Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2003 йилдаги 499-сон қарорига мувофиқ радиочастота спектридан унумли фойдаланиш ҳамда радиочастота спектрини индустриал радиохалақитлардан ҳимоя қилиш мақсадида 2017 йил учун тасдиқланган режага асосида Жиззах вилояти Электромагнит мослашув хизмати томонидан Жиззах вилояти ЙХХБ ЙПХ ҳамкорлигида жорий йилнинг 27 феврал куни Ғаллаорол тумани ҳудуди «Сангзор 15» ЙПХ масканида автоуловларнинг двигателларидан чиқаётган индустриал радиохалахитларни меъёрлари бўйича техник ўлчов ишларини амалга ошириш ва автоуловларга радиоэлектрон воситаларни ўрнатилишини қонунийлигини аниқлаш юзасидан қўшма-рейд ўтказилди.
Ўтказилган рейд жараёнида вилоят йўл харакати хавфсизлиги бошқармаси йўл патрул хизмати ходимлари томонидан «Сангзор 15» ЙПХ масканидан харакатланаётган автоуловлар ўрнатилган тартибда тўхтатиб берилди. Шундан сўнг Электромагнит мослашув хизмати мутахасислари тўхтатилган автоулов хайдовчиларига ўзларини таништириб тегишли тушунчалар беришди. Шу билан бирга автоулов хайдовчилари иштирокида автоуловлардан тарқалаётган индустриал радиохалахит меъёрлари бўйича тегишли ўлчаш ишлари олиб борилди.
Амалга оширилган техник ўлчов натижаларига кўра олинган маълумотлар баённомалар тузилиб автоулов хайдовчиларига тегишли кўрсатмалар берилди. Шу билан бирга радиоэлектрон воситаларни автоуловларга ўрнатиш ҳолатларини қонунийлигини текшириш мақсадида антенна қисмлари ўрнатилган автоуловларни аниқлаш юзасидан кузатув ишлари амалга оширилди. Кузатув жараёнида радиоэлектрон воситаларнинг антенна қисмлари ўрнатилган автоуловлар аниқланмади.
Ушбу ўтказилган рейд натижасида радиоэлектрон воситаларни автоуловларга ноқонуний равишда ўрнатиш ва фойдаланиш ҳолатларини содир этиш олди олинди ҳамда радиочастота спектри индустриал радиохалақитлардан ҳимоя қилинди.

Проведен совместный рейд с Управлением безопасности дорожного движения в Джизакской области
На основании Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 11.11.2003г. №499 «О мерах по совершенствованию системы государственного регулирования в области использования радиочастотного спектра» и «Положения о защите радиочастотного спектра от индустриальных радиопомех» (Приложение № 3 к вышеуказанному Постановлению), а также в соответствии c утвержденным планом мероприятий по выявлению источников незаконно-действующих радиопередающих устройств и индустриальных радиопомех на 2017 год, сотрудниками Службы электромагнитной совместимости по Джизакской области и патрульно-постовой службы Управления безопасности дорожного движения Джизакской области 27 февраля 2017 года на посту ДПС «Сангзор 15», что расположен в Галляаралском районе Джизакской области, был осуществлен совместный рейд по выявлению установленных на автотранспорте незаконно-действующих радиоэлектронных средств. Параллельно с этим проводилась работа по выявлению источников индустриальных помех от автомобилей с двигателями внутреннего сгорания, превышающих предельно допустимые нормы установленных государственным стандартом.
В ходе проводимого совместного рейда на посту ДПС «Сангзор 15», после остановки автотранспортных средств сотрудниками дорожно-патрульной службы, представители Службы ЭМС по Джизакской области, предварительно представившись, начали проводить соответствующий осмотр автотранспортных средств и радиотехнические измерения в присутствии владельцев, одновременно проводя разъяснительную работу, в связи с чем и почему проводится данный рейд.
По результатам проведённых измерений и полученных на их основании данных, были составлены необходимые протоколы. Водителям автотранспортных средств даны соответствующие указания.
Проверка автотранспортных средств на наличие незаконной установки антенных приспособлений к радиопередающим устройствам и сам факт запрещённой законодательством эксплуатации радиоэлектронных средств, не выявила правонарушений.
Стоит отметить, что все водители, чьи автотранспортные средства были остановлены на проверку, с пониманием отнеслись к проводимому рейду по предотвращению незаконной установки и эксплуатации РЭС, а также выявлению источников индустриальных радиопомех, превышающих соответствующие нормы.