2023 YILGI BUTUNJAHON RADIOALOQA KONFERENSIYASIGA TAYYORGARLIK YIG‘ILISHINING IKKINCHI SESSIYASI BO‘LIB O‘TMOQDA
2023-yilning 27-mart kuni Jeneva shahrida (Shveytsariya) Xalqaro elektraloqa ittifoqining (XEI) 2023-yilgi Butunjahon radioaloqa konferensiya(BRK)siga tayyorgarlik yig‘ilishi(KTY23-2)ning ikkinchi sessiyasi o‘z ishini boshladi.
Yig‘ilishda XEIga a’zo davlatlardan 2000 ga yaqin radiochastota spektrini tartibga solish sohasidagi mutaxassislar ishtirok etishmoqda.
Mazkur tadbir doirasida BRK-23 ga taluqli boʻlgan Radioaloqa reglamentiga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish loyihalari; BRK-23 kun tartibidagi IMT-2020 identifikastisyasi uchun yangi radiochastota polosalari; harakatdagi radioaloqa xizmati uchun 3600-3800 MHz radiochastota polosasini birlamchi taqsimlashning reglamentar usullari; 2.7 GHzdan past radiochastota polosasida HIPS-IMT tayanch stansiyalarini qo‘llash; 6 GHz radiochastota diapozonini Wi-Fi 6E va IMT tizimlari uchun ajratishni kelishish; uchuvchisiz aviatsiya tizimilari uchun ajratilgan radiochastota polosalarida boshqaruv va telemetriya tartib va shartlarini qayta ko‘rib chiqish; yo‘ldosh aloqa tizimlarini XEIda ro‘yhatdan o‘tkazish tartiblarini ko‘rib chiqish kabi dolzarb masalalaridagi 30 dan ortiq bandlar boʻyicha BRK hisoboti loyihasi, XEI Tadqiqot komissiyalari faoliyati natijalari va 2027-yilda oʻtkaziladigan BRK kun tartibi bo‘yicha takliflar kabi dolzarb masalalar muhokama qilinadi.
KTY23-2 tuzilmasi tasdiqlanib, 6 ta asosiy Ishchi guruhlarga bo‘lindi – turg‘un, mobil, radioeshittirish, aviatsiya, dengiz va ilmiy masalalarga doir guruhlar.
BRK-23 kun tartibi bandlari bo‘yicha Ishchi guruhlar aloqa ma’muriyatlari tomonidan taqdim etilgan 240 ga yaqin hissalarni ko‘rib chiqib Plenar yig‘ilishlariga takliflar kiritadilar.
O‘zbekiston Respublikasi Aloqa ma’muriyati nomidan KTY23-2 da Raqamli texnologiyalar vazirligi mutaxassislari, “EMMM” DUK va UNICON.UZ DUK mutaxassislari ishtirok etmoqda. BRK-23 kun tartibining Oʻzbekiston Respublikasiga oid ustuvor masalalari boʻyicha KTY23-2 da quyidagi takliflar kiritildi:
- 1.3 band 3600-3800 MHz radiochastota polosasini birlamchi asosda 1 Hudud mamlakatlarining harakatdagi radioxizmatiga taqsimlashni tartibga solish (EMMTX boshlig‘i X.Xamidov o’z ma’ruzasi bilan);
- 1.5 band 1-hududda raqamli televideniyeni uzatish uchun 470-694 MHz chastota diapazonidagi spektr talabi bo‘yicha.
KTY23-2 ishida ishtirok etayotgan respublika mutaxassislari mamlakatimizda yangi radioaloqa texnologiyalarini joriy etish imkoniyati uchun milliy radiochastota resursini himoya qilish choralarini ko‘rmoqda.

ПРОХОДИТ ВТОРАЯ СЕССИЯ ПОДГОТОВИТЕЛЬНОГО СОБРАНИЯ К ВСЕМИРНОЙ КОНФЕРЕНЦИИ РАДИОСВЯЗИ 2023 ГОДА
27 марта 2023 года в Женеве (Швейцария) начала свою работу вторая сессия Подготовительного собрания Международного союза электросвязи (МСЭ) к Всемирной конференции радиосвязи 2023 года (ПСК23-2).
В совещании принимают участие около 2000 специалистов в области регулирования использования радиочастотного спектра из государств-участников МСЭ, международных, научных организаций, операторов телекоммуникаций, поставщиков телекоммуникационного оборудования.
На мероприятии рассматриваются проекты изменений и дополнений в Регламент радиосвязи, относящиеся к пунктам повестки дня ВКР-23 - новые полосы радиочастот для идентификации IMT-2020; регламентарные меры для первичного распределения полосы радиочастот 3600-3800 МГц подвижной службе; определение полос радиочастот для земных станций, находящихся в движении; использование станций на высотной платформе в качестве базовых станций IMT (HIBS) подвижной службы в полосе радиочастот ниже 2,7 ГГц; согласование распределения полосы радиочастот 6 ГГц для систем Wi-Fi 6E и IMT, рассмотрение полос радиочастот в интересах беспилотных авиационных систем и другие вопросы.
Определена структура ПСК23-2 в составе 6 рабочих групп – вопросы фиксированной, подвижной и радиовещательных служб; вопросы воздушной и морской служб; вопросы научных служб; вопросы спутниковой службы; общие вопросы; и Редакционная группа пленума по пункту 10 повестки дня ВКР-23, в котором рассматривается повестка дня будущей ВКР-27.
Рабочие группы по вопросам повестки дня ВКР-23 рассматривают около 240 предложений, представленных администрациями связи, и вносят предложения на пленарные заседания.
От имени Администрации связи Республики Узбекистан на ПСК23-2 принимают участие специалисты Министерства цифровых технологий, ГУП ЦЭМС и ГУП UNICON.UZ. По приоритетным вопросам повестки дня ВКР-23 для Республики Узбекистан на ПСК23-2 представлены предложения по следующим пунктам:
- пункт 1.3 об условиях распределения на первичной основе полосы частот 3600–3800 МГц подвижной службе для стран Района 1 (с докладом начальник САЭМС Х. Хамидов);
- пункт 1.5 о потребности в спектре в полосе частот 470-694 МГц для цифрового телевещания в Районе 1.
Специалистами республики, участвующими в работе ПСК23-2 принимаются меры по защите национального радиочастотного ресурса для возможности внедрения новых технологий радиосвязи в стране.