Сирдарё вилояти ҳуқуқ-тартибот идоралари билан ҳамкорликда амалга ошириладиган чора-тадбирлар Режасига асосан 2020 йил 27 январь куни Сирдарё вилояти ички ишлар бошқармасида ўқув семинари ўтказилди. Семинарда Сирдарё вилояти ЭММХ ва ИИБ ҳамкорлиги масалалари, шуниндек Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 22.10.2018 йилдаги 847-сон «Ўзбекистон Республикасида мобил қурилмаларни ҳисобга олиш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Қарори муҳокама этилди.
Сирдарё вилояти ИИБ ходимларига Ўзбекистон Республикасида жорий этилиши кутилаётган халқаро ноёб идентификациялаш кодлари (IMEI-код) асосида мобил қурилмаларни рўйхатга олиш тизими хақида маълумот берилди. Ушбу тизим қўйидаги мақсадларда яратилмоқда:
- ноёб идентификациялаш кодларининг тўғрилигини текшириш орқали мобил қурилмалар эгаларининг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш;
- мобил қурилмалар эгаларининг рухсатисиз улардан ноқонуний фойдаланишнинг олдини олиш;
- халқаро стандартларга мос келмайдиган сифатсиз мобил қурилмаларнинг сотилишини олдини олиш;
Семинарда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2014 йил 26 ноябрдаги 322-сон “Ўзбекистон Республикаси ҳаво ҳудудида учувчисиз учиш қурилмаларидан рухсатсиз фойдаланишнинг олдини олиш чоралари тўғрисида”ги Қарори талаблари муҳокама этилди, шунингдек учувчисиз учиш қўрилмаларида ўрнатилган радиоэлектрон воситаларига радиочастота органида рухсатномаларни расмийлаштириш зарурлиги тўғрисида маълумот берилди.

Проведён учебный семинар в Управлении внутренних дел Сырдарьинской области
В рамках выполнения плана совместных мероприятий по проведению учебных семинаров с правоохранительными органами Сырдарьинской области 27 января 2020 года был проведён учебный семинар в Управлении внутренних дел Сырдарьинской области.
В семинаре были подробно рассмотрены вопросы взаимодействия между СЭМС и УВД Сырдарьинской области, а также обсуждены требования Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22.10.2018 года №847 «О мерах по упорядочению системы учёта мобильных устройств в Республике Узбекистан». Сотрудники УВД Сырдарьинской области были проинформированы о предстоящем внедрении в Республике Узбекистан системы регистрации мобильных устройств по международным уникальным идентификационным кодам (IMEI-код), позволяющей:
- обеспечивать защиту прав собственников (владельцев) мобильных устройств путем проверки корректности их уникальных идентификационных кодов;
- воспрепятствовать незаконному и несанкционированному использованию мобильных устройств без ведома их собственников (владельцев);
- предотвратить реализацию некачественных мобильных устройств, не соответствующих международным стандартам.
В ходе семинара были подробно изучены требования Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 26.11.2014 года №322 «О мерах по предупреждению несанкционированного использования беспилотных летательных аппаратов в воздушном пространстве Республики Узбекистан», а также дана информация о том, что для радиоэлектронных средств, установленных на беспилотных летательных аппаратах, требуется оформить соответствующее разрешение в радиочастотном органе.