AKT xodimlari uchun yangi va zamonaviy uylar o‘z egalariga topshirildi
Bugun, 13-avgust kuni “O‘zbektelekom” aksiyadorlik kompaniyasi tomonidan qurilgan Toshkent shahrining Yakkasaroy tumani Qushbegi mavzesi hamda Shayxontohur tumanidagi Ibn Sino mavzesida qad rostlagan 210 xonadonli 4 ta to‘qqiz qavatli turar-joy binolaridagi xonadonlarni o‘z egalariga berish marosimi bo‘lib o‘tdi. Ushbu yangi va barcha qulayliklarga ega xonadonlar kaliti  Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tizimida faoliyat yuritadigan xodimlarga topshirildi.
Zamonaviy shaklda qurilgan turar-joy binolarining ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sodiqov, Toshkent shahar Yakkasaroy tumani hokimi A. Sayfutdinov, O‘zbekiston axborot texnologiyalari va ommaviy kommunikatsiya xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashi raisi A. Ishanxodjayev, mahalliy hokimiyat va telekommunikatsiya sohasi vakillari rahbariyati ishtirok etdi. Shuningdek, tadbirda jamoat tashkilotlari vakillari, mahalla faollari hamda yoshlar qatnashdi.
- So‘nggi yillarda hayotimizning barcha jabhalarida erishilgan yutuqlar bilan har qancha faxrlansak, har qancha g‘ururlansak arziydi. Birgina 2021-yilda amalga oshirilgan ishlar tahliliga nazar soladigan bo‘lsak, o‘tgan yilda mamlakatimizda raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish, zamonaviy elektron davlat xizmatlarini ko‘rsatishning yaxlit tizimiga o‘tish yanada jadallashdi. Bu esa Davlatimiz rahbari tomonidan soha xodimlariga bildirilgan yuqori darajadagi ishonchni munosib oqlash lozimligini taqozo etadi. Eng muhimi, Vatan taraqqiyoti, mamlakatdagi o‘zgarishlar-u yangilanishlar samarasi yurtdoshlarimiz turmush farovonligi, xonadonlaridagi qut-baraka, tinchlik-osoyishtalik timsolida o‘zining yorqin ifodasini topmoqda. Sohada faoliyat yuritayotgan xodimlarni doimiy rag‘batlantirib borish va ularni zarur sharoitlarga ega turar-joylar bilan ta’minlash dolzarb masalalardan biridir. Ijtimoiy himoya, xususan, doimiy ravishda sog‘lomlashtirish, sayohatlar, turli madaniy-ommaviy va sport tadbirlarini uyushtirish soha xodimlarini rag‘batlantirish va birlashtirishning eng samarali vositasidir. Bugun ham ushbu turar-joy majmuasidagi xonadonlarni o‘z egalariga topshirar ekanmiz, ularning xonadonlariga tinchlik-xotirjamlik, oilaviy totuvlikni tilab qolamiz, - deydi AKT vaziri Sh. Sodiqov.
Yakkasaroy va Shayxontohur tumanlaridagi ushbu yangi binolarning birinchi qavatida 250-218-elektron avtomat telefon stansiyalari joylashgan bo‘lib, bu nafaqat turar-joy majmualari aholisi, balki umuman mavzelarda yashovchilar uchun ham telefon xizmatlaridan foydalanish borasida qulayliklar yaratadi.
Mustaqilligimizning 30 yillik shodiyonasi arafasida  davlatimiz tomonidan mazkur soha vakillariga qaratilayotgan e’tibor alohida e’tirofga loyiq. Ushbu turar-joy kompleksi Kompaniya tomonidan xodimlar uchun maxsus barpo etildi. Ikki manzilda qad rostlagan binoda shinam xonadonlar qurilgan bo‘lib, ularda barcha sharoitlar mujassamlashgan. Shinam va ko‘rkam xonadonlar bundan buyon oilalar uchun xizmat qiladi. Bu kabi yaratilayotgan imkoniyat va sharoitlardan xodimlarning oilalarida xotirjamlik, ishlarida esa unum va baraka bo‘lishi shubhasiz.
Turar-joy majmuasi ko‘chaning qulay qismida joylashgan bo‘lib, avtomobillar uchun alohida to‘xtash joyi shuningdek, majmuada bolalar uchun maxsus o‘yingohlar qurilgan.

Сегодня, 13 августа в Ташкенте состоялась церемония вручения владельцам квартир в четырех девятиэтажных жилых домах, возведенных на массивах Кушбеги Яккасарайского района и Ибн Сино Шайхантахурского района. Ключи от этих новых и современных квартир были вручены работникам Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций.
В церемонии открытия новых, современных домов приняли участие Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садиков, хоким Яккасарайского района города Ташкента А. Сайфутдинов, председатель Республиканского совета профсоюза работников информационных технологий и массовых коммуникаций Узбекистана А. Ишанходжаев, представители органов местного самоуправления и связи, а также руководство АК «Узбектелеком». В мероприятии также приняли участие представители общественных организаций, общественные деятели и молодежь.
– Мы должны гордиться достижениями во всех сферах жизни за последние годы. Если взглянуть на анализ проделанной работы только в 2021 году, то в прошлом году в стране ускорилось развитие цифровой экономики, переход к интегрированной системе современных услуг электронного правительства. Это требует достойного обоснования высокого уровня доверия, выраженного главой нашего государства работникам отрасли. Самое главное, что развитие Родины, плоды перемен и обновления в стране находят отражение в благополучии наших соотечественников, благосостоянии дома, мира и спокойствия. Если мы посмотрим на позитивные изменения, происходящие сегодня в телекоммуникационном сфере, переход к цифровой экономике и ее эффективное использование быстро развиваются. В этом процессе человеческий фактор играет большую роль. В связи с этим большое внимание уделяется социальной прослойке. Один из самых актуальных вопросов – постоянное поощрение сотрудников, работающих в сфере, и обеспечение их жильем в необходимых условиях. Сегодня, передавая квартиры в этом жилом комплексе их владельцам, мы желаем их семьям мира и согласия, – сказал министр по развитию информационных технологий и коммуникации Республики Узбекистан Ш. Садиков.
В Яккасарайском и Шайхантахурском районах построены и сданы в эксплуатацию девятиэтажные жилые дома. На первом этаже также расположены 250 и 218 электронных АТС, что позволяет пользоваться услугами телефонной связи не только жителям жилых комплексов, но и жителям микрорайонов в целом.
Этот достойный подарок к 30-летию нашей независимости служит ярким свидетельством того внимания, которое оказывается государством ИКТ-сфере. Данные жилые комплексы были возведены АК «O‘zbektelekom» для своих сотрудников. В них созданы все условия. Красивые и просторные квартиры отныне будут служить их владельцам. Несомненно, созданные условия и возможности позволят создать в семьях атмосферу уюта, добросердечности, заложат фундамент для их процветания.
Жилой комплекс расположен на удобной части улицы. Перед домом есть отдельная парковка для автомобилей, а также специальные игровые детские площадки.
Следует отметить, что сдача в эксплуатацию вышеуказанных жилых домов – это только начало масштабного социального проекта компании. На очереди — строительство многоэтажек в Юнусабадском, Сергелийском и Чиланзарском районах.