Bugun texnologiyalar shiddat bilan rivojlanmoqda. Zamonaviy axborot texnologiyalari hayotimizning har bir jabhasiga kirib bordi. Hozirda har bir mamlakatning rivojlanishi va uning raqobatbardoshligi zamonaviy raqamli texnologiyalarning davlat va jamiyat hayotining barcha sohalariga qay darajada joriy etilganiga bogʻliq boʻlmoqda. Buni isboti sifatida bir yildan ortiq vaqtda davom etayotgan pandemiya sharoitida raqamli texnologiyalar qanchalik muhim va zarurligini hayotning oʻzi koʻrsatib turibdi.
Shuning uchun, yana bir muhim hujjat – “Raqamli Oʻzbekiston – 2030” strategiyasi qabul qilindi (2020 yil 5 oktyabrdagi PF-6079). Mazkur Strategiya doirasida hududlarni va tarmoqlarni raqamli transformatsiya qilish dasturlari belgilab berildi, maqsadli koʻrsatkichlar, elektron davlat xizmatlari va ularning toʻlov mexanizmlarini takomillashtirish boʻyicha “yoʻl xaritalari” tasdiqlandi.
Ushbu qarorlar doirasida “Elektron hukumat loyihalarini boshqarish markazi” tashkil etildi. Markaz tomonidan bugungi kunda elektron hukumat tizimini yanada rivojlantirish borasida samarali ishlar qilinmoqda.
Elektron hukumatni keng joriy qilishda asosiy masalalardan biri oson, qulay va xavfsiz identifikatsiya hisoblanib, hozirda Elektron hukumat foydalanuvchilarini identifikatsiya qilishning amaldagi axborot tizimidagi mavjud kamchiliklar, kuzatilayotgan uzilishlar bartaraf qilindi hamda qulay va sodda roʻyxatdan oʻtish imkoniyatini yaratish maqsadida tizimning yangi talqini ishlab chiqilib, ishga tushirildi (www.id.egov.uz). Eski tizimda roʻyxatdan oʻtgan aktiv foydalanuvchilar maʼlumotlari yangi tizimga avtomatik migratsiya qilindi.
Tizimning ishga tushishiga qisqa vaqt boʻlganiga qaramasdan, bugungi kunda uning foydalanuvchilari soni 220 mingtaga ortib, 820 mingtaga yetdi.
Davlat organlarida elektron hukumatning joriy etilgan va joriy etilayotgan axborot tizimlari hisobini yuritish va monitoringini olib borish, shuningdek, loyiha-texnik hujjatlarni koʻrib chiqish jarayonini elektron shaklga oʻtkazish imkoniyatini yaratish maqsadida Elektron hukumatning axborot tizimlari va resurslarining yagona reyestri axborot tizimi ishlab chiqilib, sinov tariqasida ishga tushirildi (www.reestr.uz).
Elektron hukumatning maʼlumotnomalar va klassifikatorlar registri (www.cs.egov.uz) axborot tizimining yangi talqini ishlab chiqildi va sinov tariqasida ishga tushirildi. Ushbu tizimning asosiy maqsadi – elektron davlat xizmatlarini koʻrsatishda davlat idoralari axborot tizimlarining idoralararo elektron hamkorligi doirasida yagona talablarga muvofiq zamonaviy maʼlumotnomalar va tasniflagichlarni shakllantirish, saqlash, yangilash va taʼminlashdan iborat. Bugungi kunga kelib Registrda 13 ta tashkilot tomonidan 41 ta klassifikator kiritilgan.
Maʼlumotning “qimmatliligi” – uning dolzarbligi bilan oʻlchanadi. Bu borada bugungi kunda Davlat statistika qoʻmitasi bilan hamkorlikda Oʻzbekiston Respublikasi Ochiq maʼlumotlar portalining yangi talqini ishlab chiqilmoqda. Ushbu yangilangan portal davlat organlarining axborot tizimlari integratsiyasini nazarda tutadi va maʼlumotlarni oʻz vaqtida yangilashning monitoring tizimini taʼminlaydi.
Bugungi kunga qadar joriy portalda 149 ta davlat idoralari tomonidan 11 mingdan ortiq maʼlumotlar toʻplami joylashtirilgan boʻlib, ulardan foydalanishlar soni 7,5 mln.dan ortiq.
Kelgusida Elektron hukumat loyihalarini boshqarish markazi tomonidan Yagona portalda davlat bojlarini va davlat organlari tomonidan solingan jarimalarni va boshqa toʻlovlarni tegishli bank va boshqa toʻlov tizimlari orqali onlayn tarzda toʻlash boʻyicha davlat xizmatlarini koʻrsatuvchi alohida platforma ishlab chiqilishi koʻzda tutilgan hamda elektron hukumat infratuzilmasini yaratish ishlarini sifatli va samarali davom ettirish, shu jumladan aholiga koʻrsatiladigan elektron davlat xizmatlari koʻlamini va ularning samaradorligini oshirish maqsadida idoralararo integratsion platforma tizimini takomillashtirish borasida ishlar amalga oshiriladi.
Shu bilan birga, Davlat xizmatlari va boshqa elektron hukumat axborot tizimlari xizmatlarini koʻrsatganlik uchun toʻlanadigan davlat boji va yigʻimlar miqdorini hisobga olishning yagona billing tizimini takomillashtirish va tegishli tashkilotlar axborot tizimlari bilan bosqichma-bosqich integratsiya qilish va Oʻzbekiston Respublikasi ochiq maʼlumotlar portalining yangi talqinini ishlab chiqish va u orqali yangi maʼlumotlarni qoʻshishga onlayn soʻrov yuborish, integratsiyalash va maxsus veb-servislar orqali maʼlumotlarni toʻgʻridan-toʻgʻri yuklab olish imkoniyati yaratilishi koʻzda tutilgan.

Проекты электронного правительства дают ощутимый эффект
Сегодняшний век – век динамичного технологического развития. Современные информационно-коммуникационные технологии проникают во все сферы жизнедеятельности. Сегодня развитие и конкурентоспособность любого государства зависит от уровня развития современных цифровых технологий в обществе. Пандемия COVID-19 еще раз подтвердила важность и актуальность внедрения цифровых технологий.
С целью развития цифровых технологий в республике соответствующим Указом Президента №УП-6079 от 5 октября 2020 года была утверждена Стратегия «Цифровой Узбекистан — 2030». В рамках данной Стратегии определена программа цифровой трансформации отраслей и регионов, утверждены «дорожные карты» целевых показателей, развитию системы электронных государственных услуг.
Создан Центр по управлению проектами электронного правительства, который ведет плодотворную работу по развитию системы E-gov.
Одним из важных вопросов в рамках широкого внедрения электронного правительства является вопрос удобной и безопасной идентификации. В соответствии с этим запущена новая версия Единой информационной системы идентификации пользователей системы «Электронное правительство» (www.id.egov.uz). В новой версии устранены недостатки, упрощена система регистрации. Сведения о пользователях в автоматическом режиме были перенесены со старой системы.
Несмотря на то, что система была запущена в недавнем времени, в настоящее время количество его пользователей увеличилось еще на 220 тысяч человек, тем самым достигнув 820 тысяч (в старой системе – 600 тысяч).
Также была разработана новая версия Регистра справочников и классификаторов Электронного правительства (www.cs.egov.uz). Основная цель данной системы — формирование, хранение, обновление и пополнение современных справочников и классификаторов информационных систем государственных органов на основе единых требований в рамках межведомственного электронного сотрудничества. К настоящему времени в Регистре со стороны 13 организаций внесен 41 классификатор.
Ценность информации определяется ее актуальностью. В этом контексте в сотрудничестве с Государственным комитетом по статистике ведется работа по разработке новой версии Портала открытых данных Республики Узбекистан. В рамках портала предусматривается интеграция информационных систем государственных органов и создание системы мониторинга обновления данных.
К настоящему времени 149 государственных органов разместили на портале свыше 11 тысячи баз данных, а количество пользователей превысило 7,5 миллиона человек.
В дальнейшем Центром по управлению проектами электронного правительства предусматривается разработка на Едином портале отдельной платформы по онлайн-оплате через банки и платежные системы штрафов, таможенных и других платежей. Также с целью проведения качественных работ по созданию инфраструктуры электронного правительства, в частности, с целью повышения объемов и эффективности оказываемых электронных госуслуг предусматривается совершенствование межведомственной интеграционной платформы.
Также намечается совершенствовать единую биллинговую систему по учету поступлений за оказывамые государственные услуги и других информационных систем электронного правительства, поэтапно интегрировать с информационными системами других организаций, разработать новую версию Портала открытых данных Республики Узбекистан, в том числе запрашивать данные через отправление через портал онлайн-запросов, создать возможности по получению (онлайн-загрузке) данных через специальные веб-сервисы.