Avtomobil va temir yo‘llarida texnik o‘lchov ishlari olib borildi
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining 04.11.2022-yildagi 180-F-sonli farmoyishiga asosan, Namangan viloyati EMMX muhandislari hamda O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Namangan viloyati hududiy boshqarmasi bilan birgalikda A-373 “Toshkent-O‘sh” avtomobil yo‘lining “Qamchiq” dovonida uyali aloqa kompaniyalari signallarining qamrov darajasi o‘rganib chiqildi.
Jumladan, farmoyishga asosan, dovon avtomobil yo‘lining 191-203-km va 246-263-km oraliqlarida radiomonitoring tadbirlari olib borildi.
Bundan tashqari, Namangan viloyati hududiy boshqarmasi bilan birgalikda, dovon temir yo‘lining Namangan viloyati qismida aloqa signallari qamrovini o‘rganish maqsadida hamkorlikda texnik o‘lchov ishlari ham tashkil etildi. Texnik o‘lchovlar Namangan viloyatining Andijon viloyati bilan chegaradosh qismi hisoblangan “Haqqulobod” bekatidan boshlanib, Toshkent viloyatining Angren tumaniga chegaradosh “Orzu” bekatlariga qadar olib borildi.
Olib borilgan barcha texnik o‘lchov natijalari tahlil qilish va tegishli chora-tadbirlar tashkil etish uchun “EMMM” DUK va Namangan viloyati hududiy boshqarmasiga taqdim etildi.
Shu o‘rinda, temir yo‘lda olib borilgan texnik o‘lchovlarni yuqori saviyada tashkil etilishida alohida yordam bergan Namangan viloyati hududiy boshqarmasi boshlig‘i vazifasini vaqtincha bajaruvchisi Umarov Davron Erkinovichga hamda O‘zbekiston Respublikasi Axborotlashtirish va telekommunikatsiyalar sohasida nazorat bo‘yicha davlat inspeksiyasi Namangan viloyati hududiy inspeksiyasi boshlig‘i Xasanov A’loxon Tuxtasinovichlarga o‘z minnatdorchiligimizni bildiramiz.

Проведены технические измерения на автомобильных и железных дорогах
На основании распоряжения Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан №180-ф от 04.11.2022 г. инженерами СЭМС Наманганской области совместно с территориальным управлением Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций вдоль автомобильной дороги А-373 «Ташкент-Ош» на перевале «Камчик» были проведены мероприятия по изучению зоны покрытия сигналов мобильной связи.
В частности, согласно распоряжению были проведены мероприятия по радиомониторингу на 191-203 и 246-263 километрах автодороги на перевале.
Кроме того, совместно с территориальным управлением Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по Наманганской области были проведены измерительные работы с целью изучения покрытия мобильной связи на участке железной дороги перевала, расположенной на территории Наманганской области. Измерения проводились от железнодорожной станции «Хаккулабад», граничащей с Андижанской областью, до станции «Орзу» на границе с Ангренским районом Ташкентской области.
Результаты проведенных измерений были переданы в ГУП «ЦЭМС» и территориальное управление по Наманганской области для анализа и организации соответствующих мероприятий.
В связи с этим, выражаем особую благодарность временно исполняющему обязанности начальника территориального управления по Наманганской области Умарову Даврону Эркиновичу, а также начальнику государственной инспекции по контролю в сфере информатизации и телекоммуникаций Наманганской области Хасанову Алохону Тухтасуновичу за оказание помощи в организации измерений на железной дороге.