AKT vaziri boshchiligidagi ishchi guruh Samarqand turizm markazini sifatli telekommunikatsiya infratuzilmasi bilan ta’minlash masalalarini o‘rgandi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Samarqand turizm markaziga bordi.  AKT vaziri Sh. Shermatov markazda amalga oshirilayotgan axborot-kommunikatsiya va raqamli texnologiyalarni joriy etish ishlari bilan yaqindan tanishdi.  Qurilayotgan markaz turistik xabga aylanib, bu yerda xalqaro anjumanlar o‘tkazish uchun ham keng sharoit yaratiladi. Samarqand turizm markazini 2022-yilda foydalanishga topshirish rejalashtirilgan. Aholi va mehmonlarga qulaylik yaratish uchun Markazda axborot kommunikatsiya va raqamli texnologiyalarni keng joriy etish doirasida AKT vazirligi tomonidan qator ishlar amalga oshirilmoqda.  Jumladan, obyektlar yuqori tezlikdagi uzluksiz Internet va to‘g‘ridan-to‘g‘ri xalqaro telefon aloqasi bilan ta’minlandi. Shu bilan birga, Samarqand turizm markazigacha bo‘lgan 5 kilometr masofada aloqa tarmoqlarini qurish ishlari bajarildi.  Markaz kompyuter va nusxa ko‘chirish uskunalari, proyektorlar va ekranlar, shuningdek, zarur boshqa maxsus uskunalarni ajratishda, ommaviy axborot vositalari vakillari uchun kompyuterlar, Wi-Fi va boshqa zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari bilan jihozlangan. Shuningdek, Samarqand shahrida 41,5 kilometr aloqa tarmoqlarini qurish va rekonstruksiya qilish belgilangan. Hozirgi kunda Samarqand shahrida aloqa tarmoqlarini qurish va rekonstruksiya qilishning manzilli ro‘yxatiga asosan 39,32 kilometr uzunlikdagi aloqa kanallari qurildi. Uchrashuv davomida AKT vaziri Sh. Shermatov amalga oshirilayotgan ishlar va loyihalar bilan yaqindan tanishib,  ular yuzasidan topshiriqlar berdi. Shu hududda mobil alоqa sifatini yanada yaxshilash va aholiga qulayliklar yaratish  maqsadida mobil tayanch stansiyalarini o'rnatish va barcha mobil aloqa opetorlarini sifatli ishlashini ta’minlash bo'yicha vazifalar belgilab berildi.

Рабочая группа по главе с министром ИКТ изучила вопросы обеспечения качественной телекоммуникационной инфраструктурой Самаркандского туристического центра
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов посетил Самаркандский туристический центр. В ходе визита Министр ИКТ Ш. Шерматов непосредственно ознакомился с работой по внедрению информационно-коммуникационных и цифровых технологий. Возводимый центр будет превращен в туристический хаб, и здесь будут созданы условия для проведения международных мероприятий. Сдача Самаркандского туристического центра планируется в 2022 году. С целью создания удобств для населения и гостей Министерством ИКТ осуществляется работа по широкому внедрению информационно-коммуникационных и цифровых технологий. В частности, объекты центра обеспечены бесперебойным высокоскоростным Интернетом и прямой международной телефонной связью. К  центру была проложена связь на расстоянии в пять километров. Центр оснащен необходимой компьютерной и копировальной техникой, проекторами, экранами и другим необходимым оборудованием.  Для  работников средств массовой информации созданы условия по пользованию  компьютерами, Wi-Fi-связью и другими ИКТ-средствами. Также в Самарканде намечено строительство и реконструкция 41,5 километра линий связи. В настоящее время в городе в рамках этих работ возведено 39,32 километра линий связи. В ходе встречи Министр ИКТ Ш. Шерматов непосредственно ознакомился с осуществляемой работой, определил конкретные задачи и дал соответствующие поручения.  С целью улучшения качества мобильной связи в данном регионе поставлены задачи по установке базовых станций мобильной связи и обеспечению качественной работы всех операторов мобильной связи.