротким номером «12 00» и для службы технической поддержки с коротким номером «12 09».
Были созданы возможности по использованию ряда информационных ресурсов в ходе избирательных процессов. В частности, разработан и запущен специальный портал, посвященный выборам Президента Республики Узбекистан, а также усовершенствован официальный сайт Центрального избирательного комитета.
На портале Президентских выборов в сотрудничестве с Кадастровым агентством была запущена интерактивная карта (геопортал). На данных порталах пользователи сайта могут получить подробную информацию о выборах и воспользоваться рядом услуг.
Были запущены система по дистанционному обучению и тестирования членов избирательных комиссий (телеграм-бот), специальный телеграм-бот для ответов на вопросы по избирательным процессам и определения избирательного участка.
Также для членов участковых избирательных комиссий специалистами Университета Инха в Ташкенте было разработано и запущено мобильное приложение по использованию учебных материалов по избирательному законодательству.
Информационные ресурсы, системы, веб-сайты, разработанные в рамках цифровизации избирательных процессов, были созданы специалистами предприятий, организаций и высших учебных заведений, подведомственных Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций. Также с их стороны оказывается техническая поддержка.
Все это – результат работы местных разработчиков, во многом благодаря создаваемым условиям в рамках подготовки IT-кадров, широким возможностям для IT-компаний.
Также, в соответствии с требованием Центральной избирательной комиссии доставку предвыборных агитационных материалов и избирательных бюллетеней в избирательные участки осуществляется Государственной фельдъегерской службой при Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций.