Navoiy viloyati tog‘li hududlarida mobil aloqa qamrovi o‘rganildi.
Bizga maʼlumki, tog‘, qir-adirlik, tog‘ daralarida mobil aloqa tayanch stansiyalari qamrovi (signal sathi)  hudud rel’yefiga qarab  o‘zgaruvchan bo‘ladi.
Navoiy viloyatidagi ana shunday hududlardan biri Navoiy shahridan 90 km uzoqlikdagi Xatirchi tumani Oltinsoy qishlog‘ida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Navoiy viloyati hududiy boshqarmasi, Navoiy viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati va mobil aloqa operatorlari bilan hamkorlikda radiomonitoring tadbirlari oʻtkazildi. Navoiy viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati muhandislari tomonidan maxsus radiomonitoring o‘lchov qurilmalari yordamida GSM, UMTS, LTE, CDMA standartlarida ishlovchi mobil aloqa qamrovi o‘rganildi.
.
O‘rganish davomida hududda mobil aloqa qamrovi qoniqarsiz joylar mavjudligi aniqlandi. Radiomonitoring natijalari bo‘yicha ma’lumot O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Navoiy viloyati hududiy boshqarmasiga taqdim etildi.

Проведено изучение покрытия мобильной связью в горных районах Навоийской области.
Как известно, покрытие (уровень сигнала) базовых станций мобильной связи в предгорьях, горах, ущельях сильно варьируется в зависимости от рельефа местности.
В одном из таких регионов Навоийской области, кишлаке Алтынсай Хатырчинского района, в 90 км от города Навои, Навоийским областным территориальным управлением Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан совместно со службой электромагнитной совместимости Навоийской области и операторами мобильной связи были проведены мероприятия по радиомониторингу. Инженеры службы электромагнитной совместимости Навоийской области изучили покрытие мобильной связью стандартов GSM, UMTS, LTE, CDMA с помощью специальных измерительных приборов
.
В ходе исследования было выявлено, что на данной территории имеются участки с неудовлетворительным покрытием мобильной связью. Информация по результатам радиомониторинга представлена в Навоийское областное территориальное управление Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.