O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Koreya Respublikasi Prezidenti Yun Sok Yol muzokaralarni ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari ishtirokida davom ettirdilar.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikning barcha sohalari va yo‘nalishlarini qamrab olgan alohida strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va chuqurlashtirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
— Keng delegatsiyangiz bilan O‘zbekistonga amalga oshirayotgan davlat tashrifingizni yurtimiz va mintaqamiz bilan ko‘p qirrali hamkorlik rivojiga katta e’tiborning yana bir tasdig‘i sifatida qabul qilamiz, — dedi Prezidentimiz.
Koreya Respublikasi O‘zbekistonning jadal va innovatsion rivojlanishida asosiy sheriklardan biri hisoblanadi. Mamlakatimizda energetika, kimyo, avtomobilsozlik, elektrotexnika, to‘qimachilik, oziq-ovqat va boshqa sohalarda 726 ta qo‘shma korxona faoliyat yuritmoqda. Koreya investitsiyalarining hajmi 7,5 milliard dollardan oshdi, o‘tgan yili tovar ayirboshlash hajmi 2,5 milliard dollarga yetdi.
Muzokaralar chog‘ida kelgusi 3 yil uchun O‘zbekiston-Koreya alohida strategik sherikligining yangi yuqori texnologiyali kun tartibini shakllantirish muhimligi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari buni “Ikki mamlakatning yuqori texnologiyali va innovatsion hamkorligining yangi davri” deb e’lon qilish tashabbusi bilan chiqdi.
Shu munosabat bilan hukumatlarga O‘zbekistonda mintaqaviy yuqori texnologik xab yaratish bo‘yicha strategik dasturni tayyorlash topshirildi.
Ayni paytda strategiyaning tub yo‘nalishlari sifatida bir qator ustuvor sohalarda hamkorlik qilish taklif etildi.
Birinchidan, o‘ta muhim mineral resurslar sohasidagi hamkorlik. Bu resurs bazasini chuqur qayta ishlagan holda qo‘shilgan qiymatning to‘liq zanjirini yaratishni nazarda tutadi.
Ikkinchi. Koreya Respublikasi an’anaviy ravishda global yetakchilardan biri hisoblangan yarimo‘tkazgichlar sohasida strategik hamkorlik. Bu borada mamlakatimizda mintaqada birinchi yaxlit ilmiy-ishlab chiqarish klasterini barpo etish rejalashtirilgan.
Uchinchi. Kimyo sanoatida keng ko‘lamli hamkorlik. “Yashil” vodorod va ammiak ishlab chiqarish, shuningdek, tayyor rezin-texnika mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha yangi loyihalar tayyorlangan.
To‘rtinchi. Mashinasozlikda kooperatsiyani chuqurlashtirish. Joriy yil bahorida Jizzax viloyatida KIA avtomobillarini yig‘ish liniyasini ishga tushirildi. Kelgusi yilda yiliga 60 mingdan ortiq sedan ishlab chiqarishni boshlash rejalashtirilgan.
Beshinchi. “Aqlli” qishloq xo‘jaligini yaratishga texnologiyalarni jalb qilish, shu jumladan, agrar tarmoqni raqamlashtirish, "aqlli" va "yashil" texnologiyalarni joriy etish.
Mamlakatimiz hududlarida qayta tiklanadigan energiya manbalari asosida zamonaviy issiqxona xo‘jaliklari va bog‘dorchilik majmualarini barpo etish yuzasidan kelishuvlarga erishilgan.
Oltinchi. Infratuzilmani modernizatsiya qilish va shaharsozlik dasturi. Koreya banklari va kompaniyalarining transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, davlat-xususiy sheriklik tamoyillari asosida turar-joy va tijorat obyektlarini loyihalashtirish va qurishga qiziqishi yuqori ekani ta’kidlandi.
Yettinchi. Zamonaviy va xavfsiz energetika. “Yashil” energetika va energiya samaradorligini oshirish sohasida istiqbolli loyihalarni ishlab chiqish uchun tomonlar energetika vazirlari darajasida strategik muloqotni qayta tiklashga va uning navbatdagi yig‘ilishini yaqin orada O‘zbekistonda o‘tkazishga kelishib oldilar.
Koreya Eksimbanki va EDCF jamg‘armasi bilan sheriklik muvaffaqiyatli bo‘layotgani mamnuniyat bilan qayd etildi, ular bilan qo‘shma loyihalar portfeli 3 milliard dollardan oshgan.
EDCF jamg‘armasi doirasida 2 milliard dollarlik yangi loyihalar, jumladan, yuqori tezlikdagi elektr poyezdlarni yetkazib berish, "Toshkent Farma Park" loyihasining ikkinchi bosqichini amalga oshirish va ta’lim muassasalarini jihozlash bo‘yicha kelishuvga erishilgan.
Hozirgi sammitga tayyorgarlik ko‘rish jarayonida yuqoridagi yo‘nalishlar bo‘yicha 9,6 milliard dollarlik yangi loyihalar portfeli shakllantirilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Prezidentlar madaniy-gumanitar almashinuvni yanada kengaytirishga alohida e’tibor qaratdilar.
Samarali sheriklikning yaqqol misoli Koreya tomoni bilan hamkorlikda qurilgan zamonaviy ko‘p tarmoqli bolalar klinikasi hisoblanadi.
Muzokaralar chog‘ida kattalar uchun shifoxona va onkologik klinikani o‘z ichiga olgan tibbiy klaster loyihalarini tayyorlash va amalga oshirishni jadallashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Bundan tashqari, Koreyaning ixtisoslashtirilgan markazlarida tibbiyot xodimlarining malakasini oshirish bo‘yicha uzoq muddatli dastur ishga tushiriladi.
Ta’lim sohasida hamkorlik bo‘yicha katta tajriba to‘plangan. O‘tgan yilning martida birinchi O‘zbekiston-Koreya rektorlari forumi bo‘lib o‘tdi. Kelgusi yili navbatdagi uchrashuv o‘tkaziladi.
O‘zbekistonda Koreya fan va texnologiyalari instituti (KAIST) modeli asosida institut tashkil etish taklifi qo‘llab-quvvatlandi.
Bundan tashqari, Koreya Davlat boshqaruvi instituti va Milliy inson resurslari instituti bilan hamkorlikda Toshkentdagi Davlat boshqaruvi akademiyasi qoshida Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt o‘quv markazini ochish rejalashtirilgan.
Koreyalik mutaxassislarni jalb qilgan holda koreys tilini o‘rganish dasturlarini kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
KOIKA ko‘magida Toshkent, Samarqand, Shahrisabz, Farg‘ona va Urganchda ochilgan professional ta’lim markazlarida o‘zbekistonlik fuqarolar muvaffaqiyatli tayyorlanayotgani qayd etildi.
Koreya tomoni moliyaviy-texnik ko‘makni jalb qilgan holda bunday markazlar tarmog‘ini O‘zbekistonning boshqa hududlarida ham ochishga tayyorligini bildirdi.
Ikki xalqni yanada yaqinlashtirish maqsadida kelgusi yilni “O‘zbekiston va Koreya o‘rtasidagi o‘zaro almashinuvlar yili” deb e’lon qilish va o‘zaro madaniy tadbirlarni o‘tkazish taklif qilindi.
Bundan tashqari, 2027-yilda O‘zbekistonda koreys diasporasi istiqomat qilayotganining 90 yilligi keng nishonlanadi.
Prezidentlar bu tarixiy sanaga atab Toshkent shahridagi Koreys madaniyati va san’ati uyida muzey va kutubxona ochishga kelishib oldilar.
Davlatimiz rahbari "Elektron hukumat"ni rivojlantirishda, "Raqamli O‘zbekiston" strategiyasini ishlab chiqishda, IT-park salohiyatini mustahkamlashda va "Yu-Enter" biznes inkubatorlarini yaratishda Koreya tomonining katta hissasini qayd etdi.
Bu borada tomonlar sun’iy intellekt, biznes jarayonlarini autsorsing qilish va raqamli texnologiyalar sohasida hamkorlikni kengaytirishga kelishib oldilar.
Shuningdek, korrupsiyaga qarshi kurashish, ekologiya, mehnat migratsiyasi va boshqa muhim yo‘nalishlarda aniq takliflar ko‘rib chiqildi.
Muzokaralar yakunida davlat rahbarlari har bir yo‘nalish bo‘yicha aniq muddatlar va amalga oshirish mexanizmlari belgilangan "yo‘l xaritalari"ni qabul qilishga topshiriq berdilar.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Корея Юн Сок Ёль продолжили переговоры с участием официальных делегаций двух стран.
Были предметно обсуждены вопросы дальнейшего развития и углубления узбекско-корейских отношений особого стратегического партнерства, охватывающих все сферы и направления межгосударственного взаимодействия.
– Ваш государственный визит в Узбекистан во главе представительной делегации рассматриваем как еще одно подтверждение большого внимания развитию многопланового сотрудничества с Узбекистаном и регионом, - отметил Президент нашей страны.
Республика Корея является ключевым партнером в динамичном и инновационном развитии Узбекистана. В нашей стране запущены 726 совместных предприятий в сферах энергетики, химии, автомобильной, электротехнической, текстильной, пищевой и других отраслях. Объем корейских инвестиций превышает 7,5 миллиардов долларов, товарооборот в прошлом году достиг 2,5 миллиардов долларов.
В ходе переговоров отмечена важность формирования новой высокотехнологичной повестки узбекско-корейского особого стратегического партнерства на предстоящие 3 года.
Глава нашего государства выступил с инициативой объявить этот период «Новым временем высокотехнологичного и инновационного сотрудничества двух стран».
В данном контексте правительствам поручено подготовить Стратегическую программу по созданию в Узбекистане регионального высокотехнологичного хаба.
При этом в качестве «якорных» направлений Стратегии предложены ряд приоритетных сфер взаимодействия.
Первое, это партнерство в области критически важных минеральных ресурсов. Речь идет о глубокой переработке ресурсной базы с созданием полной цепочки добавленной стоимости.
Второе. Стратегическое сотрудничество в области полупроводников, где Республика Корея традиционно является одним из глобальных лидеров. Здесь есть планы по созданию в нашей стране первого в регионе полноценного научно-производственного кластера полупроводниковой продукции.
Третье. Полномасштабное партнёрство в химической промышленности. Подготовлены новые проекты по производству зелёного водорода и аммиака, а также выпуску готовой резинотехнической продукции.
Четвертое. Углубление кооперации в машиностроении. Этой весной запущена линия по сборке автомобилей KIA в Джизакской области. В следующем году планируется начало полноценного производства седана мощностью более 60 тысяч единиц в год.
Пятое. Трансфер технологий в создание «умного» сельского хозяйства, в том числе за счет цифровизации агросектора, внедрения «смарт» и «зеленых» технологий.
Уже достигнуты договоренности по созданию современных тепличных хозяйств и садовых комплексов в регионах нашей страны на основе возобновляемых источников энергии.
Шестое. Модернизация инфраструктуры и программа градостроительства. Отмечен высокий интерес корейских банков и компаний к модернизации транспортной инфраструктуры, проектированию и строительству объектов жилой и коммерческой недвижимости на принципах государственно-частного партнёрства.
Седьмое. Современная и безопасная энергетика. Для проработки перспективных проектов в области «зеленой» энергетики и повышения энергоэффективности стороны условились возобновить стратегический диалог на уровне министров энергетики и провести его очередную встречу в ближайшее время в Узбекистане.
С удовлетворением отмечено успешное партнерство с Эксимбанком Кореи и Фондом «EDCF», портфель совместных проектов с которыми уже превысил 3 миллиарда долларов.
Достигнута договоренность о новых проектах по линии фонда EDCF на 2 миллиарда долларов, включая поставку высокоскоростных электропоездов, реализацию второго этапа проекта «Ташкент Фарма Парк» и оснащение образовательных учреждений.
С удовлетворением отмечено, что в рамках подготовки к настоящему саммиту сформирован новый портфель проектов по вышеуказанным направлениям на сумму 9,6 миллиарда долларов.
Отдельное внимание лидеры уделили дальнейшему расширению культурно-гуманитарного обмена.
Ярким примером плодотворного партнёрства является современная многопрофильная детская клиника, созданная совместно с корейской стороной.
В ходе переговоров достигнута договоренность об ускорении подготовки и реализации проектов медицинского кластера, включающего создание университета, больницы для взрослых и онкоклиники.
Кроме того, будет запущена долгосрочная программа по повышению квалификации медицинских работников в специализированных центрах Кореи.
Накоплен солидный опыт сотрудничества в области образования. В марте прошлого года состоялся первый узбекско-корейский форум ректоров. В следующем году будет проведена очередная встреча.
Поддержаны предложения по созданию в Узбекистане иститута на основе модели Корейского института науки и технологий (KAIST).
Кроме того, прорабатывается открытие в партнерстве с Корейским институтом госуправления и Национальным институтом человеческих ресурсов Центра обучения цифровым технологиям и искусственному интеллекту при Академии госуправления в Ташкенте.
Особое внимание уделено расширению программ изучения корейского языка, в том числе с привлечением экспертов из Кореи.
Отмечена успешная подготовка узбекских граждан в созданных при содействии KOICA центрах профессионального обучения в Ташкенте, Самарканде, Шахрисабзе, Фергане и Ургенче.
Корейской стороной выражена поддержка создания сети таких центров в других регионах Узбекистана с привлечением финансово-технического содействия.
В целях еще большего сближения народов двух стран предложено объявить следующий год «Годом взаимных обменов Узбекистана и Кореи» с перекрестным проведением культурных мероприятий.
Кроме того, в 2027 году будет широко праздноваться 90-летие проживания корейской диаспоры в Узбекистане.
Стороны договорились к этой знаменательной дате открыть музей и библиотеку в Доме корейской культуры и искусства в городе Ташкенте.
Глава нашего государства отметил большой вклад корейской стороны в развитие «Электронного правительства», содействие в разработке стратегии «Цифровой Узбекистан», укрепление потенциала IT-парка и создание бизнес-инкубаторов «U-Enter».
В этом плане стороны условились расширить партнерство в области искусственного интеллекта, аутсорсинга бизнес-процессов и цифровых технологий.
Также были рассмотрены конкретные предложения в области борьбы с коррупцией, экологии, трудовой миграции и других важных направлениях.
По итогам переговоров главы государств поручили принять «дорожные карты» по каждому направлению с конретными сроками и механизмами реализации.