Axborot texnologiyalari sohasidagi telekommunikatsiya yo‘nalishidagi islohotlar to‘g‘risida brifing bo‘lib o‘tdi
Bugun 15-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida Аxborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining Matbuot kotibi Sh. Axmatov ishtirokida brifing bo‘lib o‘tdi.
Ommaviy axborot vositalarida Аxborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining ayrim ko‘rsatkichlari to‘g‘risidagi maʼlumotlar boshqacha talqinda tarqatilishi to'g'risida so'z olib borilib, ushbu maʼlumotlarga aniqlik kiritildi.
Ushbu tarqatilgan maʼlumotlar, O‘zbekiston Respublikasining Аdliya vazirining O‘zbekiston Respublikasi Senati yalpi majlisida so‘zlagan nutqidan olingan.
Jumladan, 1 Gigabayt mobil internet (Hindistonda 950 som, Isroilda 1,2 ming som, Qirg‘izistonda 2,2 ming som, Italiyada 4,5 ming som, Ukrainada 4,9 ming som, Qozogʼistonda 5 ming som) O‘zbekistonda esa 16 ming soʼmni tashkil etishini keltirib o‘tgan.
Taʼkidlab o‘tish joizki, ushbu maʼlumotlar https://www.cable.co.uk/  resursidan olingan.
Mazkur maʼlumotlar 2020 yilning fevral oyida shakllantirilgan bo‘lib (aniqrog‘i 2020 yil 24 fevral), hozirgi kundagi ko‘rsatkichlarga mos kelmaydi. Shu bilan birga, mazkur resurs tomonidan O‘zbekistondagi operatorlarning aynan qaysi tarif reja yoki paketlari haqida maʼlumot olinganligi ko‘rsatilmagan.
Maʼlumot uchun:
https://www.cable.co.uk/ resursining maʼlumotlari quyidagi metodologiya asosida shakllantiriladi:
Har bir davlatdagi barcha aloqa operatorlarining maʼlum xizmati uchun narxlari, ushbu holatda 1 Gigabayt mobil internet trafik narxlari haqida maʼlumotlar olinib, ularning o‘rtacha qiymati (mediana) belgilanadi va reytingga kiritiladi. Tahlil uchun asosan Internet xizmatidan foydalanish uchun mo‘ljallangan tarif rejalar va xizmatlar haqida maʼlumotlar olinadi.
Hozirgi kunda respublikamiz hududida GSM standarti asosida 6 ta mobil aloqa operatorlari aholiga telekommunikatsiya xizmatlarini koʼrsatib kelmoqda.
2021 yilning mart oyi xolati bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasida faoliyat yurituvchi mobil aloqa operatorlarining 1 Gigabayt internet trafik uchun eng qimmat, eng arzon va o‘rtacha narxlariga to‘xtalib o‘tsam.
Tahlillarga ko‘ra, bugungi kun holatiga respublikamiz aholisining oylik o‘rtacha internet sarfi 4-5 Gigabaytga tashkil etadi. Аynan shu asosda amaldagi mobil internet paketlari narxlarini tahlik qilsak 1 Gigabayt hajmdagi mobil internet xizmatining oʼrtacha narxi 6-7 ming so‘mni tashkil etmoqda.
Аholiga qulaylik yaratish maqsadida mobil internet xizmatlari narxlarini yaʼnada arzonlashtirish ishlari olib borilmoqda.
Qolaversa, 2019-2021 yillarda operator va provayderlarga internet xizmatlari uchun tarif mavjud texnik quvvatlarni keskin oshirish hisobiga operator va provayderlarga xalqaro paketli kommutatsiya markazi (XPKM) orqali taqdim etiladigan 1 Megabit/s tezlikdagi kanal narxi 2 barobarga arzonlashtirildi va xozirgi kunda ushbu xizmat narxi 40 000 so‘m deb belgilangan.
Shu bilan bir qatorda, “Oʼzbektelekom” АK tomonidan 2019-2021 yillarda:
•        mobil aloqa abonentlari uchun internet paketlari (1 Megabayt uchun) narxlari 5 barobargacha arzonlashdi hamda kiritilgan internet trafigi hajmi o‘rtacha 3-5 martagacha oshirildi, bir qator tarif rejalarida taqdim etiladigan internet trafik miqdori 30 foizgacha orttirildi;
•        simli internet xizmatlari bo‘yicha jismoniy shaxslarga ko‘rsatiladigan internetga keng polosali ulanish xizmatlari tariflari narxi o‘rtacha 4,6 barobarga pasaytirildi va ulanish tezligi 6-7 barobarga oshirildi. Yuridik shaxslar uchun esa internet xizmatlari narxi 3 barobardan ko‘proqqa pasaytirildi, internetga ulanish tezligi esa 4 martagacha oshirildi, barcha abonentlar uchun Uz-IX/Tas-IX tarmoq resurslari orqali foydalanilgan trafik uchun to‘lov olinmaydi, ushbu tarmoqlardan yuqori tezliklarda foydalanish imkoniyati taqdim etildi (misol uchun: tashqi internet tezligi 4 Megabit/s bo‘lgan tarif rejalarda Uz-IX/Tas-IX resurslaridan 100 Megabit/s tezlikda foydalanish imkoni taqdim etilgan).
Shuningdek, soha operatorlari tomonidan ijtimoiy sohaga ham katta eʼtibor qaratilmoqda, jumladan o‘quvchilar, talabalar va o‘qituvchilarga mo‘ljallangan mobil va simli aloqa xizmatlari uchun maxsus imtiyozli tarif rejalari joriy etilgan. Bundan tashqari, oliy o‘quv hamda sog‘liqni saqlash muassasalari uchun simli internet hamda “Uz-IX” va “Tas-IX” tarmoqlariga ulanish tezligi 1 Gigabit/s.gacha bo‘lgan imtiyozli tarif rejalar amalga kiritilgan.
2020-yil axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasi uchun, shubhasiz, sermahsul bo‘ldi desak mubolag‘a bo‘lmaydi. O‘tgan yilda АKT sohasida keng ko‘lamli ishlar va qator yirik loyihalar amalga oshirildi.
Optik tolali aloqa liniyalarini qurish loyihasini amalga oshirish bo‘yicha qator ishlar olib borilmoqda. 2018 yilda optik tolali tarmoqlarning umumiy uzunligi 26,6 ming kilometrni tashkil etgan bo‘lsa, 2020 yilda esa 72 ming kilometrgacha yetkazildi. Joriy yil oxiriga qadar esa ushbu ko‘rsatkichni 118,6 ming kilomertgacha yetkazilishi rejalashtirilgan.
Bugungi kunda 1 millionta Internet tarmog‘iga keng polosali ulanish portlari o‘rnatilib, ularning umumiy soni 3 millionga yetkazildi. 2021-yil oxiriga qadar portlarning soni 3,9 milliongacha yetkaziladi.
Mavjud bo‘lgan ishlab chiqarish quvvatlarni modernizatsiya qilish ishlari natijasida Xalqaro Internet tarmog‘iga ulanishning umumiy o‘tkazuvchanlik qobiliyati 1 200 Gigabit/s. gacha yetkazildi. Maʼlumotlar uzatish tarmog‘ining o‘tkazuvchanlik qobiliyati viloyat markazlari darajasida 2 barobarga, tuman markazlari darajasida esa 4 barobar oshdi.
Mazkur loyiha bo‘yicha ishlarning asosiy qismi yakunlanganligi munosabati bilan, 2021 yil 1 yanvardan transport kanallarini ijaraga berish xizmati joriy narxi 2 barobarga arzonlashtirildi.
Telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirishi, o‘z navbatida, munosib ravishda maʼlumotlarni saqlash quvvatlarni talab etadi. Shu maqsadda 2020 yilda 5 Petabaytga teng sig‘imli Maʼlumotlarni saqlash va qayta ishlash markazi ushga tushirildi.
Hozirgi kunda Respublika boʼyicha 31,7 mingdan ortiq mobil aloqa baza stantsiyalari mavjud.
Mobil aloqa tarmoqlarini rivojlantirish maqsadida 2020 yilda mobil aloqa operatorlari tomonidan 5 mingdan ortiq baza stantsiyalar o‘rnatish va modernizatsiya qilish orqali 12 246 ta respublika aholi maskanlarini mobil aloqa bilan qamrovi darajasi 98 foizga va mobil Internet tarmog‘iga keng polosali ulanish qamrovi darajasi 90 foizga yetkazildi.
Ijtimoiy soha obyektlarini yuqori tezlikdagi Internet bilan taʼminlash doirasida keng koʼlamli ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, Respublikada 10 154 ta umumtaʼlim maktablari, 5 725 ta maktabgacha taʼlim muassasalari va 3 401 ta sog‘liqni saqlash obyektlari mavjud bo‘lib, joriy holatiga 9 144 ta xalq taʼlimi, 5 725 ta maktabgacha taʼlim muassasalari va 3 401 ta sog‘liqni saqlash obyektlariga jami 17 660 kilometr optik tolali aloqa liniyalari tashkil etilgan va yuqori tezlikdagi Internet tarmog‘iga ulanish imkoniyati yaratilgan.
O‘tgan yilgi Davlat dasturida ijtimoiy soha obyektlari, jumladan, umumtaʼlim maktablari, maktabgacha taʼlim va sog‘liqni saqlash muassasalarini tezkor internetga ulash ustuvor vazifa sifatida belgilab berilgandi. Boisi bu yosh avlodning zamonaviy bilim olishi, bemorlarga sifatli va tezkor xizmat ko‘rsatish salohiyatini oshirishi bilan ham ahamiyatlidir.
Birinchidan, АKT sohasining iqtisodiy koʼrsatkichlari barqarorligini taʼminlash borasida:
11 ta investitsiya loyihasi amalga oshirilishi hisobiga 200,5 million АQSh dollardan ortiq, jumladan, 141,4 million АQSh dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar jalb qilindi.
Ikkinchidan, raqamli infratuzilmani rivojlantirish borasida:
— bugungi kunda 5 641 ta mobil aloqa tayanch stantsiyasi ishga tushirilib, ularning umumiy soni 31 740 taga yetkazildi;
Oldin asosan, telefon so‘zlashuvlari xizmatlarini ko‘rsatuvchi mobil tarmoqlarini kengaytirish vazifasi bajarilgan bo‘lsa, hozir tarmoq qamrovini oshirish bo‘yicha loyihalar internet xizmatlarini kengaytirish uchun 3G/4G texnologiyalari keng joriy etilmoqda. Xususan, 2020 yilda 5 641 ta mobil aloqa baza stansiyalari o‘rnatilib ishga tushirildi, bundan tashqari 3 600 ta 2G baza stantsiya 3G/4G standartiga modernizatsiya qilindi.
Eng ilg\‘or texnologik ishlanmalarni joriy etishga ham katta eʼtibor qaratildi. 2019 yil sentyabrdan ikkita mahalliy mobil operator — “UZMOBILE” hamda “Ucell” 5G texnologiyasini test sinovidan oʼtkazishni boshlagani va bugungi kunda Toshkent shahrida 15 ta baza stantsiyasi test tartibida ishlab turgani shundan dalolat beradi.
Shu o‘rinda barcha vazirlik idoralari rahbarlaridan oddiy xodimlarigacha Аxborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga taalluqli maʼlumotlardan foydalanilayotganda vazirlikning rasmiy maʼlumotlaridan foydalanishi maqsadga muvofiq ekanligini eslatib o‘tmoqchimiz.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi har doim Ommaviy axborot vositalari vakillari  bilan hamkorlikda ishlashga tayor ekanligigni ma’lum qiladi.

Сегодня, 15 марта в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан состоялся брифинг с участием Пресс-секретаря Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Ахматова.
На брифинге была дана информация о получивших распространение в средствах массовой информации сведениях, касающихся отдельных показателей деятельности Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций и истолкованных в другом ключе. Исходя из этого, была внесена ясность в эти вопросы.
Получившее распространение информация была взята из выступления Министра юстиции Республики Узбекистан на пленарном заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В частности, было отмечено, что стоимость 1 Гигабайта мобильного Интернета в Узбекистане составляет 16 тысяч сумов (в Индии – 950 сумов, Израиле – 1,2 тысячи сумов, Кыргызстане – 2,2 тысячи сумов, Италии – 4,5 тысячи сумов, Казахстане – 5 тысяч сумов, Украине – 4,9 тысячи сумов).
Следует отметить, что эти данные взяты с ресурса https://www.cable.co.uk/.
Эти данные были сформированы в феврале 2020 года (а точнее – 24 февраля 2020 года) и не соответствуют нынешним показателям. Вместе с этим, на данном ресурсе отсутствует информация о том, на каких Интернет-тарифах или пакетах основываются эти данные.
Для сведения:
Сведения ресурса https://www.cable.co.uk/ формируются на основе следующей методологии:
По каждому государству берутся данные со всех операторов связи, и на их основе формируется средняя цена (медиана) за 1 Гигабайт мобильного интернета, и затем данные вносятся в рейтинг. Для проведения анализа в основном руководствуются данными по тарифным планам и сервисам по оказанию Интернет-услуг.
В настоящее время в республике на основе стандарта GSM телекоммуникационные услуги населению оказывают шесть мобильных операторов.
Давайте приведем данные по самым высоким, средним и низким ценам за 1 Гигабайт интернет-трафика в Республике Узбекистан по состоянию на март 2021 года.
Согласно анализу, в настоящее время общий расход Интернета среди населения по республике равняется 4-5 Гигабайтам в месяц. С учетом этого проводя анализ цен на интернет-пакеты за услуги мобильного Интернета, средняя цена на них за 1 Гигабайт составляет 6-7 тысяч сумов.
С целью создания удобств для населения ведется работа по снижению цен на мобильные интернет-услуги.
Так, в 2019-2021 годах за счет повышения технических мощностей в два раза снижены тарифы на аренду каналов связи для операторов и провайдеров за 1 Мбит/с, и к настоящему времени цена на них составляет 40 000 сумов.
Тариф за Интернет-услуги подешевел на 29 процентов.
Вместе с этим, со стороны АК «Узбектелеком»:
- в пять раз были снижены цены на интернет-пакеты для абонентов мобильной связи (за 1 мегабайт), а объем входящего интернет-трафика был увеличен в среднем в 3-5 раза. По ряду тарифов интернет-трафиков вырос на 30 процентов;
- цены на тарифы на подключение к широкополосной Интернет-связи для физических лиц в среднем были снижены в 4,6 раза, а скорость подключения повышена в 6-7 раз. Цены на интернет-услуги для юридических лиц были снижены в более чем три раза, а скорость подключения к интернету повысилась в четыре раза. Для всех абонентов связи не тарифицируется трафик внутри сетевых ресурсов Uz-IX/Tas-IX, где абонентам создана возможность пользоваться высокоскоростным интернетом (к примеру: в тарифных планах со скоростью интернета 4 Мбит/с внутри ресурсов Uz-IX/Tas-IX скорость достигает 100 Мбит/с).
Также операторы связи уделяют большое внимание работникам социальной сферы. В частности, для учащихся, студентов и преподавателей внедрены льготные тарифные планы для пользования услугами мобильного и проводного Интернета. Помимо этого, для высших учебных и медицинских учреждений внедрены льготные тарифные планы для пользования проводным интернетом и подключения к Uz-IX/Tas-IX со скоростью до 1 Гбит/с.
Комплексная работа ведется в рамках развития оптоволоконных сетей по всей республике. Так, если в 2018 году общая протяженность оптовоколонных сетей составляла 26,6 тысячи километров, то к 2020 году этот показатель был доведен до 72 тысячи километров. А к концу этого года намечается довести этот показатель уже до 118,6 тысячи километров.
Установлен 1 миллион портов широкополосного доступа к Интернету, тем самым их общее количество доведено до 3 миллионов единиц. К концу 2021 года запланировано довести этот показатель до 3,9 миллиона единиц.
В результате модернизации существующих производственных мощностей общая пропускная способность международной сети передачи данных была увеличена в 10 раз и доведена до 1 200 Гбит/с. Пропускная способность магистральных телекоммуникаций была увеличена в областях в два раза, а в районах — в четыре раза.
В результате завершения основной части работ по данным проектам начиная с 1 января 2021 года цены на аренду каналов связи были снижены в два раза.
Развитие телекоммуникационной инфраструктуры, в свою очередь, также требует соответствующих мощностей для хранения объемов данных. С этой целью в 2020 году был введен в строй Центр обработки данных с вместимостью 5 Петабайт.
К настоящему времени по всей республике установлено и запущено в строй свыше 31,7 тысячи базовых станций мобильной связи.
С целью развития мобильных сетей в 2020 году операторами мобильной связи в рамках установки и модернизации свыше 5 тысяч базовых станций и мобильной связью охвачено 12 246 населенных пунктов по республике, или 98 процентов населения, в том числе широкополосной связью – 90 процентов.
Масштабная работа осуществляется в рамках обеспечения высокоскоростной Интернет-связью социальных объектов. В частности, в республике насчитывается 10 154 общеобразовательные школы, 5 725 дошкольных образовательных учреждений и 3 401 объект здравоохранения. К настоящему времени проложено порядка 17 660 километров оптовоколонных линий связи. В результате 9 144 школы, 5 725 дошкольных образовательных учреждений и 3 401 объект здравоохранения обеспечены высокоскоростной Интернет-связью.
В Государственной программе за прошлый год в качестве приоритетной задачи было определено подключение к высокоскоростному интернету социальных объектов, в частности, общеобразовательных школ, дошкольных образовательных учреждений и объектов здравоохранения. Это, в свою очередь, играет важную роль в получении молодежью современных знаний, оказании гражданам качественных и оперативных услуг.
Во-первых, в вопросе обеспечения стабильности экономических показателей сферы ИКТ за счет 11 инвестиционных проектов были привлечены инвестиции на общую сумму свыше 200 миллионов долларов, в частности, прямые иностранные инвестиции в размере 141,4 миллиона долларов.
Во-вторых, в области развития цифровой инфраструктуры:
- установлена и введена в строй 5 641 базовая станция мобильной связи, и их общее количество доведено до 31 740 штук;
Если до 2020 года в основном велась работа по расширению мобильных сетей, то сейчас реализуются проекты по расширению охвата сети и оказанию Интернет-услуг на основе 3G/4G-технологий. В частности в 2020 году по стандартам 3G/4G было модернизировано 3 600 базовых 2G-станций. Помимо этого, также установлена и запущена в эксплуатацию 5 641 новая станция.
Серьезное внимание уделяется внедрению самых передовых технологических разработок. Так, с сентября 2019 года сразу два местных мобильных оператора — Uzmobile и Ucell начали тестовые испытания 5G-технологии, и к настоящему времени в Ташкенте действуют в тестовом режиме 15 базовых станций.
В связи с вышеизложенным является целесообразным использование официальных данных Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций как руководителями, так и рядовыми сотрудниками всех министерств и ведомств.
Обращаясь к представителям средств массовой информации, следует отметить, что Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций выражает готовность к сотрудничеству с представителями средств массовой информации.