Bugun, 8-sentabr kuni Milliy matbuot markazida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Davlat statistika qo‘mitasi hamda Elektron hukumat loyihalarini boshqarish markazi tomonidan “O‘zbekiston Respublikasida ochiq ma’lumotlar sohasini yanada rivojlantirish istiqbollari” mavzusida matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Matbuot anjumanida ochiq ma’lumotlarning ochiqlik va sifat darajasi, ularni fuqarolarga va jahon hamjamiyatiga yetkazishning amaldagi mexanizmlari, shuningdek, davlat boshqaruvining ochiqligi va shaffofligini ta’minlash orqali O‘zbekiston Respublikasining jahon maydonidagi imijini hamda investitsiyaviy jozibadorligini mustahkamlashga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Shuningdek, fuqarolar, tadbirkorlik subyektlari va boshqa soha mutaxassislarining o‘z faoliyatida ochiq ma’lumotlardan erkin foydalana olishini, ma’lumotlar asosida tahliliy ishlarni olib borish, mobil ilovalar ishlab chiqish yoki ilmiy izlanish jarayonlarida mazkur ma’lumotlardan foydalanishni ta’minlash maqsadida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasining Ochiq ma’lumotlar portali yangi talqinda (data.egov.uz) ishlab chiqilgani va ishga tushirilgani ma’lum qilindi.
Matbuot anjumanida yangi portalning quyidagi imkoniyatlari yaratilgani aytib o‘tildi:
- Ochiq ma’lumotlar portali faoliyati doirasida mahalliy ilmiy tashkilotlar va oliy ta’lim muassasalari hamda axborot texnologiyalari sohasidagi dasturchilar va tashkilotlarga sun’iy intellekt asosidagi dasturiy ta’minotda foydalanish uchun davlat va boshqa ma’lumotlar to‘plamlarini olish imkoniyatini taqdim etuvchi raqamli ma’lumotlar platformasi;
- ma’lumotlarni standartlashtirilgan shaklda yuritish, interaktiv xaritaga obyektning geografik joylashuv ma’lumotlarini kiritish imkoniyati;
- ochiq ma’lumotlar to‘plamlarida aholi va tadbirkorlik subyektlarining ehtiyojlarini hisobga olish mexanizmi;
- ochiq ma’lumotlar to‘plamlarini o‘z vaqtida joylashtirish va ularni yangilash ustidan avtomatik ravishda nazorat qilish imkoniyati;
- ma’lumotlar bilan ishlashda foydalanuvchilarga, jumladan ko‘rish imkoniyati cheklangan shaxslar uchun qulayliklar;
- har bir ma’lumotga alohida takrorlanmas ID biriktirish hamda tegishli ma’lumotlarni joylashtirish, qayta ishlash, saqlash va izlashni uning yordamida amalga oshirish imkoniyati;
- ma’lumotlarni o‘z vaqtida yangilab borishning monitoring tizimi hamda muddatida joylashtirilmagan ma’lumotlar bo‘yicha vazirlik va idoralarning shaxsiy kabinetiga xabar jo‘natish imkoniyati;
- ma’lumotlarni onlayn tarzda yangilab borishni yo‘lga qo‘yish maqsadida davlat organlarining idoraviy axborot tizimlari va resurslarini portal bilan integratsiya qilish funksiyasi.
Shu bilan bir qatorda, O‘zbekiston Respublikasining Ochiq ma’lumotlar portali faoliyati doirasida mahalliy ilmiy tashkilotlar va oliy ta’lim muassasalari hamda axborot texnologiyalari sohasidagi dasturchilar va tashkilotlarga sun’iy intellekt asosidagi dasturiy ta’minotda foydalanish uchun davlat va boshqa ma’lumotlar to‘plamlarini olish imkoniyatini taqdim etuvchi raqamli ma’lumotlar platformasi yaratilganligi to‘g‘risida aytib o‘tildi.
Bundan tashqari, mazkur tadbirda 2019-2021-yillarda mamlakatimizda ochiq ma’lumotlar sohasini rivojlantirish bo‘yicha qator ishlar amalga oshirilgani va bu ishlar orqali quyidagi natijalarga erishilganligi alohida e’tirof etildi:
- “Open data Inception” tashkilotining ma’lumotiga ko‘ra, jahon mamlakatlari orasida O‘zbekiston 99 ta ochiq ma’lumotlar manbalari bilan ochiq ma’lumotlar manbalari soni bo‘yicha jahonda 5-o‘rinni egalladi;
- “Open Data Inventory” (ODIN) Ochiq ma’lumotlar reytingida O‘zbekiston Respublikasi 63 ballni to‘pladi va reytingda 125 ta pozitsiyaga ko‘tarilib, dunyoda 44-o‘rinni, Markaziy Osiyoda esa 1-o‘rinni egalladi;
- Birlashgan Millatlar Tashkilotining “Elektron hukumat kuzatuvi 2020” da ‘Ochiq davlat ma’lumotlari indeksi” bo‘yicha O‘zbekiston eng yuqori (Very High OGDI) ko‘rsatkichiga ega bo‘lgan jahonning 41 ta mamlakati orasidan joy oldi;
- O‘zbekiston Respublikasi Xalqaro ochiq ma’lumotlar Xartiyasiga qo‘shilgan jahondagi 23-mamlakat, Osiyoda esa Janubiy Koreya va Filippindan keyingi uchinchi davlat bo‘ldi.
- O‘zbekiston Respublikasining Ochiq ma’lumotlar portalini yangi talqiniga joylashtirish uchun 3341 ta ochiq ma’lumotlar to‘plamidan iborat bo‘lgan yangi ro‘yxat shakllantirildi.
Matbuot anjumanida yaratilgan yangi portal davlatimizning xalqaro miqyosdagi imiji va salohiyatini nufuzli reytinglarda aks ettirilishi hamda buning natijasida xalqaro investorlar uchun ishonchli ma’lumotlar manbasi bo‘lib xizmat qilishi ta’kidlandi.

Сегодня, 8 сентября в Национальном пресс-центре прошла пресс-конференция на тему «Перспективы дальнейшего развития сферы открытых данных в Республике Узбекистан». Организаторами мероприятия выступили Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций, Государственный комитет по статистике и Центр управления проектами электронного правительства.
На пресс-конференции были рассмотрены вопросы повышения открытости, а также качества предоставляемых открытых данных, реализации практических механизмов по их доведению до граждан и мировой общественности, повышения имиджа и инвестиционной привлекательности Узбекистана на международной арене.
Также, с целью создания возможностей для граждан, субъектов предпринимательства и других специалистов по свободному использованию открытых данных, реализации аналитических работ на их основе, обеспечения их использования в рамках разработки мобильных приложений и проведения научных исследований Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Государственным комитетом по статистике была разработана и запущена новая версия Портала открытых данных (data.egov.uz).
На пресс-конференции были отмечены возможности нового портала:
- В рамках деятельности Портала открытых данных функционирует цифровая платформа с возможностью получения государственных и других баз данных на основе технологий искусственного интеллекта для местных научных организаций, высших учебных заведений, программистов и IT-организаций;
- Создание данных на основе стандартизированных форм, внесение данных о географическом расположении в интерактивные карты;
- Механизм учета в базах открытых данных запросов со стороны населения и субъектов предпринимательства;
- Автоматический контроль за размещением и обновлением баз открытых данных;
- Удобства для пользователей, в том числе для лиц с ограниченными возможностями;
- Отдельная, уникальная ID для каждого типа данных, их размещение, обработка, хранение с возможностью поиска и нахождения;
- Система мониторинга по оперативному обновлению и отправка уведомлений в личные кабинеты министерств и ведомств о несвоевременном размещении данных;
- Функция интеграции информационных систем и ресурсов государственных органов с целью онлайн-обновления данных.
Кроме этого, было отмечено, что в течение 2019-2021 года в республике была проделана масштабная работа по развитию сферы открытых данных. Благодаря этому были достигнуты следующие результаты:
- Согласно данным «Open data Inception», Узбекистан занял пятое место среди 99 стран в мире по количеству ресурсов с открытыми данными;
- во Всемирном рейтинге открытых данных Open Data Inventory (ODIN) Узбекистан поднялся сразу на 125 позиций вверх, таким образом заняв 44-е место в мире и 1-е место в Центральной Азии;
- Согласно исследованиям ООН по уровню развития электронного правительства в 2020 году и согласно рейтингу Глобального индекса открытых данных Узбекистан удостоился наивысшего показателя (Very High OGDI), заняв 41-е место среди 193 стран мира;
- Узбекистан стал 23-й страной по счету, включенной в Хартию международных открытых данных, и третьей в Азии после Южной Кореи и Филлипин;
- Сформирован новый список из 3 341 баз открытых данных для новой версии Портала открытых данных.
На пресс-конференции было отмечено, что новая версия Портала открытых данных станет важным фактором для включения нашей страны в авторитетные международные рейтинги, надежным источником данных для международных инвесторов.