2019 йил 19 январ куни Давлат божхона қўмитасининг Сирдарё вилояти бошқармасида Сирдарё вилояти ЭММХ ходимлари томонидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 1998 йил 10 июлдаги 293-сон Қарори билан тасдиқланган «Радиоэлектрон воситалар ва юқори частотали қурилмаларни сотиб олиш (узатиш), лойиҳалаштириш, қуриш (ўрнатиш), фойдаланиш ва Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб кириш тартиби тўғрисидаги Низом» талабларини ижро этиш, шунингдек Сирдарё вилояти ҳуқуқ-тартибот идоралари билан ҳамкорликда 2019 йилда амалга ошириладиган чора-тадбирлар Режасига асосан ўқув семинари ўтказилди.
Ўқув семинарда Ўзбекистон Республикаси Адлия Вазирлиги томонидан 1998 йил 9 ноябрда №526-сон билан рўйхатга олинган «Ўзбекистон Республикаси божхона чегараси орқали радиоэлектрон воситалар ва юқори частотали қурилмаларни олиб ўтиш тартиби» шунингдек, Сирдарё вилояти ЭММХ ва Давлат божхона қўмитаси Сирдарё вилояти бошқармаси билан ҳамкорлиги масалалари муҳокама қилинди.
Сирдарё вилояти ЭММХ ва Давлат божхона қўмитаси Сирдарё вилояти бошқармаси ходимларининг ўзаро самарали ҳамкорлиги натижасида 2018 йилда Сирдарё вилоятининг божхона чегарасидаги постлари орқали 548 дона радиоэлектрон воситаларнинг Ўзбекистон Республикаси ҳудудига ноқонуний олиб кирилиши олди олинди.

В рамках выполнения плана совместных мероприятий по проведению учебных семинаров с правоохранительными органами Сырдарьинской области на 2019 год, а также в целях усиления государственного контроля за выполнением требований «Положения о порядке приобретения (передачи), проектирования, строительства (установки), эксплуатации на территории Республики Узбекистан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», утверждённого Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 293 от 10 июля 1998 года, сотрудниками СЭМС Сырдарьинской области 19 января 2019 года проведён учебный семинар в Управлении Государственного таможенного комитета по Сырдарьинской области.
На учебном семинаре были подробно рассмотрены требования «Порядка перемещения радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств через таможенную границу Республики Узбекистан», зарегистрированного в Министерстве Юстиции Республики Узбекистан №526 от 9 ноября 1998 года, а также вопросы о порядке взаимодействия Службы ЭМС Сырдарьинской области и Управления Государственного таможенного комитета по Сырдарьинской области.
Было отмечено, что в результате тесного взаимодействия сотрудников СЭМС Сырдарьинской области и Управления Государственного таможенного комитета по Сырдарьинской области в 2018 году был пресечён незаконный ввоз на территорию Республики Узбекистан 548 радиоэлектронных средств через пограничные таможенные посты Сырдарьинской области.