2019 yildagi Butunjahon radioaloqa anjumaniga Tayyorgarlik yigʻinining ikkinchi sessiyasi boʻlib oʻtmoqda
2019-yilning 18-fevral kuni Jeneva (Shveysariya) shahrida Xalqaro elektraloqa ittifoqi (XEI)ning 2019-yildagi Butunjahon radioaloqa anjumaniga Tayyorgarlik yigʻinining ikkinchi sessiyasi (ATY-19-2) oʻz ishini boshladi.
XEI Bosh kotibi Xoulin Chjao oʻzining qutlov soʻzida axborot-kommunikatsiya texnologiyalari rivoji, yuklatilgan vazifalarga erishish uchun radiochastotalardan foydalanishning ahamiyati tobora ortib borayotganini eʼtirof etdi. Shuningdek, ATY-19-2 raisi janob Xolid Al-Avadiy (BAA) hamda 2018 yil oktyabr oyidagi Muxtor huquqli anjumanda saylangan XEIning uch sektori direktorlarini taqdim etdi.
ATY-19-2 doirasida radioaloqa texnologiyalari va ularning ehtiyojlariga muvofiq boʻlgan radiochastotalardan samarali foydalanish masalalari uchun anjuman kun tartibi savollari orqali belgilangan murakkab vazifalarga yechim topiladi.
Xalqaro tashkilotlarni hisobga olgan holda, XEIning 103 aʼzo davlatidan 1400 nafardan ortiq delegat va Radioaloqa sektorining 86 nafar aʼzosi yigʻinda ishtirok etmoqda. ATY-19-2 davomida 2019 yildagi Butunjahon radioaloqa anjumani (BRA-19) kun tartibidagi chastotalar, reglament, texnik, ekspluatatsiya va bajariladigan ish tartibi bandlarining turli jihatlari boʻyicha tayyorgarlik tadqiqotlari natijalari koʻrib chiqiladi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, “Elektromagnit moslashuv markazi” DUK va “UNICON.UZ” DUK mutaxassislari ATY-19-2da Oʻzbekiston Respublikasi Aloqa maʼmuriyatini taqdim etmoqdalar.
ATY-19-2 tadbiri davomida BRA-19 uchun BRA-19 masalalari boʻyicha XEIning Radioaloqa sektorining toʻrt yillik tadqiqotlari natijalarini koʻrib chiqish va muhokama qilish asosida ATY-19-2ning umumlashtirilgan Hisoboti ishlab chiqiladi. ATY-19-2 oʻz ishini 2019-yilning 28-fevraliga qadar davom ettiradi.

Проходит вторая сессия Подготовительного собрания к Всемирной конференции радиосвязи 2019 года
18 февраля 2019 года в городе Женева (Швейцария) начала свою работу вторая сессия Подготовительного собрания к Всемирной конференции радиосвязи 2019 года (ПСК-19-2) Международного союза электросвязи (МСЭ).
С приветственным словом выступил Генеральный секретарь МСЭ Хоулинь Чжао, отметил возрастающую важность использования радиочастот для развития информационно-коммуникационных технологий, достижения поставленных задач, представил председателя ПСК-19-2 г-на Халид Ал-Авади (ОАЭ), а также избранных на Полномочной конференции МСЭ в октябре 2018 года директоров трёх секторов МСЭ.
На ПСК-19-2 решаются сложные задачи, определённые вопросами повестки дня конференции для эффективного использования технологий радиосвязи и соответствующих потребностей для них радиочастот.
Более 1400 делегатов из 103 Государств − Членов МСЭ и 86 Членов Сектора радиосвязи, включая международные организации, участвуют в работе собрания. В ходе ПСК-19-2 будут рассмотрены результаты подготовительных исследований по частотным, регламентным, техническим, эксплуатационным и процедурным аспектам пунктов повестки дня Всемирной конференции радиосвязи 2019 года (ВКР-19).
Администрацию связи Республики Узбекистан на ПСК-19-2 представляют специалисты из Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, ГУП «Центр электромагнитной совместимости» и ГУП «UNICON.UZ».
В ходе работы ПСК-19-2 будет выработан консолидированный Отчёт ПСК-19-2 для ВКР-19 на основе рассмотрения и обсуждения результатов, проведённых в течение четырёхлетних исследований Сектора радиосвязи МСЭ по вопросам ВКР-19. Работа ПСК-19-2 продолжится до 28 февраля 2019 года.