2017 йил 25 февраль куни Давлат божхона қўмитасининг Сирдарё вилояти бошқармасида Сирдарё вилояти ЭММХ ходимлари томонидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 1998 йил 10 июлдаги 293-сонли Қарори билан тасдиқланган «Радиоэлектрон воситалар ва юқори частотали қурилмаларни сотиб олиш (узатиш), лойиҳалаштириш, қуриш (ўрнатиш), фойдаланиш ва Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб кириш тартиби тўғрисидаги Низом» талабларини ижро этиш, шунингдек Сирдарё вилояти хуқуқ-тартибот органлари ходимлари билан ҳамкорликда 2017 йилда режалаштирилган чора-тадбирларни амалга ошириш мақсадида ўқув семинари ўтказилди.
Ўқув семинарда Ўзбекистон Республикаси Адлия Вазирлиги томонидан 2015 йил 13 майда №526-5-сон билан рўйхатга олинган «Ўзбекистон Республикаси божхона чегараси орқали радиоэлектрон воситалар ва юқори частотали қурилмаларни олиб ўтиш тартиби» шунингдек, Сирдарё вилояти ЭММХ ва Давлат божхона қўмитаси Сирдарё вилояти бошқармаси билан ҳамкорлиги масалалари муҳокама қилинди.
Сирдарё вилояти ЭММХ ва Давлат божхона қўмитаси Сирдарё вилояти бошқармаси ходимларининг ўзаро самарали ҳамкорлиги натижасида 2016 йилда «Сирдарё» божхона чегара постида 119 дона радиоэлектрон воситаларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудига ноқонуний олиб кирилиши олди олинди.

Проведён учебный семинар в Управлении Государственного таможенного комитета по Сырдарьинской области
В рамках выполнения плана совместных мероприятий по проведению учебных семинаров с правоохранительными органами Сырдарьинской области на 2017 год, а также в целях усиления государственного контроля за выполнением требований «Положения о порядке приобретения (передачи), проектирования, строительства (установки), эксплуатации на территории Республики Узбекистан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», утверждённого Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 293 от 10 июля 1998 года, сотрудниками СЭМС Сырдарьинской области 25 февраля 2017 года проведён учебный семинар в Управлении Государственного таможенного комитета по Сырдарьинской области.
На учебном семинаре были подробно изучены требования «Порядка перемещения радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств через таможенную границу Республики Узбекистан», зарегистрированного в Министерстве Юстиции Республики Узбекистан №526 от 09.11.1998 года, а также вопросы о порядке взаимодействия Службы ЭМС Сырдарьинской области и Управления Государственного таможенного комитета по Сырдарьинской области.
Было отмечено, что в результате тесного взаимодействия сотрудников СЭМС Сырдарьинской области и Управления Государственного таможенного комитета по Сырдарьинской области в 2016 году был пресечён незаконный ввоз на территорию Республики Узбекистан 119 радиоэлектронных средств через пограничный таможенный пост «Сырдарья».