Fransiyaning “Airbus” kompaniyasi bilan videokonferensiya bo‘lib o‘tdi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Davergeodezkadastr qo‘mitasi, va Fransiyaning “Airbus” kompaniyasi o‘rtasida kosmik suratlardan foydalanish, ular yordamida qishloq xo‘jaligi va boshqa yer maydonlarini monitoring qilish hamda kosmik suratlarni qabul qiladigan virtual stansiya va Yerni masofadan turib zondlash Markazi (YeMTZ markazi) masalasida uch tomonlama muzokara bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ta’kidlanganidek, raqamli texnologiyalarning eng katta yutug‘i — tashkiliy, moliyaviy va inson xarajatlarni tejash orqali iqtisodiy samaradorlikni keskin ravishda oshirish imkoniyatidir. Shu o‘rinda raqamli texnologiyalardan turli soha va tarmoqlarda keng foydalansa bo‘ladi. Yurtimiz uchun eng dolzarb bo‘lgan shunday sohalaridan biri yer resurslaridan unumli foydalanish masalasidir.
Uch tomonlama o‘tkazilgan virtual uchrashuvda yangi tashkil etiladigan Yerni masofadan turib zondlash markazi va virtual stansiyadan foydalanishdagi qulayliklar, ularni yaratishga ketadigan vaqt, mablag‘, texnik qurilmalar o‘rtasidagi farq, qabul qilib olinadigan kosmik suratlarni qayta ishlash va ishlab chiqarishga joriy qilish bo‘yicha Fransiyaning “Airbus” kompaniyasi taqdim qilayotgan loyihalar bilan tanishib chiqildi.
Shuningdek,  bu yo‘nalishda ishlaydigan mutaxassislarni tayyorlash, malakasini oshirish, kafolatli xizmat ko‘rsatish masalalarida ham o‘zaro fikr almashildi.
Virtual muzokaralar davomida, “Airbus” kompaniyasi vakillari tomonidan Yerni masofadan turib zondlash Markazining namunaviy taqdimot fayllari namoyish qilinib, taqdim etildi. Shuningdek, mazkur markaz loyihasi doirasida tashkil etiladigan o‘quv reja va xizmat ko‘rsatish bilan bog‘liq tashkiliy tadbirlar xususida batafsil ma’lumot berildi.

Прошла видеоконференция с французской компанией «Airbus»
Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций, Госкомземгеодезкадастр  и французская компания “Airbus” провели трехсторонние переговоры по использованию космических снимков, мониторингу сельскохозяйственных и других земельных участков, а также по виртуальной станции приёма спутниковых изображений и Центру дистанционного зондирования Земли.
Как отмечалось на мероприятии, одно из самых больших достижений цифровых технологий — возможность значительного повышения экономической эффективности за счёт экономии организационных, финансовых и человеческих ресурсов. В этой связи цифровые технологии могут широко применяться в различных сферах и отраслях экономики. Одна из самых актуальных сфер для нашей республики — эффективное  использование земельных ресурсов.
На трёхсторонней виртуальной встрече были представлены проекты ​​французской компании Airbus, демонстрирующие удобства при  использовании нового центра дистанционного зондирования Земли и виртуальной станции, их технические возможности, а также разницу потраченного времени, средств по обработке и получению космических снимков.
Участники также обменялись мнениями о подготовке и повышению квалификации специалистов в этой сфере, осуществлении гарантийных услуг.
В ходе виртуальных переговоров представители Airbus продемонстрировали и представили образцы презентационных файлов Центра дистанционного зондирования Земли. Также была представлена подробная  информация об учебных программах и организационных мероприятиях, связанных с услугами, которые будут организованы в рамках проекта.