Mirzo Ulug‘bek nomidagi innovatsiya markaziga press-tur uyushtirildi
Joriy yilning 26 sentyabrida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan Mirzo Ulug‘bek nomidagi innovatsiya markaziga press-tur uyushtirildi.
2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yilning 30 iyunida e’lon qilingan «Respublikada axborot texnologiyalari sohasini rivojlantirish uchun shart-sharoitlarni tubdan yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmoni ko‘ra, AKT mahsulotlari eksportini ko‘paytirish, shuningdek mahalliy va xorijiy investitsiyalar jalb etilishini rag‘batlantirish maqsadida, Mirzo Ulug‘bek nomidagi innovatsiya markazi tashkil etildi. Markazga O‘zbekistonning barcha hududlarida faoliyat ko‘rsatayotgan dastur ishlab chiqaruvchilari a’zo bo‘lishlari mumkin.
Markaz oldiga:
- axborot-kommunikatsiya texnologiyalari ishlab chiqaruvchilari uchun tashkiliy-texnik, iqtisodiy-moliyaviy sharoitlarni yaratish;
- ichki va tashqi bozorlarda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida raqobatbardosh loyihalarni amalga oshirishda xorijiy investitsiyalarni jalb qilish;
- qobiliyatli yoshlarning «start-ap» loyihalarini amalga oshirishlariga ko‘maklashish;
- chet ellik mutaxassislar ishtirokida qisqa va o‘rta muddatli ixtisoslashtirilgan kurslarni tashkil qilish;
- AKT uchun kadr tayyorlaydigan o‘quv yurtlariga mehnat bozorida kadrlarga qo‘yiladigan talablar, jumladan, malakaga bo‘lgan o‘zgarishlar va yangi ixtisosliklar to‘g‘risida ma’lumot berish;
- AKT sohasi mutaxassislari, jumladan xorijlik ekspertlar ishtirokida mutaxassislar uchun seminarlar va treninglar, malaka oshirish va qayta tayyorlash kurslarini tashkil qilish;
- Markaz a’zolariga loyiha ishlab chiqilishini moliyalashtirish yuzasidan investorlar yoki kreditorlarni topishda yordam ko‘rsatish kabi vazifalar qo‘yilgan.
Innovatsiya markazi rezidenti maqomini olish uchun yuridik shaxslar kompyuter dasturlash, maslahat berish va boshqa qo‘shimcha xizmatlar, ma’lumotlarni joylashtirish va qayta ishlash bo‘yicha xizmatlar, Web-portallar yaratish, shuningdek, AKT sohasidagi faoliyatning belgilangan boshqa turlaridan birini amalga oshirishlari kerak.
Innovatsiya markazi rezidentlari:
O‘zbekiston Respublikasi hududida xalqaro to‘lov kartalariga o‘tkazish yo‘li bilan, o‘zi ishlab chiqargan tovarlar (ishlar, xizmatlar) eksportidan olinadigan tushum doirasida naqd pulsiz shaklda dividendlar va xodimlarga ish haqi to‘lash bo‘yicha xorijiy valyutada hisob-kitoblarni amalga oshiradilar;
Eksport kontraktisiz butunjahon Internet axborot tarmog‘idagi onlayn magazinlar orqali xorijiy valyutaga ishlar va xizmatlar eksportini amalga oshiradilar.
22 sentyabrda Innovatsiya markazining ilk 28 nafar rezidentlariga a’zolik guvohnomasi topshirildi. Matbuot tadbiri davomida OAV vakillari ilk a’zoa aylangan bir nechta kompaniyalarga tashrif buyurib, jarayon bilan bevosita tanishdilar.
Qayd etilganidek, dasturiy ta’minot ishlab chiqaruvchi kompaniyalar rezidentlari 2028 yil 1 yanvargacha bo‘lgan muddatga barcha turdagi soliqlar va majburiy ajratmalar, shuningdek yagona ijtimoiy to‘lovni to‘lashdan, bojxona to‘lovlari to‘lashdan, o‘zi ishlab chiqaradigan tovarlar ni eksport qilishdan tushadigan valyuta tushumining bir qismini majburiy sotishdan ozod etiladi.
Farmonga muvofiq, Innovatsiya markazi rezidentlari va xodimlar o‘rtasida tuzilgan mehnat shartnomalari bo‘yicha 2028 yil 1 yanvargacha olingan mehnatga haq to‘lash shaklidagi daromadlar belgilangan 7,5 foizli stavka bo‘yicha jismoniy shaxslar daromadlaridan olinadigan soliqqa tortiladi, 4,5 foizli stavka bo‘yicha – fuqarolarning O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasiga kiritadigan sug‘urta badallariga tortiladi;
jismoniy shaxslarning soliqqa tortish maqsadlarida belgilanadigan jami yillik daromadlari hajmiga kiritilmaydi.
Innovatsiya markazi rezidentlari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligiga muvofiq xorijdagi tijorat banklari hisob raqamlarida xorijiy valyutada mablag‘lar saqlash va hisob raqamiga ega bo‘lish, ulardan mustaqil ravishda foydalanish huquqiga egadirlar.
Press-tur davomida markazga a’zo bo‘lgan ilk ishlab chiqaruvchilar sifatida DataSite Technologies hamda NewMax Technology kabi kompaniyalarga tashrif buyurildi. Qizg‘in suhbatlarda jurnalistlarni qiziqtirgan savollarga batafsil javob berildi.

26 сентября Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан организовало пресс-тур в Инновационный центр имени Мирзо Улугбека.
Центр Мирзо Улугбека был создан согласно Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 гг, в соответсвии с Указом Президента Республики Узбекистан от 30 июня 2017 года «О мерах по коренному улучшению условий для развития отрасли информационных технологий в республике», а также в целях стимулирования и привлечения отечественных и зарубежных инвестиций. Членами Центра могут быть разработчики программного обеспечения со всех регионов Узбекистана.
Перед Центром поставлены задачи:
- создание необходимых организационно-технических и финансово-экономических условий для производителей информационных технологий на внутреннем и внешнем рынках;
- oказание содействия резидентам Инновационного центра в привлечении иностранных инвестиций для реализации конкурентоспособных проектов в сфере ИКТ на внутреннем и внешнем рынках;
- поддержка одаренной молодежи в реализации «старт-ап» проектов;
- Организация повышения квалификации и переподготовки кадров в сфере ИКТ путем проведения краткосрочных и среднесрочных специализированных курсов, в том числе с приглашением иностранных специалистов;
- информирование учреждений, занимающихся подготовкой кадров в сфере ИКТ о требованиях рынка труда, включая изменения в квалификации и новых навыках;
- организация семинаров и тренингов, курсов подготовки и переподготовки для ИТ-специалистов, в том числе с участием иностранных экспертов;
Для получения статуса резидента Инновационного центра, юридическим лицам необходимо предоставлять услуги разработки программ, услуги по хранению и обработке данных, создания веб-ресурсов, IT консалтинга и других видов деятельности в сфере ИКТ.
Резиденты Инновационного центра получают право:
осуществлять расчеты в иностранной валюте на территории Республики Узбекистан по выплате заработной платы работникам и дивидендов в безналичной форме в пределах поступлений от экспорта товаров (работ, услуг) собственного производства путем перечисления на международные платежные карты;
осуществлять экспорт работ и услуг за иностранную валюту через онлайновые магазины во всемирной информационной сети Интернет без наличия экспортного контракта.
22 сентября первые 28 резидентов Инновационного центра получили членские карточки. Во время пресс-конференции представители СМИ посетили несколько компаний, которые стали первыми резидентами и узнали о процессе вступления из первых уст.
Следует отметить, что Резиденты Инновационного центра сроком до 1 января 2028 г. освобождены от уплаты всех видов налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды, а также единого социального платежа, уплаты таможенных платежей (за исключением таможенных сборов) за ввозимые для собственных нужд оборудование, комплектующие части, детали, узлы, технологическую документацию, программное обеспечение, не производимые в Республике Узбекистан, по перечням, утверждаемым в установленном порядке, а также от обязательной продажи части валютной выручки, поступающей от экспорта товаров (работ, услуг) собственного производства.
Помимо вышеуказанных льгот, полученные до 1 января 2028 года доходы в виде оплаты труда работниками по трудовым договорам с резидентами Инновационного центра облагаются налогом на доходы физических лиц по фиксированной ставке 7,5 процентов, а страховыми взносами граждан во внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан – по ставке 4,5 процентов.
Кроме того, резиденты Инновационного центра имеют право хранить и вести счета в иностранной валюте на счетах коммерческих банков в соответствии с законодательством Республики Узбекистан и самостоятельно использовать их. В ходе пресс-тура участники посетили такие компании как DataSite Technologies и NewMax Technologies и ознакомились с деятельностью этих компаний.