Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasini rivojlantirish ishlari tahlil qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19 sentyabr kuni axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari tizimidagi ishlarni tahlil qilish, sohani jadal rivojlantirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlarni belgilashga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
– Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari rivoji barcha sohalarning jadal taraqqiyotiga xizmat qiladi, odamlarga qulaylik yaratadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Yil boshida ushbu muhim sohani rivojlantirish boʻyicha belgilab berilgan koʻplab vazifalar ijrosi toʻliq taʼminlanmadi. Tarmoqqa investitsiya jalb etish, xizmatlar va tayyor dasturiy mahsulotlarni eksport qilish ahvoli bizni umuman qoniqtirmaydi.
Shuning uchun vazirlikning rahbariyatini oʻzgartirishga majbur boʻldik. Yangi vazir va uning oʻrinbosarlari bundan tegishli xulosa qilib, oʻz ishlarini mutlaqo boshqacha tarzda tashkil etishlari lozim. Mavjud muammolarni tezroq bartaraf etish va tarmoqni tubdan rivojlantirish, jalb etilayotgan investitsiyalar va eksport hajmini keskin koʻpaytirish, eng muhimi, qisqa davrda tizimda sezilarli ijobiy oʻzgarishlarni taʼminlash kerak, – dedi Prezident.
Majlisda davlatimiz rahbarining 2018 yil 19 fevraldagi “Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmoni va Prezident huzuridagi yigʻilishlarda berilgan topshiriqlar ijrosini taʼminlash qanday borayotgani tahlil qilindi. Sohani jadal rivojlantirish boʻyicha muhim vazifalar belgilab berildi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasiga xorijiy investitsiyalarni jalb etish, toʻgʻridan-toʻgʻri sarmoyalar ishtirokidagi loyihalar hissasini oshirish zarurligi taʼkidlandi. Joriy yilda kamida 200 million dollar, 2019 yilda esa investitsiyalar, ayniqsa, toʻgʻridan-toʻgʻri sarmoyalar hajmini 500 million dollarga yetkazish vazifasi qoʻyildi.
“Oʻzbektelekom” kompaniyasining nufuzini oshirish, “Oʻzmobayl” milliy mobil aloqa operatorini rivojlantirish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Sohada xizmatlarni eksport qilish yetarli emasligi, bu koʻrsatkichni keskin oshirish, eng avvalo, dasturiy taʼminot yaratish va eksportni koʻpaytirish kerakligi taʼkidlandi.
Telefon va internet foydalanuvchilariga koʻrsatilayotgan xizmatlar sifati pastligi, mavjud aloqa tarmoqlarining atigi 27 foizi optik tolali, qolgani mis simli liniyalardan iborat ekani tanqid qilindi. Internet tarmogʻiga ulanish tezligini oshirish, aloqa tarmoqlarini toʻliq optik tolaga almashtirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
“Elektron hukumat” tizimini yanada rivojlantirish, interaktiv davlat xizmatlari koʻrsatishni keskin yaxshilash boʻyicha vazifalar belgilab berildi. Pochta aloqasifaoliyatini tubdan takomillashtirish zarurligi taʼkidlandi.
Axborot xavfsizligini mustahkamlash masalasiga eʼtibor qaratildi.
Sohada kadrlar tanqisligi sezilayotgani, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va uning filiallarida ilmiy salohiyatga ega pedagoglar bor-yoʻgʻi 21 foizni tashkil etishi qayd qilindi. Shu bois universitetda oʻqituvchilarning ilmiy salohiyatini oshirish va ilmiy-tadqiqot ishlari koʻlamini kengaytirish zarurligi taʼkidlandi.
Xorijiy tajribani chuqur oʻrgangan holda, mamlakatimizda axborot-kommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirishga qaratilgan 5 yillik milliy dasturni ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.

Проанализирована работа по развитию информационных технологий и коммуникаций
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 19 сентября провел совещание, посвященное анализу проводимой работы в системе информационных технологий и коммуникаций, определению дополнительных мер по ускоренному развитию сферы.
– Информационные технологии и коммуникации способствуют ускоренному развитию всех сфер, создают удобства для людей, - сказал Шавкат Мирзиёев. – Определенные в начале года задачи по развитию этой сферы не выполнены полностью. Совершенно неудовлетворительно состояние привлечения инвестиций в отрасль, экспорта услуг и готовых программных продуктов.
Поэтому мы были вынуждены заменить руководство министерства. Новый министр и его заместители должны сделать соответствующие выводы и организовать свою работу совершенно по-иному. Необходимо быстро устранить имеющиеся проблемы и ускоренно развивать отрасль, резко увеличить объем инвестиций и экспорта, самое важное, обеспечить положительные изменения в системе в скорейшее время, – сказал Президент.
На совещании проанализирован ход исполнения Указа главы государства “О мерах по дальнейшему совершенствованию сферы информационных технологий и коммуникаций” от 19 февраля 2018 года и данных на совещаниях у Президента поручений. Определены важные задачи по ускоренному развитию сферы.
Отмечалась необходимость привлечения иностранных инвестиций в сферу информационных технологий и коммуникаций, увеличения количества проектов с участием прямых иностранных инвестиций. Поставлена задача довести объем инвестиций, особенно прямых, до 200 миллионов долларов в текущем и 500 миллионов долларов в 2019 году.
Даны поручения по повышению авторитета компании “Узбектелеком”, развитию национального оператора мобильной связи “Узмобайл”.
Отмечалось, что в отрасли недостаточен уровень экспорта услуг, необходимо резко увеличить этот показатель, прежде всего за счет расширения разработки и экспорта программной продукции.
Подвергнуты критике низкое качество оказываемых пользователем услуг телефонии и доступа в интернет, а также тот факт, что всего 27 процентов существующих сетей связи построены на оптико-волоконных, остальная часть – на медных линиях. Даны указания по ускорению скорости подключения к интернету, полной замене сетей связи оптико-волоконными линиями.
Определены задачи по дальнейшему развитию системы “Электронное правительство”, кардинальному улучшению оказания интерактивных государственных услуг. Указано на необходимость коренного совершенствования деятельности почтовой связи.
Было уделено внимание и укреплению информационной безопасности.
Отмечалось, что в отрасли ощущается нехватка кадров, в Ташкентском университете информационных технологий и его филиалах педагоги с научным потенциалом составляют всего 21 процент от общей численности преподавательского состава. В связи с этим отмечена необходимость повышения научного потенциала преподавателей и расширения масштаба научно-исследовательских работ в университете.
Поручено разработать рассчитанную на пять лет национальную программу развития информационно-коммуникационной инфраструктуры страны на основе глубокого изучения зарубежного опыта.