Xalqaro onlayn forum bo‘lib o‘tdi
Joriy yil 17 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, BMT Taraqqiyot dasturi, Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi hamkorligida xalqaro onlayn forum bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari O. Pekos ishtirok etdi.
Xalqaro onlayn davra suhbati ishi 2 sessiyada tashki etildi. Birinchi sessiyada “O‘zbekistonda raqamli rivojlanish : bugungi taraqqiyoti va kelajagi” mavzusida ma’ruzalar qilindi. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Toshkent shahrida raqamli texnologiyalarni keng joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorini amalga oshirish, qarorga asosan tasdiqlangan “Raqamli Toshkent” kompleks dasturi ta’lim, sog‘liqni saqlash, transport, kommunal sohalariga axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini jalb qilgan holda O‘zbekiston poytaxtining qiyofasini to‘liq ijobiy o‘zgartirish maqsad qilingani qayd etildi.
Asosiy e’tibor O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 28 apreldagi “Raqamli iqtisodiyot va elektron hukumatni keng joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4699 qarori ijrosiga qaratildi.
Qarorga ko‘ra 2023-yilga kelib raqamli iqtisodiyotning mamlakat yalpi ichki mahsulotidagi ulushini 2 baravarga va ushbu sohadagi xizmatlar hajmini 3 baravarga oshirish va ularning eksportini 100 million dollarga yetkazishi nazarda tutilgan.
Shu bilan birga 2020-2022 yillarda elektron hukumat, telekommunikatsiyalar va Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki faoliyatini yanada rivojlantirish, iqtisodiyotning real sektori tarmoqlarida hamda qishloq va suv xo‘jaligida raqamli texnologiyalarni keng joriy etish bo‘yicha jami 268 ta loyihalarni amalga oshirish xususida ma’lumot berildi.
Xalqaro onlayn forumning ikkinchi sessiyasida “COVID-19 pandemiyasiga qarshi raqamli texnologiyalarning qo‘llanilishi: O‘zbekiston yo‘li va chet el tajribasi” mavzusiga qaratildi.
Aholi va tadbirkorlik sub’ektlarining davlat organlari bilan yuzma-yuz muloqatsiz aloqa shakllarini yanada rivojlantirish maqsadida Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali ishlab chiqildi. Bugungi kunda portal orqali 208 ta elektron davlat xizmati taqdim etilmoqda.
Yig‘ilish davomida talab yuqori bo‘lgan davlat xizmatlarni elektron shaklga o‘tkazish bo‘yicha ishlarni jadallashtirish yuzasidan muhokamalar ham bo‘lib o‘tdi.

Проведен международный онлайн-форум
17 сентября текущего года Министерством по развитию  информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в сотрудничестве с Программой развития ООН и представительством Всемирного банка в Узбекистане прошел международный онлайн-форум.
В нём принял участие первый заместитель  Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан  О. Пекось.
Работа международного онлайн-форума была поделена на две сессии.
На первой сессии были представлены доклады на тему «Цифровое развитие в Узбекистане: сегодняшнее развитие и перспективы». В частности, было отмечено, что реализация постановления  Президента Республики Узбекистан «О мерах по широкому внедрению цифровых технологий в Ташкенте» и утвержденная в соответствии с постановлением комплексная программа «Цифровой Ташкент» направлена ​​на полное преображение облика столицы Узбекистана за счет внедрения информационно-коммуникационных технологий в сферу образования, здравоохранения, транспорта и жилищно-коммунального хозяйства.
Особое внимание было уделено исполнению постановления Президента Республики Узбекистан от 28 апреля 2020 года №ПП-4699 «О мерах по широкому внедрению цифровой экономики и электронного правительства».
Согласно постановлению, к 2023 году доля цифровой экономики в ВВП страны вырастет вдвое, объем услуг в этой сфере утроится, а их экспорт достигнет 100 миллионов долларов.
Также была предоставлена ​​информация о реализации в 2020-2022 годах 268 проектов по дальнейшему развитию электронного правительства, телекоммуникационной сферы, деятельности Технологического парка программных продуктов и информационных технологий, широкому внедрению цифровых технологий в реальный сектор экономики, а также в сферу сельского и водного хозяйства.
Вторая сессия международного онлайн-форума была посвящена теме использования цифровых технологий против пандемии COVID-19: пути Узбекистана и зарубежного опыта в этой области.
В целях дальнейшего развития форм тесного  общения населения и хозяйствующих субъектов с государственными структурами разработан Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ). На сегодняшний день через портал предоставляется 208 электронных госуслуг. В ходе онлайн форума  были даны рекомендации по ускорению перехода наиболее востребованных государственных услуг в электронную форму.