Internetni boshqarish boʻyicha 4-Markaziy Osiyo forumi boʻlib oʻtmoqda
Forum har yili Markaziy Osiyo mamlakatlari, MDH va Yevropadan 200 nafar ishtirokchini oʻzida birlashtiradigan Markaziy Osiyo mamalakatlarida Internetni boshqarish siyosati masalalarini muhokama qilish boʻyicha ochiq maydon hisoblanadi.
Bu yil forumning asosiy mavzusi Markaziy Osiyo imkoniyatlarini kengaytirishda Internetni rivojlantirish deb ataladi. Internetni boshqarish sohasi mutaxassislari, vazirliklar, aloqa agentliklari, huquq-tartibot organlari, shuningdek, xalqaro tashkilotlar va tijorat kompaniyalari, tadqiqot markazlari vakillari muhokamalarda ishtirok etmoqdalar, kiberxavfsizlik, Internet erkinligi va uni muvofiqlashtirish, DNS tarmogʻini rivojlantirish hamda Internetdan foydalanish, shuningdek, Internetni boshqarish masalasida global va milliy yondashuvlar borasidagi muammolarni qanday hal etish yuzasidan ilgʻor tajribalar bilan oʻrtoqlashmoqdalar.
Forum doirasida toʻrtta ishchi guruh alohida tematik mavzular ustida ish olib bormoqdalar va ushbu mavzular asosida Markazi Osiyo uchun siyosiy tavsiyalar shakllantiriladi.
Internetni boshqarish boʻyicha 4-Markaziy Osiyo forumi Oʻzbekistonda ushbu yoʻnalishdagi birinchi forum sanalib, Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, YEXHTning Oʻzbekistondagi ofisi va Qirgʻiziston Respublikasining “Internet siyosatining fuqarolik tashabbusi” jamoat fondi, ICANN, Internet Society, RIPE NCC, Facebook, Kasperskiy laborotoriyasi, IGFSA, UZTELECOM va Toshkent shahridagi Inha universiteti tomonidan tashkil etilmoqda.

Проходит 4-ый Центрально-Азиатский форум по управлению интернетом
Форум является открытой площадкой для обсуждения вопросов политики по управлению интернетом в странах Центральной Азии, которая ежегодно собирает около 200 участников из стран Центральной Азии, СНГ и Европы.
В этом году главной темой форума станет развитие интернета для расширения возможностей Центральной Азии. Специалисты в области управления интернетом, представители министерств, агентств связи, правоохранительных органов, также представителей международных организаций и коммерческих компаний, исследовательских центров участвуют в обсуждениях и обмениваются передовым опытом в отношении того, как решать проблемы, связанные с кибербезопасностью, свободой и регулированием Интернета, развитием отрасли DNS и доступом к Интернету, а также глобальные и национальные подходы к управлению Интернетом.
В рамках Форума четыре рабочие группы будут работать над отдельными тематическими вопросами, на основе которых будут сформулированы политические рекомендации для региона Центральной Азии.
4-й Центрально-азиатский форум по управлению Интернетом является первым в своем роде в Узбекистане и организуется Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, офиса ОБСЕ в Узбекистане и Общественным фондом «Гражданская инициатива интернет политики» Кыргызской Республики, при поддержке ICANN, Internet Society, RIPE NCC, Facebook, Лаборатории Касперского, IGFSA, UZTELECOM и Университета ИНХА.