Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan 2021 yilda olib borilgan ishlar to‘g‘risida brifing bo‘lib o‘tdi
Bugun, 10-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining Axborot xizmati rahbari Sh. Axmatov ishtirokida brifing bo‘lib o‘tdi. Mazkur brifingda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining Axborot xizmati rahbari Sh. Axmatov ta’kidlaganidek, 2021 yilda Davlatimiz rahbari tomonidan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi oldiga aniq vazifalar belgilab berilgan edi. Raqamli iqtisodiyot rivojlanishi uchun eng muhim omillardan biri telekommunikatsiya infratuzilmasining barpo etishdir. Shu maqsadda 2021 yilda Telekommunikatsiya tarmog‘ini rivojlantirish maqsadida 50 ming kilometr optik-tolali aloqa liniyalari qurilib, ularning umumiy uzunligi 118 ming kilometrga yetkazildi. va buning natijasida aholi maskanlarining 67 foiziga mazkur tarmoq kirib bordi. Optik tarmoqni kengaytirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar kelgusi yillarda ham mana shunday jadal sur’atlarda davom ettirilishi belgilangan. Aholiga yuqori tezlikdagi internet xizmatlarini ko‘rsatish qurilmalarining umumiy sig‘imi 3,6 mln.ga yetkazildi. Bugungi kunda xalqaro internet tarmog‘iga ulanishning umumiy o‘tkazuvchanlik imkoniyatini 1 800 Gigabit/sekundni tashkil etib, 2022 yil yakuniga qadar ushbu ko‘rsatkichni 3 200 Gigabit/sekundgacha kengaytirilishi rejalashtirilgan. 2021 yilda ma’lumotlar uzatish tarmog‘ining o‘tkazuvchanlik qobiliyati viloyat va tuman markazlari darajasida 1,5 barobarga oshdi. Operator va provayderlarga Internet xizmatlari uchun tarif o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 42,9 foizga arzonlashtirilib, 1 Mbit/s uchun 30,0 ming so‘mni tashkil etmoqda. Bugungi kunga kelib 95 foiz aholi maskanlari mobil internet bilan qamrab olingan, 54 foiz uy xo‘jaliklariga yuqori tezlikdagi internetga ulanish imkoni yaratilgan. Mobil aloqa xizmatlarini rivojlantirish maqsadida mobil internet tezligi 1,5 barobar oshirildi va 2021 yilda 14 150 ta qo‘shimcha tayanch stansiyalari o‘rnatilib, ularning umumiy soni 45 890 taga yetkazildi. Shuni alohida qayd etishimiz kerakki, bugungi kunda internet xizmatidan foydalanuvchilar soni 27,2 milliondan oshgan, shundan mobil internet foydalanuvchilari soni 25,3 million kishini tashkil etmoqda. Respublikada raqamli infratuzilmani jadal rivojlantirish, shahar va qishloq hududlari o‘rtasidagi “raqamli tafovut”ni bartaraf etish hamda taqdim etilayotgan xizmatlar sifatini oshirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish maqsadida, vazifalar belgilab olingan. Buxoro, Farg‘ona va Toshkent viloyatlarida ma’lumotlarni saqlash va qayta ishlash markazlari quriladi. Respublikada telekommunikatsiya operatorlarining raqamli infratuzilmani rivojlatirish bo‘yicha ishlarini qo‘llab-quvvatlash, soliq yukini imkon qadar maqbullashtirish va imtiyozlar berish ishlari amalga oshiriladi. Olib kiriladigan telekommunikatsiya uskunalari va qurilmalarini, noutbuklarni bojxona to‘lovlaridan ozod etish, jalb qilinadigan chet el kreditlari bo‘yicha Davlat kafolatini berish choralari ko‘riladi. Davlatimiz rahbari tomonidan ushbu yo‘nalishga berilayotgan e’tibor bir maqsadga yo‘naltirilgan – aholiga sifatli va zamonaviy telekommunikatsiya va raqamli xizmatlarni ko‘rsatish hamda raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish uchun barcha imkoniyatlar yaratiladi. Shunga ko‘ra,telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirishning quyidagi asosiy maqsadli ko‘rsatkichlari belgilandi. Jumladan: xalqaro ma’lumotlar uzatish kanalining o‘tkazuvchanlik qobiliyati 3,5 marotaba oshiriladi; 150 ming km optik tolali aloqa liniyalari qurilish hisobiga ma’lumotlar uzatish tarmog‘i kengaytiriladi; xalqaro va davlat ahamiyatiga molik avtomobil yo‘llarini mobil aloqa tarmoqlari bilan to‘liq qamrab olishni ta’minlash; optik tolali aloqa liniyalari barcha aholi punktlariga yetkazilib, uy xo‘jaliklarining kamida 80 foizi Internetga keng polosali simli ulanish imkoniyati bilan ta’minlanadi. Telekommunikatsiya operatorlari va provayderlari 2022 yil 1 yanvardan boshlab Internet jahon axborot tarmog‘iga keng polosali ulanish tarmoqlarini loyihalash va qurishda quyidagilar nazarda tutiladigan bo‘ldi. ➖ ma’muriy binolar va ko‘p kvartirali uylarni kamida 1 Gigabit/sekund o‘tkazuvchanlik qobiliyati bilan; ➖ ta’lim tashkilotlari, sog‘liqni saqlash muassasalari va boshqa davlat tashkilotlarini kamida 100 Megabit/s o‘tkazuvchanlik qobiliyati bilan ta’minlash. Bugungi kunda dunyo tajribasi aholi turmush farovonligini ta’minlash, ular uchun qulayliklar yaratish hamda davlat xizmatlaridan to‘siqsiz, shaffof va adolatli foydalanishda eng to‘g‘ri yondashuv Elektron hukumat ekanligini ko‘rsatmoqda. Prezidentning 2020 yil 5 oktabrdagi “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risidagi farmonida 2021 yilda talabgorligi yuqori bo‘lgan davlat xizmatlarini Yagona portalda joriy qilish belgilangan edi. Mazkur vazifalar ijrosini ta’minlash hamda aholi va tadbirkorlik sub’ektlarining ko‘p sonli talab takliflarini inobatga olgan holda, mavjud davlat xizmatlarini tahlil qilish hisobiga hukumat tomonidan 2021 yilda Yagona portalda 60 turdagi davlat xizmatlarini joriy etish topshirig‘i berildi. Bu ro‘yxatda yurtdoshlarimizni yillar davomida o‘ylantirib kelgan xizmatlarning o‘rin olishi ayni muddao bo‘ldi. Chunki turli idoralar eshigi yonida sarg‘ayib o‘tirish, ortiqcha ovoragarchilik, byurokratiya, qog‘ozbozlik, korrupsion holatlar aholimizni juda qiynab qo‘ygandi. Hozir esa ko‘plab xizmatlardan Yagona portal orqali uydan chiqmagan holda foydalanish, hatto tegishli to‘lovlarni ham amalga oshirishning imkoni borligi bu katta natijadir. Ayni kunda yurtdoshlarimiz Yagona portal (my.gov.uz) orqali 300dan ortiq elektron xizmatlardan elektron ko‘rinishda foydalanishlari mumkin. E’tiborlisi, ularning 185 tasi bepul ko‘rsatilsa, 181 tasida Elektron raqamli imzo talab etilmaydi. 2021yilda Yagona portalda 100 yaqin elektron xizmat ishga tushdi. Xizmatlarning masofadan olinishi tufayli 2021 yilda aholining 48 mlrd. so‘mdan ortiq mablag‘i, qolaversa, eng qimmatli bo‘lgan vaqti tejaldi. 2021 yilda Yagona portal foydalanuvchilari soni keskin ortib, 2020 yilga nisbatan 3 barobarga o‘sdi va 1,1 mln.dan oshib ketdi. 2021 yilda my.gov.uz mobil ilovasi ishga tushirilib, undagi elektron xizmatlar soni 80 tadan oshirildi. Jarayonga aholining barcha qatlamlari, eng chekka viloyat va tumanlardagi yurtdoshlarimizni ham qamrab olish maqsadida “O‘zbekiston pochtasi” AJning 928 ta pochta aloqasi ob’ektlarida “Yagona portal agenti” moduli orqali (postal.gov.uz) 33 turdagi davlat xizmatlarini elektron shaklda ko‘rsatish yo‘lga qo‘yildi. 2021 yilning 1 dekabridan esa O‘zbekiston Respublikasining 56 ta diplomatik vakolatxonalari va konsullik muassasalari tomonidan 7 turdagi davlat xizmatlari taqdim etila boshladi. 2019 yil Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari parki (IT Park) tashkil etilgan. Texnopark rezidentlari barcha soliq, davlat maqsadli jamg‘armalarga majburiy to‘lovlardan va bir martalik ijtimoiy to‘lovlardan 2028 yil 1 yanvargacha ozod etilgan. Texnopark rezidentlarining faoliyatini rag‘batlantirish va ularning sonini oshirish maqsadida shug‘ullanish uchun huquq berilgan faoliyat turlari to‘rttadan 18 gacha ko‘paytirildi. IT-parklar tashkil etilganidan buyon sohada eksport hajmi 50 barobarga ko‘payib, 40 million dollarga yetdi. Rezidentlar soni 147 tadan 500 taga oshdi, 300 dan ziyod yangi kompaniyalar faoliyati yo‘lga qo‘yildi. IT-parklarda 8 ming 500 ta yuqori daromadli ish o‘rinlari yaratildi. Bunday ishlarni davom ettirib, soha rivojini yangi bosqichga ko‘tarish bo‘yicha rejalar ishlab chiqilgan. Xususan, yirik eksportyorlar bilan ishlab, IT-parklarda xizmatlar eksporti hajmini 80 million dollarga yetkazish mo‘ljallangan. Yalpi ichki mahsulotda raqamli iqtisodiyot ulushini oshirish, elektron xizmatlar uchun yengilliklar yaratish nazarda tutilgan. Axborot texnologiyalari sohasida Pochta aloqasi xizmatlari ko‘rsatish ham muhim yo‘nalishlardan biridir. Ushbu yo‘nalishni rivojlantirish uchun, 2020 yil 14 dekabr kuni Prezidentimizning “Pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” qarori qabul qilindi. Mazkur Qaror ijrosini ta’minlash bo‘yicha bir qator ishlar amalga oshirildi. “O‘zbekiston pochtasi”ning To‘lovlarni qabul qilish va pul o‘tkazmalari bo‘yicha avtomatlashtirilgan tizim yangilanib, “AVVAL” brendi ostida ishga tushirilib uning mobil ilovasi ham yaratildi. Mazkur tizimda 60 dan ortiq to‘lovlarni qabul qilish imkoniyati yaratildi. Shuningdek, pochtalonlar 1 000 ta mobil qurilmalar bilan ta’minlandi. Chekka hududlardagi 750 ga yaqin pochta aloqasi ob’ektlarida bank xizmatlari ko‘rsatish yo‘lga qo‘yildi. Shuningdek, “Gibrid pochta” tizimi takomillashtirilib, Yagona milliy tizim joriy etildi. Buning natijasida pochta jo‘natmasini yetkazib berishdagi nazorat muddatlari qisqarishiga erishildi, ya’ni avval pochta jo‘natmalar eng chekka hududda yashovchi aholiga 6-8 kun ichida yetkazib berilgan bo‘lsa, endilikda 1-2 kun ichida yetkazib berilmoqda. Bugungi kunda, 100 dan ortiq davlat organlari va tashkilotlari ushbu xizmatdan foydalanmoqda. Gibrid pochta jo‘natmalarining hajmi 2020 yilga nisbatan 2021 yilda 2 barobar ko‘paydi. 2021 yilda Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida kadrlar tayyorlashning uzluksiz tizimi yo‘lga qo‘yildi. 2020 yilda 14 ta tayanch IT-maktablar ochilgan bo‘lsa, 2021 o‘quv yilidan yana 86 ta maktab o‘z faoliyatini boshladi. Ularda axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitish uchun barcha zaruriy sharoitlar, moddiy-texnik baza bilan ta’minlandi. Ushbu maktablarga Davlat test markazi bilan hamkorlikda o‘quvchilar 5-sinfdan imtihonlar asosida saralab olindi. Bugungi kunda ularda 4 mingdan ortiq o‘quvchi tahsil olmoqda. 2023 yilda esa, ularning soni 205 taga yetkazilib, 30 mingdan ziyod o‘quvchi raqamli texnologiyalarga chuqurlashgan holda o‘qitiladi. Shuningdek, 205 ta raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari orqali tinglovchilar kompyuter savodxonligi, dasturlash asoslari, robototexnika, veb va mobil ilovalar yaratish, raqamli tadbirkorlik asoslari va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha o‘qitilmoqda. Bundan tashqari, respublikaning 14 ta hududida IT texnikumlar faoliyati yo‘lga qo‘yilib, ularda dasturiy injiniring, kompyuter injiniring, axborot xavfsizligi, telekommunikatsiya texnologiyalari kabi yo‘nalishlar bo‘yicha 8 ming nafarga yaqin o‘quvchi o‘qitilmoqda. Mazkur texnikumlarni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilari o‘z sohasiga mos bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha kirish imtihonlarisiz yakka tartibdagi suhbat orqali oliy ta’lim muassasalarida 2-kursdan o‘qishini davom ettirish huquqiga ega bo‘lishadi. Bundan tashqari, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va uning 6 ta hududiy filiallarida malakali oliy ma’lumotli kadrlar tayyorlab kelinmoqda. Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida 15 ta bakalavriat ta’lim yo‘nalishi hamda 33 ta magistratura mutaxassisligi bo‘yicha kadrlar tayyorlash yo‘lga qo‘yildi. Shuningdek, filiallarda 5 ta bakalavriat ta’lim yo‘nalishi hamda 3 ta magistratura mutaxassisligi bo‘yicha kadrlar tayyorlanmoqda. Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va uning filiallarida bugungi kunda 1 000 nafarga yaqin professor-o‘qituvchi faoliyat yuritib, ularda jami 21 mingdan ortiq talaba tahsil olmoqda. Raqamli texnologiyalarning rivojlanish tendensiyasidan kelib chiqib, joriy o‘quv yilida ushbu universitetda sun’iy intellekt, mexatronika va robototexnika, kiberxavfsizlik injiniringi kabi jami 10 dan ortiq yangi yo‘nalish tashkil qilindi. Shuningdek, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va uning filiallari qoshidagi 6 ta akademik litseyning “Aniq fan-1(texnika)” va “Aniq fan-2 (iqtisod)” yo‘nalishlarida 3 mingga yaqin o‘quvchi tahsil olmoqda. Shu bilan bir qatorda, IT soha uchun xorijiy oliy ta’lim muassasalari tomonidan ham kadrlar tayyorlash yo‘lga qo‘yilgan. Toshkent shahridagi Inxa universitetida 2 ta (Kompyuter va dasturiy injiniring, Logistika) bakalavriat ta’lim yo‘nalishi hamda 1 ta (Raqamli transformatsiya) magistratura mutaxassisligida jami 1709 nafar talaba tahsil olmoqda. Shu bilan birga, ushbu talabalarga 36 nafar professor-o‘qituvchi ta’lim bermoqda. Toshkent shahridagi Amiti universitetida 5 ta (Iqtisodiyot, Turizm boshqaruvi, Biznes boshqaruvi, Axborot texnologiyalari, Kompyuter fanlari va injiniringi) bakalavriat ta’lim yo‘nalishi hamda 1 ta (Axborot texnologiyalari) magistratura mutaxassisligida jami 1000 nafar yaqin talaba tahsil olmoqda. Shu bilan birga ushbu talabalarga 23 nafar professor-o‘qituvchi ta’lim bermoqda. *** 2021 yilda qilingan ishlarning asosiy yo‘nalishlari shundan iborat.2022 yilda ham rejalashtirilgan ishlar juda ko‘p. Bu haqda Sizlarga doimiy ma’lumot berib boramiz. Shuni ta’kidlamoqchimanki, Ommaviy axborot vositalari vakillari bilan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi har doim hamkorlikda ishlashga tayyor.

Прошел брифинг о проведенной работе Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в 2021 году
Сегодня, 10 января, в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Президенте Республики Узбекистан прошел брифинг с участием руководителя пресс-службы Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Ахматова. На брифинге руководитель пресс-службы Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Ахматов отметил, что в 2021 году руководителем страны были поставлены конкретные задачи перед Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций. Одним из важнейших факторов развития цифровой экономики является создание телекоммуникационной инфраструктуры. С целью развития телекоммуникационных сетей было проложено дополнительно 50 тысяч километров оптоволоконных линий, и в результате их общая протяженность доведена до 118 тысяч километров, порядка 67 процентов населенных пунктов получили доступ к высокоскоростной связи. В последующие годы будет продолжена работа по расширению оптоволоконных линий связи. Общая емкость оборудования по оказанию интернет-услуг для населения достигла 3,6 миллиона. В настоящее время общая пропускная способность международных каналов связи составляет 1 800 Гбит/с., а по итогам запланированных к реализации проектов к концу 2022 года этот показатель будет доведен до 3 200 Гбит/с. В 2021 году в 1,5 раза была повышена общая пропускная способность между областями и районами. Был снижен тариф для операторов и провайдеров за интернет-услуги на 42,9 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и сегодня составляет 30,0 тысяч сумов за 1 Мбит./с. К настоящему времени 95 процентов населенных пунктов получили доступ к мобильному интернету. Порядка 54 процентов домохозяйств подключены к высокоскоростному интернету. С целью развития мобильной связи в 1,5 раза была повышена скорость мобильного интернета, и в 2021-м году было установлено 14 150 станций. Тем самым, их общее количество доведено до 45 890 единиц. Следует отметить, что в настоящее время количество интернет-пользователей превысило 27,2 миллиона человек. В том числе мобильным интернетом пользуются 25,3 миллиона человек. С целью ускоренного развития цифровой инфраструктуры, преодоления цифрового разрыва между городами и сельскими районами, повышения качества оказываемых услуг определен ряд задач. В Бухарской, Ферганской и Ташкентской области будут возведены центры по хранению и переработке данных. В республике будут осуществляться меры по поддержке мер по развитию цифровой инфраструктуры телекоммуникационных операторов, облегчению налоговой нагрузки и созданию льгот. Будут приняты меры по освобождению телекоммуникационного оборудования, ноутбуков от таможенных платежей, выдаче Государственной гарантии по зарубежным кредитам. Внимание, оказываемое главой государства данной сфере, направлено на достижение главной цели – оказание качественных и современных телекоммуникационных и цифровых услуг населению, созданию всех возможностей по развитию цифровой экономики. Исходя из этого, определены следующие целевые показатели по развитию телекоммуникационной инфраструктуры. В частности: Повышение пропускной способности международных каналов в 3,5 раза; Расширение сети передачи данных за счет строительства 150 тысяч километров оптовоколонных линий связи; Обеспечение охвата мобильной связью дорого международного и государственного значения; Обеспечение подключения не менее 80 процентов домохозяйств к широкополосной интернет-связи путем обеспечения всех населенных пунктов оптоволоконной связью. Телекоммуникационными операторами и провайдерами с 1 января 2022 года при проектировании и строительстве сетей широкополосного доступа в интернет предусматривается обеспечить пропускную способность в административных зданиях и многоквартирных домах не менее 1 Гбит/с, в образовательных организациях, учреждениях здравоохранения и других государственных организациях — не менее 100 Мбит/с. В вопросах повышения благосостояния населения, создания для них удобств и беспрепятственного и прозрачного пользования государственными услугами свою актуальность доказывает электронное правительство. В соответствии с Указом Президента «Об утверждении Стратегии «Цифровой Узбекистан-2030 и мерах по ее эффективной реализации» от 5 октября 2020 года определено внедрение наиболее актуальных и востребованных госуслуг в систему ЕПИГУ. С целью исполнения поставленных задач, а также с учетом многочисленных предложений со стороны населения и субъектов предпринимательства, путем анализа существующих госуслуг в 2021 году было дано распоряжение по внедрению порядка 60 видов госуслуг в систему ЕПИГУ. В этот перечень вошли услуги, востребованные со стороны граждан на протяжении лет, поскольку временные и финансовые расходы, бюрократия, бумажная волокита, коррупционные элементы доставляли излишние хлопоты. Возможность пользования многочисленными услугами ЕПИГУ не выходя из дома, осуществления соответствующих платежей – один из важных результатов в этом направлении. В настоящее время соотечественники через Единый портал (my.gov.uz) могут воспользоваться порядка 300 видами госуслуг в электронном формате. Заслуживает внимания, что 185 из них оказываются бесплатно, и по 181 услуге не требуется электронная цифровая подпись.   В 2021 году запущено порядка ста видов электронных госуслуг. В результате использования дистанционных госуслуг сэкономлены свыше 48 миллиардов сумов граждан, а самое главное, их время. В 2021 году количество пользователей Единого портала увеличилось в 3 раза и превысило 1,1 миллиона человек. В 2021 году запущена мобильная версия my.gov.uz, где оказывается более 80 видов госуслуг. С целью охвата всех слоев населения, в том числе соотечественников, проживающих в отдаленных областях и районах, в 928 почтовых объектах посредством модуля «Агент Единого портала» (postal.gov.uz) налажено оказание 33 видов госуслуг в электронном формате. С 1 декабря 2021 года 56 дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями Республики Узбекистан за рубежом начали оказываться 7 видов госуслуг. В 2019 году был организован Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT Park). Резиденты технопарка освобождены от всех видов налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды до 1 января 2028 года, а также от разовых социальных выплат. С целью стимулирования деятельности и увеличения числа резидентов технопарка был расширен перечень разрешенных видов деятельности с четырех до 18. С начала организации IT-парков экспорт IT-продукции и услуг увеличился в 50 раз и достиг 40 миллионов долларов. Количество резидентов увеличилось с0 147 до 500. Создано порядка 300 новых IT-компаний, а также 8,5 тысячи высокооплачиваемых рабочих мест. Разработаны планы по дальнейшему осуществлению работ в этом направлении, поднятия сферы на новый уровень. В частности, совместно с крупными IT-экспортерами намечено увеличить экспорт IT-продукции и услуг до 80 миллионов долларов. Намечено увеличить долю цифровой экономики в ВВП, создания преференций для оказания электронных услуг. Одно из важных направлений – оказание почтовых услуг. С целью развития данной сферы 14 декабря 2020 года было принято постановление Президента «О мерах по кардинальному совершенствованию системы оказания услуг почтовой связи».  С целью исполнения данного постановления реализован ряд мер. Обновлена автоматизированная система по приему платежей и осуществлению денежных переводов и запущена под новым брендом AVVAL, создана ее мобильная версия. Сегодня через данную систему можно осуществить более 60 видов оплаты в онлайн-режиме. Также почтальонов обеспечили порядка тысячью мобильных устройств. В 750 почтовых объектах, расположенных в отдаленных районах, налажено оказание банковских услуг. Усовершенствована система гибридной почты, внедрена Единая национальная система.             В результате снижаются сроки доставки - с шести-восьми до одного-двух дней. Данными услугами пользуются более ста государственных органов и организаций. Объем отправлений по гибридной почте по сравнению с 2020 годом вырос в два раза. Создана система непрерывной подготовки IT-специалистов. Если в 2020 году было открыто 14 базовых IT-школ, то в 2021 году начали свою деятельность еще 86 таких школ. В них созданы все необходимые условия, в том числе материально-техническая база, для углубленного изучения информационно-коммуникационных технологий. Отбор учеников в данные школы начинается с 5-го класса на основе тестовых испытаний, разработанных совместно с Государственным тестовым центром. В настоящее время в них обучается более 4 тысяч учеников. В 2023 году их число будет доведено до 205 единиц, и свыше 30 тысяч учеников будут обучаться цифровым технологиям на углубленной основе. Также налажено обучение в 205 Учебных центрах цифровых технологий компьютерной грамотности, основам программирования, робототехнике, созданию веб- и мобильных приложений, основ цифрового предпринимательства и по другим актуальным IT-направлениям. Помимо этого, в 14 регионах республики налажена деятельность IT-техникумов, в них обучается порядка 8 тысяч учащихся. Преподавание в IT-техникумах ведется по предметам программный инжиниринг, компьютерный инжиниринг, информационная безопасность, телекоммуникационные технологии. Успешно окончившие в IT-техникумах обучение выпускники имеют возможность продолжить обучение в высшем учебном заведении начиная со второго курса без вступительных экзаменов, на основе индивидуального собеседования. Помимо этого, подготовка кадров высшего звена осуществляется в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и его шести филиалах в Нукусе, Ургенче, Карши, Самарканде, Фергане, Нурафшане. В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий налажена подготовка кадров по 15 направлениям бакалавриата и 33 направлениям магистратуры. Также, в филиалах осуществляется обучение по пяти направлениям бакалавриата и трем направлениям магистратуры. В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и его филиалах в настоящее время преподает около тысячи профессоров и преподавателей. Количество студентов превышает 21 тысячу. Исходя из тенденций развития цифровых технологий, в текущем учебном году в университете было налажено преподавание по более десяти новым направлениям, в том числе по направлениям искусственного интеллекта, мехатроники и робототехники, инжиринга в сфере кибербезопасности. Также, при Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и его филиалах налажена деятельность шести академических лицеев по направлениям «Точные науки (Техника)» и «Точные науки (Экономика». В них обучается более трех тысяч учащихся. Наряду с этим, налажена подготовка кадров со стороны зарубежных вузов. В Университете Инха в Ташкенте обучается 1 709 студентов по направлениям компьютерного и программного инжиниринга, логистики в бакалавриате и цифровой трансформации в магистратуре. Преподавание в университете осуществляют 36 профессоров и преподавателей. В Университете Амити в Ташкенте обучается порядка тысячи студентов по направлениям экономики, менеджмента туризма, бизнес-управления, информационных технологий, компьютерного и программного инжиниринга в бакалавриате и информационных технологий в магистратуре. Преподавание в вузе осуществляют 23 профессора и преподавателя.  *** Такая была проделана работа Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций по основным направлениям. В 2022 году также предстоит осуществить ряд важных мер. Мы будем регулярно информировать вас об этом. Хотим отметить, что Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций выражает готовность к сотрудничеству с представителями средств массовой информации.