Ochilish marosimida Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov, AQShning yurtimizdagi favqulodda va muxtor elchisi Jonatan Xenik, shuningdek, “Air Products” kompaniyasining Markaziy Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha vitse-prezidenti Vatslav Harant ishtirok etdi.
Tadbir davomida mehmonlar markazda yaratilgan sharoitlar, zamonaviy jihozlar hamda yoshlar uchun mo‘ljallangan STEAM (fan, texnologiya, muhandislik, san’at va matematika) yo‘nalishlaridagi amaliy mashg‘ulotlar jarayoni bilan yaqindan tanishdilar.
“American Makerspace” 3D printerlar, lazerli kesish uskunalari, dasturlar, elektronika, kodlash, robototexnika hamda yog‘ochga ishlov berish va boshqa innovatsion texnologiyalar bilan jihozlangan bo‘lib, markaz yoshlarning raqamli va texnik ko‘nikmalarini rivojlantirish, innovatsion salohiyatini oshirish hamda bilimga asoslangan iqtisodiy imkoniyatlarni kengaytirishga xizmat qiladi.
Tashrif chog‘ida mehmonlar markazning yoshlar uchun ochgan imkoniyatlarini yuqori baholadi hamda kelgusida bunday loyihalarni respublikaning boshqa hududlariga ham kengaytirish bo‘yicha fikr almashdilar.
Ushbu loyiha “Air Products” va AQShning Oʻzbekistondagi elchixonasi oʻrtasidagi yaqin hamkorlik natijasidir.
Qarshi shahridagi “American Makerspace” 140 dan ortiq mamlakatlarda mavjud boʻlgan global American Spaces tarmogʻining bir qismi boʻlib, innovatsiya, tadbirkorlik va xalqaro hamkorlikni rivojlantiradi.

В церемонии открытия приняли участие министр цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзод Шерматов, министр высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Кўнгиротбой Шарипов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Соединённых Штатов Америки в Республике Узбекистан Джонатан Хеник, а также вице-президент компании Air Products по Центральной Европе и Центральной Азии Вацлав Харант.
В ходе мероприятия гости ознакомились с созданными в центре условиями, современным оборудованием, а также с процессом проведения практических занятий по направлениям STEAM (наука, технологии, инженерия, искусство и математика), ориентированных на молодёжь.
Центр American Makerspace оснащён 3D-принтерами, лазерными станками, оборудованием для электроники, программирования, кодинга, робототехники, деревообработки и другими инновационными технологиями. Его деятельность направлена на развитие цифровых и технических навыков у молодёжи, повышение их инновационного потенциала и расширение экономических возможностей, основанных на знаниях.
В рамках визита участники мероприятия высоко оценили создаваемые центром условия для молодёжи и обменялись мнениями о перспективах масштабирования подобных проектов в других регионах страны.
Проект реализован в результате сотрудничества компании Air Products и Посольства Соединённых Штатов Америки в Республике Узбекистан.
American Makerspace в Карши является частью глобальной сети American Spaces, представленной более чем в 140 странах мира, и способствует развитию инноваций, предпринимательства и международного сотрудничества.