O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Boshqaruv samaradorligi agentligi tomonidan haftaning har juma kuni muntazam ravishda o‘tkazilayotgan “Siyosiy-maʼrifat soati” Xorazm viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari uchun ham mazmunli va samarali bo‘lmoqda. Navbatdagi “Siyosiy-ma’rifat soati”ning 2026-yil 9-yanvar kunidagi 1-soni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlis va Oʻzbekiston xalqiga Murojaatnomasida belgilab berilgan ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha soha mutaxassislari sharhiga qaratildi.
Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2025-yil 26-dekabr kuni Oliy Majlisga va xalqqa navbatdagi Murojaatnomasini taqdim etdi. Unda 2025-yil yakunlari sarhisob qilinib, 2026-yil uchun asosiy vazifalar belgilab berildi.
Murojaatnomada aytib o‘tilgan ustuvor yo‘nalishlar:
- Yil nomi: 2026-yil Oʻzbekistonda “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili” deb eʼlon qilindi.
-Strategik maqsad: Prezident 2026-yilni barcha sohalarni rivojlantirishda “tub burilish yili” boʻlishini taʼkidladi.
- Ustuvor yoʻnalishlar: Murojaatnomada 6 ta eng muhim ustuvor yoʻnalish belgilandi, jumladan, birinchi ustuvor vazifa sifatida mahalla infratuzilmasini yaxshilash koʻrsatildi.
- Iqtisodiy rejalar: “Oʻzbekiston - 2030” strategiyasi doirasida yalpi ichki mahsulot hajmini 160 milliard dollarga yetkazish maqsadi qayd etildi.
Murojaatnomada, shuningdek, raqamlashtirish, sunʼiy intellektni joriy etish, ekologiya va korrupsiyaga qarshi kurash kabi masalalarga alohida eʼtibor qaratildi.

Проведен час политического просвещения
“Политико-просветительский час” регулярно проводимый Агентством эффективности управления при Президенте Республики Узбекистан каждую пятницу, также становится содержательным и эффективным для сотрудников Службы электромагнитной совместимости Хорезмской области. Первый выпуск очередного “Политико-просветительского часа” от 9 января 2026 года был посвящен обзору специалистами отрасли по приоритетным направлениям, обозначенным в Послании Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Олий Мажлису и народу Узбекистана.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 26 декабря 2025 года выступил с очередным Посланием к Олий Мажлису и народу. Были подведены итоги 2025 года и определены основные задачи на 2026 год.
Приоритетные направления, обозначенные в Послании:
-Название года: 2026 год объявлен в Узбекистане “Годом развития махалли и всего общества”.
- Стратегическая цель: Президент подчеркнул, что 2026 год станет "годом коренных преобразований" в развитии всех сфер.
- Приоритетные направления: В Послании определены 6 важнейших приоритетов, в том числе улучшение инфраструктуры махалли в качестве первого приоритета.
- Экономические планы: в рамках стратегии "Узбекистан - 2030" поставлена цель довести объем валового внутреннего продукта до 160 миллиардов долларов.
В Послании особое внимание было уделено таким вопросам, как цифровизация, внедрение искусственного интеллекта, экология и борьба с коррупцией.