“President Tech Award” sovrin va investitsiya jamg‘armasi 1 million dollardan 5 million dollarga oshirildi
O‘zbekiston Prezident Shavkat Mirziyoyev joriy yilning 24-fevral kuni Koʻksaroy qarorgohida boʻlib oʻtgan yoshlar bilan muloqot doirasida “Raqamli texnologiyalar yoʻnalishida eng yaxshi startap” – “President Tech Award” loyihasi gʻoliblarining taqdimoti bilan tanishib, startap loyihalarni qoʻllab-quvvatlashga mablagʻlar yanada koʻpaytirilishini aytib, yoshlar oʻzlarining yangicha qarashlari va gʻoyalari bilan yana qaysi soha va yoʻnalishlarda izlanishi kerakligi yuzasidan tavsiyalarini bergan edi.
Yangi mavsumda davlatimiz rahbari tashabbusi bilan “President Tech Award” sovrin va investitsiya jamg‘armasi 1 million dollardan 5 million dollarga oshirildi. Shundan 1 million dollar inkubatsiya bosqichidagi istiqbolli loyihalarni grant asosida qo‘llab-quvvatlashga, 4 million dollar esa eng salohiyatli startaplarga venchur investitsiyalar shaklida yo‘naltiriladi.
Shu maqsadda bugun, 1-iyul kuni “Powering the Startup Ecosystem” tadbiri doirasida “President Tech Award” tanlovining yangi mavsumi hamda sun’iy intellekt yo‘nalishidagi ilk milliy tanlov – “President AI Award”ning rasmiy taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov, xalqaro ekspertlar, mentorlar, investorlar hamda startap ekotizimi vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot davomida mamlakatda AT tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, innovatsion loyihalarni rivojlantirish, sun’iy intellekt yo‘nalishidagi startaplarni rag‘batlantirish hamda yoshlarning global bozorda raqobatbardosh mahsulotlar yaratishi uchun yaratilayotgan yangi imkoniyatlar haqida ma’lumot berildi.
Ta’kidlanganidek, so‘nggi yillarda O‘zbekistonda startap ekotizimini rivojlantirish borasida muhim natijalarga erishildi. StartupBlink xalqaro reytingiga ko‘ra, O‘zbekiston 227,3 foizlik o‘sish bilan dunyodagi eng tez rivojlanayotgan startap ekotizimi sifatida “Yil davlati” e’tirofiga sazovor bo‘ldi. So‘nggi ikki yil ichida mamlakat reytingda 32 pog‘onaga yuqoriladi, Toshkent shahri esa ilk bor Markaziy Osiyoning yetakchi startap markazi sifatida qayd etildi.
Vazir Sherzod Shermatov o‘z nutqida Prezident tashabbusi bilan yo‘lga qo‘yilgan “President Tech Award” qisqa vaqt ichida minglab yoshlarning innovatsion g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash va ularni xalqaro bozorga olib chiqishda muhim platformaga aylanganini ta’kidladi.
Qayd etilganidek, tanlov tashkil etilganidan buyon 13 mingdan ortiq ishtirokchi va 1800 dan ortiq jamoa unda ishtirok etdi. G‘olib startaplar 10 million AQSH dollaridan ortiq investitsiyalarni jalb qilib, 400 dan ortiq yangi ish o‘rni yaratishga muvaffaq bo‘ldi.
Shuningdek, ilk bor sun’iy intellekt texnologiyalariga bag‘ishlangan “President AI Award” tanlovi ham yo‘lga qo‘yildi. Umumiy 1 million dollar miqdoridagi investitsiya jamg‘armasiga ega mazkur tanlov davlat boshqaruvi, sanoat va tadbirkorlik, sog‘liqni saqlash, ta’lim hamda yashil iqtisodiyot va agrotexnologiyalar yo‘nalishlarida sun’iy intellekt asosidagi innovatsion yechimlarni ishlab chiqayotgan startaplarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.
Tanlov doirasida saralangan startaplar xalqaro ekspertlar va mentorlar bilan ishlash, akseleratsiya dasturlarida ishtirok etish, investorlar oldida o‘z loyihalarini taqdim etish hamda xalqaro bozorlarga chiqish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
“President AI Award” doirasida beshta ustuvor yo‘nalish bo‘yicha jami 25 ta startap akseleratsiya dasturiga qabul qilinadi. Ishtirokchilar o‘z loyihalarini xalqaro ekspertlar va mentorlar ko‘magida takomillashtirish, investorlar va hamkorlarga taqdim etish hamda sun’iy intellekt sohasidagi innovatsion ishlanmalarini rivojlantirish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Tanlovning umumiy investitsiya jamg‘armasi 1 million dollarni tashkil etadi. Mablag‘lar beshta yo‘nalish bo‘yicha 15 nafar g‘olib o‘rtasida taqsimlanadi. Har bir yo‘nalish bo‘yicha birinchi o‘rin uchun 100 ming dollar, ikkinchi o‘rin uchun 60 ming dollar va uchinchi o‘rin uchun 40 ming dollar miqdorida investitsiya ajratiladi. Mablag‘lar tasdiqlangan KPI ko‘rsatkichlariga erishilgandan so‘ng ikki bosqichda taqdim etiladi.
Tadbir yakunida O‘zbekistonda innovatsion tadbirkorlik va sun’iy intellekt ekotizimini izchil rivojlantirish, startaplarni qo‘llab-quvvatlash hamda global miqyosda raqobatbardosh AT kompaniyalarni shakllantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar izchil davom ettirilishi ta’kidlandi.
“President Tech Award” va “President AI Award” tanlovlarida ishtirok etish uchun arizalar awards.gov.uz portali orqali qabul qilinadi.

В ходе встречи с молодежью, состоявшейся 24 февраля текущего года в резиденции «Куксарой», Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией проектов-победителей конкурса «President Tech Award» в номинации «Лучший стартап в сфере цифровых технологий». Тогда глава государства подчеркнул, что объем поддержки стартап-проектов будет значительно увеличен, а также дал молодым разработчикам рекомендации относительно перспективных направлений для реализации инновационных идей.
По инициативе Президента призовой и инвестиционный фонд President Tech Award в новом сезоне увеличен с 1 миллиона до 5 миллионов долларов США. Из этой суммы 1 миллион долларов будет направлен на грантовую поддержку перспективных проектов, находящихся на стадии инкубации, а 4 миллиона долларов — на венчурные инвестиции в наиболее перспективные стартапы.
В связи с этим 1 июля в рамках мероприятия «Powering the Startup Ecosystem» состоялась официальная презентация нового сезона конкурса President Tech Award, а также первого национального конкурса в сфере искусственного интеллекта — President AI Award.
В мероприятии приняли участие министр цифровых технологий Шерзод Шерматов, международные эксперты, менторы, инвесторы и представители стартап-экосистемы.
В ходе презентации была представлена информация о новых возможностях, создаваемых в стране для поддержки ИТ-предпринимательства, развития инновационных проектов, стимулирования стартапов в сфере искусственного интеллекта, а также для создания молодыми разработчиками конкурентоспособных продуктов мирового уровня.
Как было отмечено, за последние годы Узбекистан добился значительных результатов в развитии стартап-экосистемы. Согласно международному рейтингу StartupBlink, Узбекистан признан самой быстрорастущей стартап-экосистемой мира с показателем роста 227,3% и удостоен звания «Страна года». За последние два года республика поднялась в рейтинге на 32 позиции, а Ташкент впервые стал ведущим стартап-хабом Центральной Азии.
В своем выступлении министр цифровых технологий Шерзод Шерматов отметил, что учрежденный по инициативе Президента конкурс President Tech Award за короткое время стал важной площадкой для поддержки инновационных идей тысяч молодых людей и их выхода на международный рынок.
По его словам, с момента запуска конкурса в нем приняли участие более 13 тысяч человек и свыше 1 800 команд. Стартапы-победители привлекли более 10 миллионов долларов США инвестиций и создали свыше 400 новых рабочих мест.
В новом сезоне по инициативе главы государства призовой и инвестиционный фонд President Tech Award увеличен с 1 миллиона до 5 миллионов долларов США. Из них 1 миллион долларов будет направлен на грантовую поддержку перспективных проектов на стадии инкубации, а 4 миллиона долларов — в виде венчурных инвестиций наиболее перспективным стартапам.
Кроме того, впервые учрежден специализированный конкурс President AI Award, посвященный технологиям искусственного интеллекта. Общий инвестиционный фонд конкурса составляет 1 миллион долларов США. Конкурс направлен на поддержку стартапов, разрабатывающих инновационные решения на основе искусственного интеллекта в пяти приоритетных направлениях: государственное управление, промышленность и предпринимательство, здравоохранение, образование, а также «зеленая» экономика и агротехнологии.
В рамках President AI Award в акселерационную программу будут отобраны 25 стартапов по пяти приоритетным направлениям. Участники получат возможность совершенствовать свои проекты при поддержке международных экспертов и менторов, представлять их инвесторам и партнерам, а также развивать собственные инновационные решения в сфере искусственного интеллекта.
Общий инвестиционный фонд конкурса составляет 1 миллион долларов США. Средства будут распределены между 15 победителями по пяти направлениям: 100 тысяч долларов за первое место, 60 тысяч долларов — за второе и 40 тысяч долларов — за третье. Финансирование будет предоставляться в два этапа после достижения утвержденных KPI.
По итогам мероприятия было подчеркнуто, что работа по развитию инновационного предпринимательства и экосистемы искусственного интеллекта в Узбекистане, поддержке стартапов и формированию конкурентоспособных ИТ-компаний мирового уровня будет последовательно продолжена.