Ҳуқуқбузарликларни олдини олиш – устувор вазифа
Сирдарё вилояти хуқуқ-тартибот органлари ходимлари билан ҳамкорликда 2017 йилда режалаштирилган чора-тадбирларни амалга ошириш мақсадида, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Адлия Вазирлиги томонидан 2015 йил 7 майда №1532-сон билан рўйхатга олинган «Радиоэлектрон воситалар ва юқори частотали қурилмаларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудида олиш (бериш), лойиҳалаш, қуриш (ўрнатиш), ишлатиш ҳамда чет эллардан олиб қириш тартибига риоя қилиниши устидан назоратни ташкил этишда вазирлик ва идораларнинг ўзаро ҳамкорлиги тўғрисида Низом»нинг ижросини таъминлаш мақсадида 2017 йил 27 апрелда Сирдарё вилояти ЭММХ ходимлари томонидан Сирдарё вилояти ички ишлар бошқармасининг барча профилактика инспекторлари учун ўқув семинари ўтказилди.
Мазкур семинарда ҳуқуқбузарликларнинг самарали профилактикасини амалга ошириш давлат органлари, шу жумладан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, бошқа давлат ташкилотлари, шунингдек хўжалик бошқаруви органларининг устувор вазифаси эканлиги таъкидлаб ўтилди. Амалга оширилаётган профилактика чора-тадбирларининг мазмун-моҳияти ҳақидаги маълумотларни аҳолига етказиш масалаларида оммавий ахборот воситалари билан фаол ҳамкорлик қилиш, Интернет бутунжаҳон ахборот тармоғи имкониятларидан кенг фойдаланиш, содир этилган ҳуқуқбузарликлар ва уларни бартараф этиш жараёни тўғрисида кенг жамоатчиликни тезкор хабардор қилиш масалаларига алоҳида тўхталиб ўтилди.
Шунингдек семинарда, Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодексининг 152-моддаси иккинчи ва учинчи қисмлардаги «Радиоэлектрон воситалари ёки юқори частотали қурилмаларни тайёрлаш, олиш, сотиш ёки ўзгага доимий ёхуд вақтинча фойдаланиш учун бериш тартибини бузиш» бўйича ҳуқуқбузарлик содир этилган тақдирда Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатлари билан ваколат бериб қўйилган - ички ишлар органлари томонидангина маъмурий йўл билан ушлаб туришни амалга ошириш мумкинлиuи таъкидлаб ўтилди.
Ўқув семинари иштирокчилари радиочастота спектридан фойдаланиш соҳасидаги ўзларини қизиқтирган саволларга батафсил ва асосланган жавоблар олишди. Шунингдек, Сирдарё вилояти ҳудудида радиочастота спектридан фойдаланишда ҳуқуқбузарликларни олдини олиш бўйича ҳамкорликни янада яхшилаш бўйича қарор қабул қилинди.

Профилактика правонарушений – приоритетная задача
27 апреля 2017 года в рамках выполнения плана совместных мероприятий по проведению учебных семинаров с правоохранительными органами Сырдарьинской области на 2017 год, а также  во исполнение требований «Положения о взаимодействии министерств и ведомств при организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), проектирования, строительства (установки), эксплуатации на территории Республики Узбекистан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», зарегистрированного в Министерстве Юстиции Республики Узбекистан №1532 от 07.05.2015 года сотрудниками Службы ЭМС Сырдарьинской области проведён учебный семинар для всех инспекторов профилактики Управления внутренних дел Сырдарьинской области.
На семинаре было отмечено, что проведение эффективной профилактики правонарушений является приоритетной задачей государственных, в том числе правоохранительных органов, органов государственной власти на местах, иных государственных организаций, а также органов хозяйственного управления. Одним из основных инструментов профилактики правонарушений в области радиочастотного спектра является  активное взаимодействие со средствами массовой информации, широкое использование возможностей всемирной информационной сети Интернет в вопросах доведения до населения сути и значения проводимых профилактических мероприятий, оперативное информирование широкой общественности о совершенных правонарушениях и мерах по их пресечению.
На семинаре было отмечено, что согласно Статьи-287 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, при совершении правонарушений предусмотренных частями второй и третьей Статьи-152 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности «Нарушение порядка изготовления, приобретения, продажи либо передачи в постоянное или во временное пользование радиоэлектронных средств или высокочастотных устройств» административное задержание может производиться лишь органами внутренних дел, уполномоченными на то законодательством Республики Узбекистан.
Участники учебного семинара получили подробные и основательные ответы на все интересующие их вопросы. По итогам учебного семинара было принято решение о необходимости усиления совместной деятельности по профилактике правонарушений в области радиочастотного спектра на территории Сырдарьинской области.