Qashqadaryo viloyatiga xizmat safari doirasida Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov Qarshi shahrida joylashgan Yoshlar Texnoparkiga tashrif buyurib, uning faoliyati bilan yaqindan tanishdilar.
Tashrif davomida texnopark hududida faoliyat olib borayotgan xalqaro AT kompaniyalarning real ish jarayonlari, eksportga yo‘naltirilgan xizmatlari hamda yoshlar bandligini ta’minlashdagi amaliy hissasi bevosita ko‘zdan kechirildi. Xususan, xorijiy buyurtmachilarga masofadan AT xizmatlarini ko‘rsatib kelayotgan va bugungi kunda 20 nafardan ortiq yoshlarni ish bilan ta’minlagan “IT-call Qarshi” MCHJ faoliyati taqdim etildi.
Shuningdek, AQSH bozoriga yo‘naltirilgan AT xizmatlari orqali 70 nafardan ziyod yoshlarni doimiy ish bilan ta’minlab kelayotgan “Data Drive” MCHJ faoliyati bilan ham tanishildi. Mazkur kompaniyalar tajribasi Qarshi shahrida xalqaro IT-outsourcing, masofaviy ish modeli hamda eksportga yo‘naltirilgan xizmatlarni rivojlantirish uchun yetarli salohiyat mavjudligini yaqqol namoyon etdi.
Eng muhimi, bunday loyihalar yoshlar uchun barqaror daromad manbai, xalqaro mehnat bozoriga chiqish, amaliy tajriba orttirish hamda zamonaviy raqamli kasblarni egallash yo‘lida real imkoniyatlar yaratmoqda.
Bugun Yoshlar Texnoparki nafaqat zamonaviy infratuzilma, balki yosh iste’dodlar, xalqaro AT-kompaniyalar va davlat siyosatini o‘zaro bog‘lovchi muhim platforma sifatida shakllanib bormoqda. Bu esa hududlarda raqamli iqtisodiyot va AT ekotizimini kengaytirish, yangi investorlar va ish beruvchilarni jalb etishda muhim omil bo‘lib xizmat qilmoqda.

В ходе визита были представлены текущие бизнес-процессы международных IT-компаний, осуществляющих деятельность на территории технопарка, их экспортно-ориентированные услуги, а также практический вклад в обеспечение занятости молодёжи. В частности, была презентована деятельность общества с ограниченной ответственностью «IT-call Qarshi», оказывающего дистанционные IT-услуги зарубежным заказчикам и обеспечивающего на сегодняшний день рабочими местами более 20 молодых специалистов.
Кроме того, делегация ознакомилась с деятельностью общества с ограниченной ответственностью «Data Drive» — компании, ориентированной на рынок Соединённых Штатов Америки и обеспечивающей постоянной занятостью свыше 70 молодых сотрудников за счёт экспорта IT-услуг. Опыт данных компаний наглядно свидетельствует о наличии в Карши значительного потенциала для развития международного IT-аутсорсинга, удалённых форматов занятости и экспортно-ориентированных цифровых сервисов.
Отдельно было отмечено, что подобные проекты формируют для молодёжи реальные социально-экономические возможности, включая устойчивый источник дохода, доступ к международному рынку труда, получение практического опыта и освоение современных цифровых профессий.
В настоящее время Молодёжный технопарк формируется не только как объект с современной инфраструктурой, но и как ключевая платформа, объединяющая молодых специалистов, международные IT-компании и государственную политику в сфере цифрового развития. Это, в свою очередь, способствует расширению цифровой экономики и IT-экосистемы в регионах, а также привлечению новых инвесторов и работодателей.