Гулистон шаҳрида ўқув семинар ўтказилди
2018 йил 3 март куни Сирдарё вилояти электромагнит мослашув хизмати ходимлари томонидан Ўзбекистон Республикаси Бош Прокуратураси ҳузуридаги солиқ, валютага оид жиноятларга ва жиноий даромадларни легаллаштиришга қарши курашиш Департаменти Сирдарё вилояти бошқармасида ўқув семинар ўтказилди.
Мазкур семинарда мустақиллик йилларида Ўзбекистон Республикасида кичик бизнес ва ҳусусий тадбиркорликни ривожлантириш мақсадида улкан ишлар амалга оширилганлиги таъкидлаб ўтилди. Кичик бизнес ҳамда хусусий тадбиркорликни ривожлантириш йўлидаги ортиқча бюрократик тўсиқ ва ғовларни бартараф этилиши, йилдан йилга солиқ турларини такомиллаштирилиши ва солиқ юкини камайтирилиши, махсулотларни сертификатлаштириш ва стандартлаштириш тизимини такомиллаштирилиши, тадбиркорларга кредит ва микро-кредитлар ажратилиши эвазига мамлакатимизда қулай ишбилармонлик муҳити яратилганлиги эътироф этилди.
Мамлакатимизда яратилган барча қулай шарт-шароитларга қарамасдан айрим юридик ва жисмоний шахслар томонидан Сирдарё вилояти ҳудудига мобил сотали алоқа телефонларини ноқонуний равишда олиб кириш ва уларни сотиш ҳолатлари учраб турганлиги айтиб ўтилди.
Семинар доирасида Ўзбекистон Республикасида белгиланган қонунчиликка асосан Сирдарё вилояти ҳудудига мобил сотали алоқа телефонларини ноқонуний олиб кириш ва уларни сотиш ҳолатларини олдини олиш мақсадида бу йўналишда назоратни кучайтириш бўйича қарор қабул қилинди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Радиочастоталар бўйича Давлат Комиссиясининг 2008 йил 28 октябрдаги 3/4-сонли «Ўзбекистон Республикаси ҳудудида сотали алоқа мобил телефонларини сотиш ҳақида»ги Қарорига асосан Ўзбекистон Республикаси ҳудудида мобил сотали алоқа телефонларини рухсат этувчи ҳужжатларни расмийлаштирмасдан сотиш ва фойдаланиш, қуйидаги шартлар бажарилганда амалга оширилиши белгилаб қўйилган:
• Ўзбекистон Республикасида ўрнатилган тартиб асосида олинган мувофиқлик сертификатининг мавжуд бўлиши;
• мобил сотали алоқа телефонларини олиб кириш учун радиочастота органлари томонидан ўрнатилган тартибда берилган рухсатноманинг мавжуд бўлиши.

Проведён учебный семинар в городе Гулистан
3 марта 2018 года сотрудниками Службы электромагнитной совместимости Сырдарьинской области проведён учебный семинар в Сырдарьинском областном управлении Департамента по борьбе с налоговыми, валютными преступлениями и легализацией преступных доходов при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан на тему: «Порядок реализации РЭС и ВЧУ на территории Республики Узбекистан».
На семинаре было отмечено, что за годы независимости в Республике Узбекистан выполнена масштабная работа для развития малого бизнеса и частного предпринимательства. Значительно упрощены и более прозрачными стали процедуры регистрации субъектов малого бизнеса, унифицированы и снижены ставки налогообложения, усовершенствована система стандартизации и сертификации продукции, за счет развития биржевых торгов решены многие вопросы свободного доступа предпринимателей к материально-техническим ресурсам, внедрены новые формы кредитования предпринимательства путем микрокредитования и микро-лизинга.
Несмотря на все созданные благоприятные условия (льготы, преференции) в нашей стране, некоторыми юридическими и физическими лицами допускаются случаи незаконного ввоза и реализации мобильных телефонов сотовой связи на территории Сырдарьинской области.
В целях недопущения незаконного ввоза и реализации мобильных сотовых телефонов на территории Сырдарьинской области было принято решение по усилению контроля в данном направлении в рамках действующего законодательства Республики Узбекистан.
Напоминаем, что согласно Решению Государственной Комиссии по Радиочастотам Республики Узбекистан «О реализации мобильных телефонов сотовой связи на территории Республики Узбекистан» №3/4 от 29 октября 2008 года установлено, что реализация и использование мобильных сотовых телефонов сотовой связи на территории Республики Узбекистан осуществляется без оформления разрешительных документов при выполнении следующих условий:
- Наличия сертификата соответствия, полученного в порядке, установленном в Республики Узбекистан;
- разрешения на ввоз мобильных телефонов сотовой связи, выданного радиочастотным органом в установленном порядке.