Хоразм вилояти ЭММХ “Хива-Урганч-Бухоро” темир йўл йўналишида мобил алоқа ва мобил интернет қамрови бўйича ўрганиш
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Хоразм вилояти ҳудудий бошқармасининг 2021 йил режасига киритилган топшириғи ижросини таъминлаш мақсадида Хоразм вилояти ЭММХ ҳамда “Ўзкомназорат”
Хоразм вилояти ҳудудий инспекцияси ходимлари билан ҳамкорликда мобил алоқа ва мобил интернет қамровини ўрганиш бўйича бир қатор тадбирлар амалга оширилиб келинмоқда.
Жумладан, “Хива-Урганч-Бухоро” темир йўл йўналишида мобил алока операторларининг 2G/3G/4G қамровини ўрганиш бўйича икки кунлик ўлчов ишлари олиб борилди.
Ўлчов ишлари Qualipoc android қурилмаси ёрдамида амалга оширилди.
Олиб борилган ўлчов натижалари “ЭМММ” ДУК Радионазорат ва техник ривожланиш хизмати ходимларига жўнатилди ва «Хива-Урганч-Бухоро» темир йўл йўналиши бўйича мобил қамров картасининг жорий ҳолатдаги ўзгаришлари киритилган маълумотлар билан янгиланди.

В целях обеспечения выполнения поручений Хорезмского областного управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан включенных в план на 2021 год, проводится ряд мероприятий по изучению покрытия мобильной связью и мобильным интернетом, проводится в сотрудничестве с СЭМС Хорезмской области и территориальной инспекции «Узкомназорат» Хорезмской области.
В частности, на железной дороге «Хива-Ургенч-Бухара» был проведен двухдневный измерительные работы с целью изучения покрытия 2G / 3G / 4G операторами мобильной связи.
Измерения проводились с помощью устройства Android- Qualipoc.
Результаты измерений были отправлены сотрудникам Службы радиоконтроля и технического развития ГУП «ЦЭМС» и карта мобильного покрытия железной дороги «Хива-Ургенч-Бухара» была обновлена с учетом текущих изменений.