Сирдарё вилояти Давлат солиқ бошқармасида ўқув семинари ўтказилди
2017 йил 21 апрель куни Сирдарё вилояти Давлат солиқ бошқармасида Сирдарё вилояти ЭММХ ходимлари томонидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 1998 йил 10 июлдаги 293-сон Қарори билан тасдиқланган «Радиоэлектрон воситалар ва юқори частотали қурилмаларни сотиб олиш (узатиш), лойиҳалаштириш, қуриш (ўрнатиш), фойдаланиш ва Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб кириш тартиби тўғрисидаги Низом» талабларини ижро этиш, шунингдек Сирдарё вилояти хуқуқ-тартибот идоралари ходимлари билан ҳамкорликда 2017 йилда режалаштирилган чора-тадбирларни амалга ошириш мақсадида ўқув семинарии ўтказилди.
Мазкур семинарда Ўзбекистон Республикасидакичик бизнес ва ҳусусий тадбиркорликни ривожлантириш мақсадида улкан ишлар амалга оширилганлиги таъкидлаб ўтилди. Кичик бизнес ҳамда хусусий тадбиркорликни ривожлантириш йўлидаги ортиқча бюрократик тўсиқ ва ғовларни бартараф этилиши, йилдан йилга солиқ турларини такомиллаштирилиши ва солиқ юкини камайтирилиши, махсулотларни сертификатлаштириш ва стандартлаштириш тизимини такомиллаштирилиши, мамлакатимизда қулай ишбилармонлик муҳити яратилганлиги эътироф этилди. Шунингдек, мазкур тадбирда Сирдарёвилояти ЭММХ ва Сирдарё вилояти Давлат солиқ бошқармаларининг ўзаро ҳамкорлиги масалалари муҳокама этилди.
Семинар доирасида Сирдарё вилояти ҳудудида радиоэлектрон воситаларни (мобил телефонларни) сотиш учун керакли хужжатларни расмийлаштириш тартиби тўғрисида тадбиркорлик субъектлари орасида мунтазам равишда тарғибот ва тушунтириш ишларини олиб бориш бўйича қарор қабул қилинди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Радиочастоталар бўйича Давлат Комиссиясининг 2008 йил 28 октябрдаги 3/4-сон «Ўзбекистон Республикаси ҳудудида сотали алоқа мобил телефонларини сотиш ҳақида»ги Қарорига асосан Ўзбекистон Республикаси ҳудудида мобил сотали алоқа телефонларини рухсат этувчи ҳужжатларни расмийлаштирмасдан сотиш ва фойдаланиш, қуйидаги шартлар бажарилганда амалга оширилиши белгилаб қўйилган:
- Ўзбекистон Республикасида ўрнатилган тартиб асосида олинган мувофиқлик сертификатининг мавжуд бўлиши;
- мобил алоқа телефонларини олиб кириш учун радиочастота органлари томонидан ўрнатилган тартибда берилган рухсатноманинг мавжуд бўлиши.

Проведён учебный семинар в Государственном налоговом управлении Сырдарьинской области
В рамках выполнения плана совместных мероприятий по проведению учебных семинаров с правоохранительными органами Сырдарьинской области на 2017 год, а также в целях усиления государственного контроля за выполнением требований «Положения о порядке приобретения (передачи), проектирования, строительства (установки), эксплуатации на территории Республики Узбекистан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», утверждённого Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10 июля 1998 года №293, сотрудниками СЭМС Сырдарьинской области 21 апреля 2017 года проведён учебный семинар в Государственном налоговом управлении Сырдарьинской области.
На семинаре было отмечено, что в Республике Узбекистан выполнена масштабная работа для развития малого бизнеса и частного предпринимательства. Значительно упрощены и более прозрачными стали процедуры регистрации субъектов малого бизнеса, унифицированы и снижены ставки налогообложения, усовершенствована система стандартизации и сертификации продукции, за счёт развития биржевых торгов решены многие вопросы свободного доступа предпринимателей к материально-техническим ресурсам. Также на мероприятии были рассмотрены вопросы взаимодействия Службы ЭМС Сырдарьинской области и Государственного налогового управления Сырдарьинской области.
По итогам проведённого семинара было принято решение о регулярном проведении разъяснительной работы среди субъектов предпринимательства по надлежащему оформлению необходимых документов для реализации радиоэлектронных средств (мобильных телефонов) на территории Сырдарьинской области.
Напоминаем, что согласно Решению Государственной Комиссии по Радиочастотам Республики Узбекистан «О реализации мобильных телефонов сотовой связи на территории Республики Узбекистан» от 29 октября 2008 года№3/4 установлено, что реализация и использование мобильных сотовых телефонов сотовой связи на территории Республики Узбекистан осуществляется без оформления разрешительных документов при выполнении следующих условий:
- Наличия сертификата соответствия, полученного в порядке, установленном в Республики Узбекистан;
- Наличия разрешения на ввоз мобильных телефонов сотовой связи, выданного радиочастотным органом в установленном порядке.