Янгиланган Нукус ҳалқаро аэропортида божхона хизмати ходимлари иштирокида ўқув семинар тадбири ташкил қилинди
Жорий йилда «Нукус» халқаро аэропортининг янгиланган йўловчи терминали ишга туширилди. Мазкур терминалда соатига 400 йўловчига хизмат кўрсатиш имконияти вужудга келди. Янгиланган аэропорт салоҳияти ва хизмат кўрсатиш тезлиги ошганлиги, кўплаб янги йўналишлар очилиши ва ташувчиларни жалб қилиш имконияти яратилди.
Мазкур ҳолат юзасидан, ҳамда ҳуқуқ тартибот органлари билан хамкорликда ишлаш чора-тадбирлар режасига мувофиқ, шунингдек Ўзбекистон Республикаси ҳудудида чет элдан радиоэлектрон воситалар ва юқори частотали қурилмаларни олиб кириш назоратини ошириш мақсадида Қорақалпоғистон Республикаси Электромагнит мослашув хизмати (ЭММХ) мутаҳассислари томонидан Нукус халқаро аэропортининг божхона хизмати ходимлари иштирокида (Ўз.Рес.Адлия Вазирлигида 1532-сон билан рўйхатга олинган) «Радиоэлектрон воситалар ва юқори частотали қурилмаларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудида сотиб олиш (бериш), лойиҳалаш, қуриш (ўрнатиш), ишлатиш ҳамда чет элдан олиб кириш тартибига риоя қилиниши устидан назоратни ташкил этишда вазирликлар ва идораларнинг ўзаро ҳамкорлиги тўғрисида»ги низоми, (Ўз.Рес. Вазирлар Маҳкамасининг 293-сон қарори билан тасдиқланган) «Радиоэлектрон воситалар ва юқори частотали қурилмаларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудида сотиш олиш (бериш), лойиҳалаш, қуриш (ўрнатиш), ишлатиш ҳамда чет элдан келтириш тартиби тўғрисидаги» Низом ва (Ўз.Рес. Вазирлар Маҳкамасининг 526-сон қарори билан тасдиқланган) «Радиоэлектрон воситалар ва юқори частотали қурилмаларни божхона хизматидан олиб ўтиш тартиби тўғрисида»ги низом ва бошқада соҳамизнинг қонун ости ва меъерий ҳужжатлари талаблари билан таништириш ва мулоҳазалар ўтказиш мақсадида ўқув семинари ташкил этилди.
Ўқув семинар давомида Қорақалпоғистон Республикаси Электромагнит мослашув хизмати II-тоифали муҳандислари А.Картбаев ва Н.Наримовлар томонидан ўз чиқиши давомида презентацион материалларни намойиш этдилар. Бунда, Нукус халқаро аэропортининг божхона хизмати ходимлари иштирок этиб, уларга Республика ҳудудида РЭВ ва ЮЧҚ ларни сотиб олиш (бериш), лойиҳалаш, қуриш (ўрнатиш), фойдаланиш ҳамда чет эллардан олиб кириш тартиби бўйича бир қатор тушунчалар бериб ўтилди. Семинар қатнашчилари «Радиочастота спектридан фойдаланишни тартибга солиш, радиомониторинг ташкил этиш ва электромагнит мослашувни таъминлаш йўналишида» ўзлари қизиқтирган саволларига тўлиқ жавоблар олдилар.

Проведено учебный семинар с таможенной службой в обновленном международном аэропорту города Нукус
В текущем году в городе Нукус, после реконструкции начал свою деятельность обновленный пассажирский терминал международного аэропорта. Пропускная способность, которой составляет 400 пассажиров в час. Возможности обновленного аэропорта, за счет увеличения пропускной способности и скорости обслуживания, будут способствовать привлечению перевозчиков и открытию новых направлений.
В связи с этим, также в целях повышения контроля ввоза из-за границы радиоэлектронных и высокочастотных устройств на территории Республики Узбекистан в текущем квартале со стороны специалистами Службы электромагнитной совместимости (СЭМС) Республики Каракалпакстан было проведено учебный семинар с участием сотрудников таможенного контроля международного аэропорта города Нукус. Входе проведения семинара, особо уделено к требованиям Положении: (№1532 Мин.Юст.РУз) «О взаимодействии министерств и ведомств при организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), проектирования, строительства (установки), эксплуатации на территории Республики Узбекистан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», (Пост.№293 КМ РУз) «О порядке приобретения (передачи), проектирования, строительства (установки), эксплуатации на территории Республики Узбекистан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств, и высокочастотных устройств», (Пост.№526 КМ РУз) «О порядке перемещения радиоэлектронных средств (РЭС), и высокочастотных устройств (ВЧУ) через таможенную границу Республики Узбекистан», также и другими нормативными документами отрасли.
В семинаре, со стороны инженеров Службы электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан А.Картбаевым и Н.Наримовым были представлены презентационные материалы по эффективному использованию радиочастотного спектра, контроля при ввозе радиоэлектронных средств, проектирования, строительства и использований объектов связи. Которые, в ходе мероприятия участники семинара получили подробные ответы на все интересующие вопросы в области регулирования и использования радиочастотного спектра.