O‘zbekiston Prezidenti Markaziy Osiyo va Rossiya o‘rtasidagi keng ko‘lamli hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-oktyabr kuni Dushanbe shahrida bo‘lib o‘tgan "Markaziy Osiyo - Rossiya" formatidagi ikkinchi sammitda ishtirok etdi.
Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon raisligida o‘tgan tadbirda Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov qatnashdi.
Kun tartibiga muvofiq, ko‘p tomonlama sheriklikni yanada rivojlantirish, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni kengaytirish masalalari, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb jihatlari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida Rossiya Prezidenti Vladimir Putinga Markaziy Osiyo bilan keng ko‘lamli strategik sheriklikni rivojlantirish tarafdori bo‘lib kelayotgani uchun minnatdorlik bildirib, uning tabiiy sheriklar bo‘lgan mamlakatlarimiz hamkorligiga yangi sur’at berishga qaratilgan tashabbuslarini qo‘llab-quvvatladi.
- Rossiya biz uchun muhim, ustuvor strategik sherik va ittifoqchi bo‘lib kelgan, hozir ham shunday va kelgusida ham shunday bo‘lib qolishini ta’kidlayman. Umumiy tarix, ko‘p asrlik aloqalar, xalqlarimizning madaniy va dunyoqarash jihatdan yaqinligi, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stona va ishonchli munosabatlar bunday hamkorlikning mustahkam va o‘zgarmas asosi hisoblanadi, - dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Jahon iqtisodiyotidagi tobora kuchayib borayotgan geosiyosiy keskinlik va inqirozli holatlar, shuningdek, yuzaga kelayotgan yangi xavf-xatar va tahdidlar "Markaziy Osiyo - Rossiya" formatida yanada yaqin muvofiqlashuv va hamkorlikni taqozo etayotgani qayd etildi.
Shu ma’noda, O‘zbekiston yetakchisi mintaqa mamlakatlarining Rossiya bilan hamkorligi istiqbollari yuzasidan o‘z nuqtayi nazarini bayon qildi.
Eng avvalo, tizimli siyosiy muloqotni mustahkamlash va aniq natijaga qaratilgan amaliy hamkorlikni kengaytirish muhim ekani ta’kidlandi.
Shu bois, O‘zbekiston Prezidenti har yili oliy darajadagi uchrashuvlarni, hukumatlar, vazirliklar, idoralar va hududlarning muntazam muloqotlarini o‘tkazish muhimligini ta’kidladi.
2027 yilga qadar qo‘shma harakatlar rejasi qabul qilinishini qo‘llab-quvvatlab, davlatimiz rahbari amaliy hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni o‘z ichiga olgan yanada batafsil "yo‘l xaritasi"ni tayyorlashni taklif etdi.
Topshiriqlarni o‘z vaqtida bajarish, mintaqaviy ahamiyatga molik dastur va loyihalarni tayyorlash hamda jadallashtirish maqsadida hukumat rahbarlari o‘rinbosarlari darajasida Muvofiqlashtiruvchi kengash tuzish muhimligi qayd etildi.
Iqtisodiy sheriklikni tubdan kengaytirish mintaqa bilan Rossiya hamkorligining asosiy yo‘nalishi bo‘lishi kerak. O‘zaro savdo ko‘rsatkichlarida ijobiy sur’at kuzatilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Xususan, o‘tgan yil va joriy yilda O‘zbekistonning Rossiya va mintaqa mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi 15 foizgacha oshdi.
Muvofiqlashtiruvchi kengash faoliyati doirasida tovar ayirboshlash hajmini oshirishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlarni ishlab chiqish taklif qilindi.
Bozorlarga kirishni o‘zaro yengillashtirish, tartib-taomillarni soddalashtirish, "Markaziy Osiyo – Rossiya agroekspressi" loyihasini ishga tushirish shular jumlasidan.
Davlatimiz rahbari mamlakatlarimiz tranzit-transport salohiyatidan, eng avvalo, "Shimol - Janub" yo‘lagi doirasida samarali foydalanish g‘oyat muhim ekanini ta’kidladi.
- Biz avtomobil, temir yo‘l va aviatsiya aloqalari sohasida milliy dasturlarni uyg‘unlantirish va shu asosda infratuzilmaviy sheriklikning kompleks rejasi – mamlakatlarimiz Transport-logistika konturini ishlab chiqishni taklif etamiz. Tashqi xavf-xatarlarga nisbatan barqaror bo‘lgan integratsiyalashgan, o‘zaro bog‘liq mintaqaviy transport infratuzilmasini shakllantirish bizning pirovard maqsadimiz bo‘lishi zarur, - dedi Prezident.
Yana bir ustuvor yo‘nalish sifatida barqaror ishlab chiqarish zanjirlarini yaratish va sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish belgilandi. Shu ma’noda, bugungi kunda O‘zbekiston Rossiyaning yetakchi kompaniyalari bilan sanoat kooperatsiyasini faol kengaytirayotgani, gaz-kimyo tarmog‘ida yirik strategik loyihalar amalga oshirilayotgani, zamonaviy mis boyitish xabi tashkil etilayotgani ta’kidlandi.
Shu bilan birga, mashinasozlik, aniq asbobsozlik, kimyo, elektrotexnika, tog‘-kon va boshqa tarmoqlarda hamkorlikni klaster asosida kengaytirish uchun ulkan zaxiralar borligi ko‘rsatib o‘tildi.
Yetakchi korxonalar va xususiy sektorning innovatsiyalarga yo‘naltirilgan kooperatsiyasini rag‘batlantirish maqsadida Buxoro shahrida ilg‘or muhandislik yechimlarini ishlab chiqish, joriy etish va ko‘paytirish uchun noyob texnologik maydon bo‘lishi mumkin bo‘lgan "Markaziy Osiyo - Rossiya" sanoat injiniring xabini tashkil etish tashabbusi ilgari surildi.
Mamlakatimiz yetakchisi Toshkentdagi “Innoprom. Markaziy Osiyo” ko‘rgazma-forumi imkoniyatlarini maksimal darajada ishga solish muhimligini ta’kidladi.
Joriy yil aprel oyida o‘tkazilgan beshinchi ko‘rgazmada 35 mamlakatdan 10 mingdan ziyod ishtirokchi qatnashdi. 5 milliard dollarlik bitimlar tuzildi. Ushbu tadbirga "Markaziy Osiyo - Rossiya" muloqoti formatidagi bosh industrial va innovatsion maydon maqomini berish taklif qilindi.
O‘zbekiston rahbari ta’kidlaganidek, Rossiya bilan energetika sohasidagi hamkorlik bundan buyon ham mintaqa barqarorligining omili bo‘lib qoladi. Bugungi kunda gaz quvurlari va energetika infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha strategik loyihalar amalga oshirilmoqda.
- Shu kunlarda tarixiy bir voqea bo‘lib o‘tadi – O‘zbekistonda barpo etiladigan atom elektr stansiyasining birinchi reaktori va ko‘ptarmoqli yadro tibbiyoti markazi qurilishi bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga start beriladi, - dedi Prezident.
Ushbu yo‘nalishda keng ilmiy-amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish - O‘zbekistonda Atom energetikasi bo‘yicha mintaqaviy kompetensiyalar markazini ta’sis etish, shuningdek, Moskva muhandislik-fizika institutining Toshkent filiali negizida Kadrlar tayyorlash dasturini qabul qilish taklif qilindi.
Uglevodorodlarni izlash va qayta ishlash, elektr energetikasini modernizatsiya qilish, energiya tejamkor yechimlarni joriy etish borasidagi hamkorlikni kengaytirish niyati bildirildi.
Ilg‘or bilim va texnologiyalar transferi, qo‘shma loyihalarni tayyorlash va ilgari surish maqsadida "Markaziy Osiyo - Rossiya energetika sherikligi" kompleks dasturini ishlab chiqish maqsadga muvofiqligi ko‘rsatib o‘tildi.
Innovatsiyalar sohasida "Skolkovo" markazining mintaqa mamlakatlarida filiallarini ochish taklif etildi.
Shuningdek, yetakchi markazlar, tashkilotlar va IT kompaniyalar darajasida sa’y-harakatlarni birlashtirish va loyihaviy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkonini beruvchi Sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar bo‘yicha mintaqaviy ekspert kengashini ta’sis etish zarurligi qayd etildi.
Gumanitar hamkorlikni kengaytirish maqsadida har yili Etnomadaniyat forumi - Markaziy Osiyo va Rossiya xalqlari madaniyati, san’ati va ijodi festivalini o‘tkazish tashabbusi ilgari surildi.
Bundan tashqari, dual va professional ta’lim tizimini joriy etish, fundamental ilmiy ishlanmalarni amalga oshirish uchun yetakchi oliy ta’lim muassasalari va ilmiy-tadqiqot tuzilmalarining salohiyatini birlashtirishga qaratilgan "Kelajak muhandislari" ilmiy-ta’lim konsorsiumini ishga tushirish taklif qilindi. Mintaqa mamlakatlarida muvaffaqiyatli faoliyat yuritayotgan Rossiya universitetlarining filiallari Konsorsiumning intellektual bazasi bo‘lishi mumkinligi ta’kidlandi. O‘zbekistonda ularning soni 15 tani tashkil etadi.
Shuningdek, Markaziy Osiyo va Rossiyaning yosh tadqiqotchi va olimlari uchun maxsus grant dasturini ta’sis etish taklif qilindi.
Har tomonlama hamkorlikni rivojlantirish uchun bolalar va onalar salomatligini muhofaza qilish, mehnat migratsiyasi sohasida ijtimoiy moslashuvga ko‘maklashish, shuningdek, mintaqaviy yo‘nalishlar asosida sayyohlar oqimini kengaytirish bo‘yicha dasturlar qabul qilish dolzarbligi ko‘rsatib o‘tildi.
O‘zbekiston Prezidenti mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash masalalariga alohida to‘xtaldi.
- Terrorizm, ekstremizm, radikalizm, uyushgan jinoyatchilik, odam savdosi va narkotrafiklarga qarshi kurashda maxsus xizmatlar va huquqni muhofaza qiluvchi organlarning yaqin hamkorligini yanada kengaytirish muhim, deb hisoblaymiz. Yangi kibertahdid va xavf-xatarlarga qarshi kurashish bo‘yicha birgalikda chora-tadbirlarni ishlab chiqishni taklif etamiz, - dedi mamlakatimiz yetakchisi.
Hamkorlikni kengaytirish va Afg‘onistonning ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotiga ko‘maklashish borasidagi yondashuvlarni muvofiqlashtirish maqsadida oliy darajadagi maslahatlashuvlar o‘tkazish imkoniyatini ko‘rib chiqish taklif qilindi. Ushbu uchrashuvlar kun tartibidan xavfsizlik sohasidagi hamkorlik, ushbu mamlakat barqarorligi va taraqqiyotini ta’minlashga qaratilgan iqtisodiy loyihalarni amalga oshirish masalalari o‘rin olishi mumkin.
So‘zining yakunida O‘zbekiston Prezidenti mintaqaning barcha mamlakatlari xavfsizligi, barqaror taraqqiyoti va ravnaqini ta’minlash yo‘lida Rossiya bilan ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirishga intilishi qat’iy ekanini yana bir bor ta’kidladi.
Sammit davomida boshqa davlatlar rahbarlari ham so‘zga chiqdi.
Tadbir yakunida Qo‘shma kommyunike va ustuvor yo‘nalishlarda hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha 2025 - 2027 yillarga mo‘ljallangan Qo‘shma harakatlar rejasi qabul qilindi.

Президент Узбекистана обозначил приоритеты полномасштабного сотрудничества между Центральной Азией и Россией
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 октября принял участие во втором саммите в формате «Центральная Азия – Россия», состоявшемся в городе Душанбе.
В работе мероприятия, прошедшего под председательством Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона, участвовали Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов.
В соответствии с повесткой рассмотрены вопросы дальнейшего развития многостороннего партнерства, расширения сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах, а также актуальные аспекты международной и региональной повестки.
В начале своего выступления глава нашего государства выразил признательность Президенту России Владимиру Путину за приверженность развитию полномасштабного стратегического партнерства с Центральной Азией, поддержав инициативы, направленные на придание новой динамики взаимодействию наших стран, являющихся естественными партнерами.
– Россия была, есть и всегда будет для нас ключевым, приоритетным стратегическим партнёром и союзником. Прочной, незыблемой основой такого сотрудничества являются общая история, многовековые связи, культурная и ментальная близость наших народов, дружественные и доверительные отношения наших стран, – заявил лидер Узбекистана.
Отмечено, что растущая геополитическая напряженность и кризисные явления в мировой экономике, а также возникающие новые вызовы и угрозы требуют более тесной координации и сотрудничества в формате «Центральная Азия – Россия».
В данном контексте лидер Узбекистана обозначил свое видение перспектив взаимодействия стран региона с Россией.
Прежде всего подчеркнута важность укрепления системного политического диалога и расширения практического сотрудничества, ориентированного на конкретный результат. В данном контексте Президент Узбекистана выступил за проведение ежегодных встреч на высшем уровне, регулярных контактов правительств, министерств, ведомств и регионов.
Выразив поддержку принятию Плана совместных действий до 2027 года, Президент Узбекистана предложил подготовить более детальную «дорожную карту» с конкретными мерами по углублению практического взаимодействия.
В целях своевременного выполнения поручений, подготовки и ускорения реализации программ и проектов регионального значения отмечена важность учреждения Координационного совета на уровне заместителей глав правительств.
Главным направлением совместной работы региона с Россией должно стать кардинальное расширение экономического партнерства. С удовлетворением отмечена положительная динамика показателей взаимной торговли. В частности, по итогам прошлого года и в текущем году товарооборот Узбекистана с Россией и странами региона вырос до 15 процентов.
Предложено в рамках деятельности вышеуказанного Координационного совета выработать комплексные меры, направленные на увеличение объёмов товарооборота.
Речь идет об облегчении взаимного доступа на товарные рынки, упрощении процедур, запуске проекта «Агроэкспресс Центральная Азия – Россия».
Глава Узбекистана также подчеркнул жизненно важное значение эффективного использования транзитно-транспортного потенциала наших стран, прежде всего в рамках коридора Север – Юг.
– Мы выступаем за сопряжение национальных программ в области автомобильного, железнодорожного и авиационного сообщения и разработку на этой основе комплексного плана инфраструктурного партнёрства – Транспортно-логистического контура наших стран. Конечной целью должно стать формирование интегрированной, взаимосвязанной региональной транспортной инфраструктуры, устойчивой к внешним вызовам, – отметил Президент.
Другим приоритетным направлением обозначено выстраивание устойчивых производственных цепочек и углубление промышленной кооперации. В данном контексте отмечено, что сегодня Узбекистан активно расширяет индустриальное партнерство с ведущими компаниями России, реализуются крупные стратегические проекты в газохимической отрасли, создается современный медно-обогатительный хаб.
В то же время указано на огромные резервы для наращивания сотрудничества в области машиностроения, точного приборостроения, химической, электротехнической, горнодобывающей и других отраслях на кластерной основе.
Для стимулирования инновационно ориентированной кооперации ведущих предприятий и частного сектора инициировано создание Хаба промышленного инжиниринга «Центральная Азия – Россия» в городе Бухаре, который может стать уникальной технологической площадкой для разработки, внедрения и тиражирования передовых инженерных решений.
Лидер нашей страны отметил важность максимального задействования возможностей выставки-форума «Иннопром. Центральная Азия» в Ташкенте.
Прошедшая в апреле текущего года пятая выставка объединила свыше 10 тысяч участников из 35 стран. Заключены сделки на 5 миллиардов долларов. Предложено придать этому мероприятию статус главной индустриальной и инновационной площадки в формате диалога «Центральная Азия –Россия».
Как подчеркнул глава Узбекистана, энергетическое сотрудничество с Россией и далее будет являться фактором стабильности и устойчивости региона. Сегодня осуществляются стратегические проекты, включая развитие газопроводов и энергетической инфраструктуры.
– В эти дни состоится историческое событие – будет дан старт реализации совместных проектов строительства первой реакторной установки будущей атомной электростанции и многофункционального Центра ядерной медицины в Узбекистане, – сообщил Президент.
Предложено наладить широкое научно-практическое сотрудничество в этом направлении – учредить Региональный центр компетенций по атомной энергетике в Узбекистане, а также принять Программу подготовки кадров на базе Ташкентского филиала Московского инженерно-физического института.
Также заявлено о намерении расширять сотрудничество в области разведки и переработки углеводородов, модернизации электроэнергетики, внедрения энергоэффективных решений.
В целях трансфера передовых знаний и технологий, подготовки и продвижения совместных проектов указано на целесообразность разработки комплексной Программы «Энергетическое партнерство Центральной Азии и России».
В области инноваций предложено открыть филиалы центра «Сколково» в странах региона.
Также отмечена востребованность учреждения Регионального экспертного совета по искусственному интеллекту и цифровым технологиям, что позволит консолидировать усилия и наладить проектное сотрудничество на уровне ведущих центров, организаций и IT-компаний.
В целях наращивания гуманитарного взаимодействия инициировано ежегодное проведение этнокультурного форума – Фестиваля культуры, искусства и творчества народов Центральной Азии и России.
Кроме того, предложено запустить научно-образовательный Консорциум «Инженеры будущего», призванный объединить потенциал ведущих вузов и исследовательских структур для внедрения системы дуального и профессионального образования, реализации фундаментальных научных разработок. Отмечено, что интеллектуальной базой Консорциума могут стать успешно действующие филиалы российских университетов в странах региона. В Узбекистане их число составляет уже 15.
Предложено также учредить Специальную программу грантов для молодых исследователей и ученых из Центральной Азии и России.
Для развития всестороннего сотрудничества обозначена актуальность принятия программ в области охраны детского и материнского здоровья, содействия социальной адаптации в сфере трудовой миграции, а также расширения туристического потока на основе региональных маршрутов.
Президент Узбекистана отдельно остановился на вопросах обеспечения региональной безопасности.
– Считаем важным и далее наращивать тесное взаимодействие специальных служб и правоохранительных органов в борьбе против терроризма, экстремизма, радикализма, организованной преступности, торговли людьми и наркотрафика. Предлагаем совместно выработать меры противодействия новым киберугрозам и вызовам, – заявил лидер нашей страны.
В целях координации подходов к расширению сотрудничества и содействия социально-экономическому развитию Афганистана предложено рассмотреть возможность проведения консультаций на высоком уровне. В повестку дня этих встреч могли бы войти вопросы взаимодействия в области безопасности, реализации экономических проектов, призванных обеспечить стабильность и развитие этой страны.
В завершение своего выступления Президент Узбекистана вновь подчеркнул приверженность дальнейшему расширению многопланового сотрудничества с Россией в интересах обеспечения безопасности, устойчивого развития и процветания всех стран региона.
В ходе саммита также выступили лидеры других стран.
По итогам мероприятия принято Совместное коммюнике и План совместных действий на 2025 – 2027 годы по дальнейшему развитию сотрудничества по приоритетным направлениям.